Kate Moss od Luciana Freuda

Patříte-li nejen mezi milovnice módy ale i umění, pak vás jistě bude zajímat uveřejnění obrazu Nahý portrét 2002 (Naked portrait 2002).

Tento obraz zveřejnil londýnský aukční dům Christie´s, který na devátého února příštího roku připravuje dražbu obrazů od poválečných a současných malířů.

Obraz Nahý portrét 2002 je zajímavý hned z několika důvodů.

Prvním je jeho autor, slavný anglický malíř Lucian Freud, vnuk ještě slavnějšího psychoanalytika Sigmunda Freuda.

Lucian Freud se narodil v Berlíně v roce 1922 a v jedenácti letech se s rodinou přestěhoval do Anglie. Brzy zjistil, že malba je to jediné, čím by se v životě chtěl zabývat a tak se přihlásil na slavnou Central College of Art v Londýně. Později však z této školy odešel a přestoupil na Goldsmiths College.

První výstavu měl v roce 1944, tedy ve svých dvaadvaceti letech. V roce 1951 získal za obraz Interiér na Paddingtonu (Interior at Paddington) prestižní cenu na festivalu Británie (The Festival of Britain), čímž jeho popularita výrazně stoupla. Od té doby byl kritiky považován za jednoho z nejlepších umělců současného malířství. Jeho obrazy byly vystavovány po celém světě. V roce 1989 mu v New Yorku byla udělena Turnerova cena za celoživotní přínos v oblasti malířství.

Druhou zajímavostí tohoto obrazu je fakt, že je na něm vyobrazena nahá supermodelka Kate Moss v době jejího prvního těhotenství s dcerou Lili.

Celá spolupráce vznikla v roce 2001, poté, co se tato supermodelka v rozhovoru pro anglický časopis Dazed and Confused svěřila, že jedním z jejich snů je stát modelkou právě tomuto slavnému malíři.

I přestože je Freud znám především pro své portréty lidí z jeho okolí – rodina, přátelé, děti, ostatní malíři, milenky atd., nebyla Kate Moss první známou tváří, která mu stála modelem. V minulosti již portrétoval například královnu Alžbětu nebo Jerry Hall, bývalou manželku Micka Jaggra.

Pro Freudovi potréty je typické, že své objekty jednak pečlivě studuje – průměrná délka zhotovení jednoho portrétu u Freuda je okolo jednoho roku, a většinu z nich zasazuje do prostředí svého studia.

I když se některé jeho obrazy mohou zdát až poněkud brutální, je z nich cítit určitá sympatie s daným člověkem. Jak Freud o svých obrazech říká „Nesnažím se zachytit lidi podle toho co dělají nebo jak vypadají, ale to co vyzařují, jejich pravou čistotu.“

Poslední zajímavostí jsou odhady na cenu obrazu Nahý portrét 2002. Podle odborníků by se měla vyšplhat na 3.5 miliónu liber. Někteří dokonce tipují i více. Rozhodně to nebude poprvé kdy se cena za Freudův obraz vyšplhá až do těchto astronomických výšin. Nejvyšší cena za jeho obraz činila 5.8 miliónů dolarů.

10.11.2004 2:40| autor: Magdalena Rejhonová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist