Femina.cz > Vše o bydlení > Pracovna > nábytek do pracovny > Kancelářské rady nad zlato
Kancelářské rady nad zlato
Mít pracovní prostředí, kterým si nezaděláte na zdravotní potíže z věčného sezení v kanceláři, je dnes něco jako životní nutnost. Přinášíme vám proto pár rad, abyste si kanclík přestavěli podle svých představ s ohledem na to nejcennější, co máte – zdraví!
Umístění monitoru:
Vědci se většinou shodují, že horní řádka textu na obrazovce by měla být nepatrně pod úrovní očí. To proto, že jakákoli část obrazovky nad úrovní oči zvyšuje napětí v krku a ramenech. Pokud máte obrazovku moc vysoko, investujte do závěsu na počítač, který se umístí pod stůl. To umožní nejenom lepší pozici obrazovky, ale také vytvoří více prostoru na stole. A naopak, pokud je monitor umístěný příliš nízko, uvažujte o podložce nebo nastavitelném rameni pro monitor, umožňující jeho zvednutí nad stůl. Pracoviště s tímto vybavením podléhá určitým zákonitostem o řešení prostoru, proto musí být plošně i prostorově řešeno tak, aby uživateli umožňovalo snadný přístup k pracovním pomůckám, změnu pracovní polohy a volný pohyb na pracovišti.
Důležité je, věnovat pozornost pracovnímu stolu, především jeho velikosti a výšce, aby poskytoval pohodlnou pracovní plochu a dostatečný prostor pro dolní končetiny. Rozměr a tvar pracovní desky by měl umožňovat proměnlivé uspořádání všech zařízení a pomůcek. Nejvhodnější je vybavení kancelářských pracovišť pracovními stoly s tzv. „ergo hranou“. Rádius a náběh této hrany umožňuje příjemný kontakt s pracovní deskou. Ergo hranu je možné konstrukčně přizpůsobit pro upevnění stolových paravánů, které umožňují zavěšení polic a dokumentů a současně snižují psychickou zátěž na pracovišti.
Klávesnice:
Klávesnice by měla být umístěna tak, aby člověk seděl kolmo k počítači a aby umožňovala polohu předloktí, zápěstí i dlaně v jedné rovině. Sklon klávesnice by měl být asi 10 až 15 °. Klávesnice umístěná na výsuvné desce je sice praktická, ale deska je zpravidla velmi malá a neumožňuje dostatečnou oporu zápěstí.
Myš:
Vyvarujte se svírání myši! Kromě špatné polohy může být i samotná myš velkým rizikovým faktorem. Uživatelé by měli sledovat práci s myší a okamžitě vyměnit ruce při prvních náznacích bolesti nebo brnění rukou. Myš by měla být v zásadě symetrická, aby šla lehce používat oběma rukama. Myš by měla být umístěna na podložce s měkkou (nejlépe gelovou) vyvýšenou částí pro zápěstí. Při práci s myší by se neměla ruka vytáčet z přímé osy se zápěstím.
Ergonomická židle:
Židle je z ergonomického hlediska nejdůležitějším kusem nábytku. Bolest v dolní oblasti páteře je nejčastější pracovní muskuloskeletální poruchou. Může být přímým následkem sezení dny, měsíce a roky na špatně seřízených židlích. Typický administrativní pracovník tráví více času sezením na kancelářské židli než kdekoliv jinde. Vzhledem k této dlouhé době je rozhodující, aby židle splňovala tato kritéria.
• dostatečně široký a hluboký anatomicky tvarovaný sedák
• permanentní podepření zad ve všech polohách s možností regulace přítlaku opěráku
• možnost nastavení hloubky sedáku
• libovolné nastavení výšky područek
Typ na závěr – bezpečnostní filtry:
Také nemáte rádi, když se vám někdo dívá přes rameno, když pracujete na svém počítači Nebo často pracujete na rušných místech jako je letiště nebo kavárny a vadí vám, když každý na vašem notebooku vidí co právě děláte S bezpečnostními filtry 3M na ochranu soukromí a citlivých dat se můžete těchto nepříjemných situací přestat obávat. Zvědavé oči okolí jakoby „oslepnou“,
Údaje na displeji totiž vidí pouze osoba, která sedí přímo před monitorem. Při pohledu na monitor ze strany jsou údaje zatemněné a nečitelné, aniž by docházelo k přímému rozmazávání nebo zkreslení obrazu. Filtry navíc chrání zrak před oslňováním, které může vést k bolestem hlavy a očí. Filtry také chrání Váš monitor před odřením a ušpiněním.