Jsi více ohrožena rakovinou prsu? 4 věci, které bys měla vědět

Všude se o tom mluví, píše a možná máš i nějakou ženu ve svém okolí, která se právě s onemocněním prsou pere. Máš strach, že by to mohlo potkat i tebe? Sleduješ se, kontroluješ, ale stále nejsi moc v klidu? Tady máš čtyři věci, které bys měla o svých prsou rozhodně vědět.

prsa-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ať už velká nebo malá, všechna prsa jsou unikát. A o všechny je nutné nejen pečovat, ale je dobré je i pravidelně kontrolovat. Co bys měla o svých prsou rozhodně vědět?

1. Prsa nejsou stejná

Asi tě nepřekvapí, že prsa zpravidla nejsou stejně velká. Vždy je jedno větší (obvykle jen velmi nepatrně) a druhé tím pádem menší. A i když na první pohled vypadají stejně, mamograf odhalí, že jsou ve skutečnosti jiná. Nikdy nejsou úplně identická. Zpozornět bys měla, pokud se velikost tvých prsou změní – to je zpravidla znamení, že se v těle něco odehrává. Pokud jsou prsa nateklá, může to znamenat infekci, prsa jsou zpravidla teplejší. Zdají-li se prsa scvrklá a je-li pokožka nepevná, může jít o rakovinu prsu.

2. Cvičení ani pivo velikost nezmění

Pravidelný pohyb je určitě zdraví prospěšný, a tím samozřejmě napomáhá i tvým přednostem. Bohužel je ale pravdou, že velikost ani tvar prsou se ani častým cvičením nezmění. Cvičení pomáhá při prevenci, můžeš jím snížit riziko rakoviny prsu. Na estetickou stránku věci ale nemá vliv. Co se velikosti prsou týče, posilování ji neovlivní. Podíváme-li se na to střízlivě a pragmaticky, prsa jsou tvořena z tuku, žláz a tkání, takže jejich velikost ovlivní logicky spíše příbytek či úbytek na váze. A je vůbec vhodné ptát se na to, jak je to s černým pivem, které má údajně podle jedné legendy také moc prsa zvětšit?

Pravdou je, že speciálně černé pivo obsahuje více cukru, a pokud se konzumuje pravidelně ve větší míře, může opravdu ke zvětšení prsou dojít, ovšem vždy v závislosti na zvýšení tělesné hmotnosti. Pivo bychom ale určitě úplně zatracovat nemusely!  Chmel do těla dodává fytoestrogeny, tyto rostlinné látky jsou podobné ženským hormonům, které mohou zmírnit například klimakterické potíže. Růst prsou po těchto hormonech zůstává ovšem spíš v teoretické rovině.

3. Vyšší hustota – vyšší riziko

Vysoká mamografická denzita, tedy hustota prsní tkáně, znamená vyšší riziko onemocnění rakovinou prsu. Hustotu prsní tkáně může zvýšit například hormonální léčba. Příliš hustá tkáň může znamenat, že při mamografickém vyšteření nebude včas odhalena bulka. Hustota prsní tkáně je do jisté míry dědičná, s věkem se sice snižuje, nicméně po užití hormonálních léků se může zase zvýšit. Ženy s hustou prsní tkání by měly častěji absolvovat mamograf, raději jednou ročně. Na vyšetření mamografem má přitom nárok každá žena starší 45 let jednou za dva roky. Mladší ženy si mohou vyšetření hradit samy, nebo si zajít na ultrazvuk.

4. Pravidelná kontrola je nutná

Důležité je, abys svá prsa důkladně znala a byla si vědomá každé změny. Lékaři doporučují provádět samovyšetření každý měsíc, vždy 3. – 5.  den menstruace. Prsa bys měla prohmatat, čímž zjistíš, zda v nich není bulka, důležité je věnovat pozornost také bradavkám. Jsou-li zarudlé, je-li kůže příliš suchá, jsou-li na nich vřídky, měla bys ihned navštívit svého gynekologa. Ačkoliv z 50 procent rakovina prsu postihuje ženy mezi 50-69 lety, může se objevit i u velmi mladých dívek a žen. Rakovinou prsu jsi více ohrožena, pokud ji měly v minulosti tvé příbuzné, zhruba o 5–10 procent.

Jak si vyšetřit prsa?

Samovyšetření prsou bys měla provádět pravidelně 3. – 5. den menstruace. Včasné odhalení jakékoliv drobné změny může zachránit nejen prso, ale i život.

Jak na to? 

  • Stoupni si před zrcadlo, ruce si dej v bok. Zaměř se na změnu barvy, tvaru, velikosti tvých prsou. Je kůže nateklá, nebo povislá, je v ní dolíček? Sleduj změny na bradavkách a v jejich okolí. Není kůže vtažená? Vytéká z bradavek kapalina? Pokud sis na všechny otázky odpověděla ano, neodkládej návštěvu svého gynekologa.
  • Dej ramena dopředu a všímej si už vyjmenovaných abnormalit. Totéž udělej s rukama nad hlavou.
  • Prohmatej si prsa pomalými krouživými pohyby třemi prsty vedle sebe. Na vyšetření zevní části prsu použij ruku z druhé strany. Zaměř se také na okolí prsu, podpaždí či prostor mezi prsy. Neměla bys nahmatat uzliny.

Péči o prsa rozhodně nepodceňuj, prevence a s ní spojený včasný zásah lékařů ti může zachránit život.

Foto: Shutterstock.com

 

 

27.3.2018 10:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist