Kdo stojí za Megaton Fashion Show 2012?

Lýdia Vyčítalová, Ivana Palánová, Marie Marešová a Simona Veinlichová – čtyři holky, které bavila muzika a bavila je natolik, že se rozhodly založit ceny, které se jako jediné budou zabývat hudebním designem. A aby to celé nedělaly jen tak zbůhdarma, rozhodly se spojit akci s charitou a první Megaton Fashion Show mohla začít.

S občanským sdružením Megaton Production, které založily, pořádají letos již 4. ročník soutěže o nejlepší hudební design Megaton Fashion Show 2012, kterou bude moderovat Lukáš Pavlásek – známýto ťulpas z reklamy mobilního operátora, zahrají Cartonnage, Katarína Landlová a svou BMX show předvede čtyřnásobný mistr ČR a mistr USA Dominik Nekolný.


Jak jste se k tomuto projektu dostaly?
Lydie: Já jsem se k tomu projektu dostala tak, že jsem ho spolu s Ivanou Palánovou vymyslela :-DDD
Simona: Před dvěma lety jsem se nabídla, že bych se ráda zapojila. Předtím jsem holkám pomáhala z druhé strany, jakožto zástupce hudebního média.
Máří: Prvního ročníku – akce se tenkrát jmenovala 1. Music Fashion Show – jsem se zúčastnila jako modelka. Lýdie a Ivana tehdy oslovovaly holky, které měly něco společného s hudbou. Já jsem psala kapelám texty, články na hudební servery a randila jsem s muzikantama, tak jsem se jim hodila do krámu :o) Padly jsme si do noty, takže jsem byla záhy povýšena a do dalšího ročníku už jsem šla coby organizátorka.
Ivana: Chtěly jsme podpořit ty, kteří stojí za vizuální tváří kapely, tedy grafiky. Dlouho se pohybujeme v hudebním světě a připadalo nám, že o těchto lidech není moc slyšet, což je škoda. Navíc často dělají tuhle práci za minimální honoráře, a tak jsme vymyslely soutěž o nejlepší hudební design roku. Soutěž upozorní na tvůrce grafiky a dá taky možnost kapelám, které booklety šijí na koleně, spojit se s dobrým grafikem.

Pracujete nebo se věnujete pouze této akci?
L: Ne, chodíme do práce, plus každá máme spoustu koníčků
S: Bez práce by to ani nešlo, jelikož z akce nemáme pro sebe ani jedinou korunku… :-))

[[related]]

Víme, že je Megaton Fashion Show spojená s charitou, s jakou?
I: Šťástná náhoda nás dala dohromady s Nadací Terezy Maxové dětem. Ta se mimo jiné zabývá podporou mladých lidí, kteří odchází z dětského domova, což je podceňovaná problematika. No a jistě se mezi nimi najdou i budoucí muzikanti a grafici, kterým pomůžeme rozvinout jejich talent! Navíc je s Nadací výborná spolupráce a víme, kde končí peníze, které jsme vybraly.

Kdy proběhne slavnostní vyhlášení a kdo se ho zúčastní ze slavných hudebníků?
I: Slavnostní vyhlášení proběhne 7.února v Paláci Akropolis v Praze. Koncert odehrají Cartonnage a v průběhu večera vystoupí i Katarína Landlová. Na molu se potom představí kapely The Prague Conspiracy, Status Praesents, Dirty Blondes, Rusted Nails, Spreading Dread,  Trautenberg, The Unholy Preachers a například ještě VolterrA.

Jak se vlastně dá takové akce zvládnout bez finančních prostředků?
S: Těžko 🙂 Jsme hrozně vděční všem lidem, kteří nám pomáhají, ať už to je to firma, která nám druhým rokem dává kytary do dražby, tak firma, která nám komplet zpracuje grafiku nebo udělá web. Ale není to jen o firmách, máme ohromnou podporu od přátel, rodin, partnerů a někdy i od cizích lidí, které zkusmo oslovíme, a oni kývnou 🙂 Ale samozřejmě bychom do budoucna byly rády pod záštitou nějakého většího sponzora.

Do dražby? Řekni nám o ní víc?
L: Druhým rokem dražíme kytary od společnosti kytary.cz, které nám pomalují různí umělci (loni např. Sunshine, Vypsaná fiXa, nebo Dan Kurz z Atari Terror)… Letos můžeme prozradit, že jednu z kytar pomalují Cartonnage, další jsou zatím překvapení 🙂

Jak probíhá výběr kapel, kdo se může přihlásit?
M: Neprovádíme žádný předvýběr – může se přihlásit kterákoliv kapela či interpret. Čím pestřejší žánrová skladba ve výsledku vyjde, tím jsme radši. Hledíme pouze na to, aby byly návrhy vytvořeny za posledních 12 měsíců. Přihlásit se můžou dokonce i grafici a grafičky, jejichž vizuály se nakonec nezrealizovaly – i letos máme přihlášeného člověka, který vytvořil booklet kapele, která se rozpadla dřív, než stačila desku vydat :o)

Co získá vítěz celé akce?
M: Soutěžní kategorie jsou celkem čtyři – nejlepší booklet, nejlepší merch (především návrh triček) a nejlepší plakát, ve kterých hlasují fanoušci na internetu, a pak speciální čtvrtá kategorie – nejlepší kapela na molu (přezdívaná láskyplně „nejlepší kapela na mol“), ze které vzejde vítězně kapela, kterou zvolí návštěvníci přímo na Megaton Fashion Show 7.února v Paláci Akropolis. Vítězové si odnesou originální cenu ve tvaru bombičky od Josefa Špetláka. A samozřejmě se navždy zapíší do hudební historie :o)

Vánoce jsou za dveřmi, chytilo vás už vánoční šílenství?
L: Už mám skoro všechny dárky a nakupuju převážně před internet, takže jsem letos docela připravená.
M: Šílím spíš ze šílenství v médiích a nákupních centrech, než z Vánoc samotných. Ale těším se. Ráda vymýšlím dárky a mám radost, když se mi povede vybrat ten správný.
S: Já jsem měla dost šílený rok, takže vánoční šílenství si ráda odpouštím a nehrotím to. S rodinou jsme se navíc letos dohodli, že to bude bez dárků, takže žádný stres 🙂
I: Na vánoční šílenství netrpím. Vánoce jsou pro mě svátky klidu a ne honby za dárky.

Jak si užíváte Štědrý den, dodržujete tradice?

L: Štědrý den si užívám s mojí mámou a jejím kocourem, každý rok je těch tradicí míň a míň, vlastně jediná, která nám zůstala, je stědrovečerní večeře a krájení jablíček. No a samozřejmě dárky 🙂
M: Před pár lety jsme se sestrou založily tradici pečení vánočky. Takže se letos počtvrté sejdeme u mamky 23.prosince a strávíme večer popíjením svařáku, patláním se v těstě a hádáním se nad technologií hnětení a pletení. Ale máme báječný recept, takže výsledek stojí za to :o)
S: Jsem s rodinou, to je asi hlavní tradice. Ale jinak výzdoby, pohádky, cukroví, atd. vůbec neřeším. Letos nemáme s přítelem doma ani stromek 🙂
I: Rodina, kapr, vánoční stromeček, dárečky a hlavně pohoda.

Foto: Tomáš Třeštík
19.12.2012 10:00| autor: Petra M.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist