Jsi prvorozená? Pak je nadváha tvůj osud!

Máš mladší sestru, za kterou bys dala ruku do ohně? Tak važ činy. Právě ona stojí za tím, že jsi každé ráno na váze vzteky bez sebe! Podle odborníků je rodina sice základ všeho, ale i příčina tvých potíží s postavou!

Benjamínci jsou na tom vždycky o něco lépe. Bývají více rozmazlováni od rodičů, mají méně povinností i vyšlapané cestičky ve výchově. Aby toho nebylo málo, teď se přišlo na to, že tasí i další eso z rukávu. Mladší bratři a sestry se pyšní postavou jako lusk a co jim v kilech chybí, dalšímu sourozenci zase přebývá. Kdo s touhle nespravedlností přišel jako první?

Nejsem tlustá, jsem jen starší!

Vědci z novozélandské univerzity Auckland se pod vedením Wayneho Cutfielda zaměřili na rodinné poměry a s nimi související váhové potíže. Během svého počínání zkoumali 27 tisíc sester, materiálu bylo tedy dost a dost. Díky této zdlouhavé a obtížné práci se potvrdila důležitá informace. Kdo se narodil první, ten bývá trochu kulatější a ke všemu čelí čtyřicetiprocentnímu riziku obezity! To není zrovna málo, co?

Za vším stojí krevní tlak!

Nutno dodat, že toto není žádný výkřik do tmy. Jde totiž o čtvrtou studii této skupiny odborníků, která se důkladně zaměřuje na rizikové faktory prvorozených. A že jich je! Mají to, chudáci, všechno spočítané už na porodním sále. Přednostní pořadí příchodu na svět má za následek hlavně vyšší krevní tlak a inzulínovou rezistenci. Tyhle dva faktory, co dávají sudičky do vínku, způsobují především cukrovku. A to je prý bohužel přímá linka k tloustnutí.

„Možná zde hraje roli typ výživy v děloze, který se liší. Buď jsou prvorození v prvních fázích života více vyživováni, neboť budoucí matka poprvé zakouší pocit štěstí, anebo se setkávají se zvláštními typy stresu, zatímco druhorození před sebou mají otevřenou cestu,“ vysvětluje Wayne Cutfield. I když to zní možná divně, narodit se až později je prostě výhra. Nebo ne?

Ani jedináčkům se smůla nevyhne!

Výsledek této studie platí za malý objev a možná i záchranné lano v boji proti obezitě. Už bylo na čase… Autoři výzkumu tak chtěli docílit informovanosti populace, že i takový jev, jako je doba početí, má co dočinění s budoucími tělesnými problémy. Zároveň však chtěli důrazně varovat svět před nezdravým životním stylem.

Když se totiž sejde všechno naráz, o tlouštíky není nouze. A to především v průmyslově vyspělých zemích, kde bývají v rodinách zpravidla jedináčci. V blahobytu jim hrozí tenký led nadváhy v každém případě. Jsou totiž první a poslední a mají tak všechny komplikace se zdravím jen na svých bedrech. Takový je názor vědců! „Jaký si to uděláš, takový to máš.“

Prevence? Dodržování pravidel!

Těžko říct, která varianta je lepší. Být jediné dítě, nebo mít kolem sebe rozvětvený klan? Jsi ten druhý případ? Marně redukuješ váhu a v rámečku na nočním stolku máš fotku své mladší sestry? Nezoufej! Zde je fígl, jak se s tím vším poprat.

„Moje rada prvorozeným zní, že výsledky našeho výzkumu je mají vést k tomu, aby zdravě žili. V žádném případě si nesmějí myslet, že když se narodili jako první, čeká je určitě obezita, cukrovka či vysoký krevní tlak. Jde pouze o výrazný rizikový faktor. Pro jistotu to chce co nejrychleji přijmout zdravý životní styl,“ zdůraznil Wayne Cutfield pro odborný magazín Journal of Epidemiology and Community Health.

Tak vidíš, zase nebude tak zle. Jen mrkni na video sourozenců celebrit. Ten, kdo dodržuje určité zásady a vyhýbá se obžerství, u toho bys těžko hádala, že je z dvojice ten starší! S výjimkou klanu Kardashianových, tam jsou při těle všichni. Ale na tuhle rodinku jsou všechna měřítka krátká…

A jak je to u vás? Potvrzuješ tento výzkum, nebo ti přijde jako hloupost? Napiš nám své názory do diskuze.

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com, Profimedia.cz

29.10.2015 6:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist