Jídla, která zhoršují stres

Práce, nákupy, kolotoč kolem domácnosti nebo dětí – není divu, že podléháme tak snadno stresu. Jak se ho zbavit? Skvěle funguje sport, procházky přírodou nebo pokec s kamarádkou, ale také bys měla mrknout na to, co jíš. Některá jídla totiž stres podporují, nemáš je náhodou ve svém jídelníčku?

stres-a-jidlo-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Blížící se deadline pracovního projektu, vybuchnutím hrozící bomba v podobě návštěvy tchyně či pozvání do školy kvůli příliš živému dítku. Bez ohledu na to, jaký je tvůj životní styl, stresům se prostě, bohužel, někdy vyhnout nelze. Zatímco někdy může být stres i přínosný a inspirující, mnohdy člověka spíše zlomí a vyřadí z provozu na dobu delší, než by bylo nutné. Jak tomu předcházet?

Když se nepřetržitě stresuješ, tělo je nastaveno na modul „fight or flight“ neboli česky „útoč, nebo uteč“. Fyzickou odezvou je pak vyšší produkce hormonu stresu kortizolu. Z krátkodobého hlediska je stres přínosem – v situaci, kdy musíš nenadále čelit zvýšenému nebezpečí. Jenže z toho dlouhodobého je obrovskou zátěží a přináší  s sebou zdravotní problémy – příbývání na váze, záněty, které jsou příčinou velkého množství chorob, či zvýšení hladiny cukru. Chronický stres pak může vést k depresím.

Pokud už na tebe stres padne, určitě chceš, aby co nejrychleji odezněl. Nechce to jen snažit se zklidnit, ale také vyhnout se některým potravinám, po kterých ve stresových situacích možná častěji saháš, ale které tvůj stav ještě zhoršují. Jaké to jsou?

Sladkosti

Rapidně zvyšující se hladina cukru může vyvolat pocity úzkosti či strachu. Proto by ses měla vyvarovat všem potravinám s přidaným cukrem, například sušenkám, sladkému pečivu, slazeným jogurtům atd. Vyhneš se tak zbytečným výkyvům nálad, potlačíš stres a budeš se cítit šťastnější.

Umělá sladidla

Mohou vést ke zdravotním problémům, jako je bolest hlavy, metabolická onemocnění, onemocnění kardiovaskulárního systému, ale také k větší závislosti na všem sladkém. Aby toho nebylo málo, mají umělá sladidla vedlejší účinky, které mohou napomáhat stresu. Třeba aspartam, který je nejběžnějším sladidlem, může způsobit náladovost či dokonce maniodepresi. Stejně jako normální cukr, dělá ve tvém těle pěknou neplechu. Pokud chceš mlsat, dej si raději ovoce.

Polotovary

Ve stresu často sáhneš po vaničce s již připravenou hotovkou, kterou stačí doma jen ohřát. To je ale zásadní chyba. Obsahuje totiž příliš mnoho zpracovaných sacharidů, ale také velké množství sodíku. Tvé tělo na to reaguje žízní, zadržováním vody, zběsilejším bušením srdce. Může dojít ke zvýšení krevního tlaku, můžeš se cítit nafouknutá, což vede ke zvýšení hladiny stresu.

Alkohol

Sklenička vína možná dokáže uvolnit, nicméně raději vždy zůstaň jen u té jedné. Příliš mnoho alkoholu ti totiž do života přidá ještě více stresu. Tělo začne produkovat hormony, které vedou k ještě větší úzkosti a k většímu stresu. Zvyšuje se krevní tlak i počet srdečních úderů, nehledě na to, že alkohol obsahuje velké množství cukru. A pokud si myslíš, že ti alkohol pomůže usnout, možná ano, ale po hodině dvou se probudíš zcela vyčerpaná.

Kofein

Jestli si ráno nedokážeš bez kávy představit, nemusíš se jí ještě nutně vzdávat. Horší je, když si jí pravidelně každý den dopřáváš několik šálků – to už může ke stresu vést. Příliš mnoho kofeinu tělo přespříliš stimuluje, dochází ke zvýšení tlaku, zvýšení pocitů úzkosti. Skutečnost je taková, že pokud trpíš pocity úzkosti, měla bys kofeinové produkty raději vynechat. Kofein neobsahuje jen káva, ale i čaj, samozřejmě kola, energy drinky, prášky na bolest, či dokonce čokoláda.

Co tomu říkáš? Myslíš, že opravdu jídlo může prohloubit stres? A jak se mu bráníš ty? Napiš nám do diskuze.

Foto: Shutterstock.com

26.10.2017 6:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist