Jste nespokojeni? Předci by se vám vysmáli

Máme supermarkety nacpané potravinami, netrpíme hlady, ale nadbytkem. Vlastníme automobily, chodíme do velkých multikin, jezdíme na dovolené a oblečení už dávno nezašíváme, protože si lacino pořídíme nové. Spotřebiče nám šetří čas, ale stále si stěžujeme, že ho máme málo. Jsme prostě nespokojení. „Nezbláznili jste se?“ řekli by nám naši předci.

Nemám čas
„Přátelé, chvátám, chvátám, nemám chvíli klid, já tam, já tam už mněl dávno být,“ úryvek z této písničky by se mohl stát mottem naší doby. Neustále totiž nemáme čas. A to i přesto, že řadu domácích povinností převzaly spotřebiče – z posledních novinek například robotické vysavače. Paradoxně čím méně povinností doma máme, tím méně času nám zbývá. Kde se stala chyba?

Doba na nás vyvíjí stoupající požadavky: musíme mít to či ono, podívat se tam i onam. Dítě musí chodit na kroužky (a rodiče ho tam vozí), v létě se musí stihnout aspoň jedna dovolená, žena musí stihnout kadeřnici, solárium i nehty, muž musí stihnout squash s kolegy. Večer padneme únavou a druhý den jedeme nanovo.

Co na to předci: Máte mnohem více volného času než my. Možná, že pracujete stejně hodin jako my, ale večery máte volnější, nemusíte se celý den lopotit na poli a večer zašívat, látat, spravovat nebo kutit. Nedejte tolik na hodnocení okolí a vězte, že společenskou prestiž získáte i jinak.

Nemám peníze
Neustále potřebujeme na něco peníze. Dítě potřebuje nový mobil, aby se vyrovnalo kamarádům. Příbuzní si pořídili novou LCD televizi a my jim závidíme, kde na to vzali. Letos potřebujeme jet na dovolenou k moři, protože Novákovi jedou také. A nemáme peníze.
Zvykli jsme si na luxus, na to, že chceme mít všechno a hned. Mladá rodina potřebuje nový byt nebo dům zařízený dle nejnovějších trendů, k tomu nejlépe hned dva automobily. A rádi si na to půjčíme. Jenže se tím nebezpečně roztáčí kolo dluhů a půjček.

Co na to předci: Važte si toho, že nemáte hlad. To je až výdobytek druhé poloviny dvacátého století (dobře si pamatujeme jak za první i druhé světové války nebylo kolikrát co jíst). Buďte trpěliví a na novou televizi si nastřádejte, budete si jí lépe vážit.

Mám stres a deprese
Cítíme úzkost a nevíme z čeho, bojíme se a nemáme konkrétně čeho. Trápí nás smutky a deprese, bereme antidepresiva, uchylujeme se k alkoholu, cigaretám nebo drogám. Máme skutečné důvody?
Žijeme v době, kdy rozvrácená rodina není nic ojedinělého. Vztahy jsou narušené a vytrácí se obyčejná lidská úcta a vzájemný respekt. Okolí nás posuzuje zejména podle toho, co máme, nikoli podle toho, jací jsme. Neustále si potřebujeme něco dokazovat a ujišťovat sebe i okolí, že jsme dobří, že se máme dobře a vyděláváme hodně peněz.

Co na to předci: Zažili jsme války, znárodňování, komunistické represe a museli jsme vše zvládnout bez antidepresiv. Snad nám ale tolik nechyběla láska, jako vám. Nevíme, zda bylo silnější a kvalitnější přátelství, ale lidé se častěji scházeli – třeba při práci na poli. Vypněte počítače a jděte ven, zapojte se do smysluplné činnosti, tvořte a pomáhejte.

A co vy měnili byste? Do jaké doby byste se, kdybyste měli stroj času, chtěli podívat. Kdy si myslíte žilo lidem nejlépe?

29.8.2012 2:00

Další testy kosmetiky

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist