Jsi závislá na nakupování? Stopni to, dokud je čas!

Období povánočních slev je konečně tady a ty jsi ve svém živlu. Nemůžeš si pomoct a musíš každý den vyrazit na nákupy a pořídit si nějaký nový hadřík, kosmetiku nebo boty? Na špatnou náladu je nakupování občas dobré, ale dej si bacha, aby ses na tom nestala závislou. Když se z vášně stane posedlost, vždy to končí špatně a nakupovací mánie ti může pořádně zavařit. Jak?

Prostě to musím mít!

Známe to všechny. Procházíme okolo výlohy butiku a padnou nám do oka naprosto luxusní šaty a tak je hned koupíme. Co na tom, že doma máme šatů plnou skříň a na večírky, kde bychom je využily, chodíme jednou za půl roku. Neříkáme, že občas si udělat radost novým přírůstkem do skříně, je na škodu, ale ruku na srdce, potřebuješ opravdu tolik hadříků?

Co ti hrozí? Kromě toho, že zbytečně vyhazuješ peníze za hadříky, které stejně nevezmeš na sebe a za které bys mohla jet v létě třeba na super dovolenou, také zbytečně plníš skříně nepotřebnými věcmi. A čím víc zaplňuješ svůj domov zbytečnostmi, tím hůře se ti dýchá i žije. Je jasné, že nějaká ta depka z nepořádku a haraburdí na sebe nenechá dlouho čekat. Zkus si projít základy feng-shui, třeba tě konečně zbaví tvé mánie.

Ach, ty slevy…

Také tak nedočkavě vyhlížíš letáky ve schránce, aby sis mohla zakroužkovat, pro co musíš bezpodmínečně vyrazit do obchodu? Nemůžeš se dočkat, až si koupíš tři svetry za cenu dvou? Obchodníci na nás útočí ze všech stran, a tak není divu, že kolikrát propadneme bezhlavému nakupování. Ale…

Co ti hrozí? Pořádný průvan v peněžence! Než se vrhneš bezhlavě do nakupování ve slevách, měj na paměti, že slevy jsou jen triky obchodníků, jak vytáhnout ze zákazníků více peněz. Nebuď hloupá a nenaleť jim na to. Jestli nevěříš, tak si schválně stáhni appku, která ti porovná ceny v akci s cenami, které měl daný produkt v průběhu celého roku. Budeš asi nemile překvapená.

Pomoc, utratila jsem všechny peníze

Kolik tak asi měsíčně utratíš za všechny ty drobnosti, které nepotřebuješ a na které se teď už jen práší? Říkáš si no a co, tak jsem si koupila pár knížek, nové džíny, tričko a kabelku jsem fakt už potřebovala, tak jsem si prostě udělala radost.  Ale máš vůbec přehled, kolik vydáš peněz?

Co ti hrozí? Jestli budeš pokračovat tímto tempem, tak za chvíli nebudeš mít na účtě ani korunu nebo ještě hůř, dostaneš se do spirály dluhů, ze které se velmi špatně vyskakuje ven. Pokud máš pocit, že investuješ příliš hodně do hadříků, bižuterie a voňavek, napiš si seznam, co sis poslední měsíc koupila a hlavně kolik jsi za to utratila. Možná tě ta částka vyléčí z dalšího bezhlavého nakupování. A rozhodně zapomeň na jakékoliv půjčky. Ty jsou pro každého shoppaholika tabu!

Nemám čas, musím nakupovat

Závislost na nakupování ti může nahlodat i mezilidské vztahy. Schválně, kolikrát už jsi za poslední dobu odmítla návštěvu kamarádce nebo kino s tím, že musíš nutně do nákupního centra? A co teprve tvůj partner. Ten musí z takové nálože dalších a dalších hadříků doslova šílet. Za prvé se mu kvůli své mánii tolik nevěnuješ a za druhé dostane oprávněný strach z toho, že neumíš nakládat s penězi a možná si rozmyslí, jestli právě s tebou založí rodinu nebo ne.

Co ti hrozí? Pokud tvá kámoška nesdílí tvé nadšení pro nakupování, pak o ni můžeš velmi rychle přijít. A s partnerem? Nikdo nechce mít doma ženu, co nedokáže udržet korunu. Muži chtějí mít pocit jistoty a bezpečí, chtějí, abys dokázala s penězi hospodařit, vždyť plánujete založit rodinu. Pokud se nevzpamatuješ, může se stát, že tě partner s klidem a bez výčitek opustí.

Problém „nemám co na sebe“ tu bude stejně 

Ať tvrdíš opak, neustálé doplňování tvé garderoby nevyřeší problém s tím, že prostě nemáš co na sebe. Pokud neumíš zkombinovat oblečení z toho kvanta hadříků, co máš, těžko si pomůžeš dalšími a dalšími svršky. Raději si pořádně prober skříň a nauč se sladit outfit z toho, co tam najdeš. Uvidíš, že další sukně a trika nepotřebuješ.

Co s tím? Zkus najít nějakého stylistu, který ti poradí, jak věci mezi sebou kombinovat. Vysvětlí ti, které věci bys měla rovnou vyhodit a které za to stojí. Uděláš si tak ve skříni i svém stylu pořádek a možná konečně pochopíš, že styl není o počtu kusů, ale o schopnosti kombinovat.

Život v převlékací kabince? To snad ne!

Nakupování je fajn a někdy nám pomůže od splínu, ale existuje i řada dalších rozptýlení. Zajdi si do kina nebo na sklenku vína a nemrhej čas v převlékacích kabinkách. Večer strávený u dobrého filmu nebo s partou přátel ti spraví náladu mnohonásobně více. Nechceš přeci svůj volný čas trávit přebíráním svršků a nekonečným zkoušením sukýnek.

Jak to mají naše čtenářky?

Jana (32 let): „Když mě po pěti letech vztahu nechal můj přítel, doslova jsem vzala nákupní centra útokem. Potřebovala jsem si spravit nejen náladu, ale i sebevědomí, takže jsem každý týden měla novou kabelku, šaty nebo džíny. Do toho různé voňavky, rtěnky, náušnice a náramky. A výsledek? Přišla jsem o spoustu peněz, a neměla ani na nájem, takže jsem se musela zadlužit. Jako terapie shopping možná funguje, ale já to neuměla včas stopnout.

Tereza (26 let): „Mně nakupování nic neříká. Když potřebuji nové džíny, tak jdu a koupím si je, ale brouzdat po obchodech a lovit ty nejlepší kousky je pro mě ztráta času. Možná k tomu mám odpor i kvůli tomu, že jeden čas moje mamka propadla nákupní horečce a kupovala vše, co bylo ve slevě nebo v akci a mě vláčela s sebou. Od té doby nákupy nesnáším.“

Alena (28 let): „Nakupuji moc ráda, ale rozhodně neutrácím přemrštěné částky a také tím netrávím většinu času. Prostě když mám náladu, jdu si něco koupit.  Anebo tím zabíjím nudu, když nemám nic jiného na práci, ale rozhodně bych nedala přednost nakupování před schůzkou se sexy klukem.“

A co ty? Propadla jsi někdy nákupům tak, že už z toho byla závislost a dostala ses kvůli tomu do finančních problémů nebo jsi kašlala na kamarády? Napiš nám do diskuze, jak často brouzdáš po obchodech. 

Foto: Shutterstock.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist