Jí jenom steaky s hranolky: Jak se zavděčit chlapovi v kuchyni?

Nejraději by měl každý den jenom obrovský flák masa s hranolky. Ještě tak občas vystřídat za brambory, rýži nebo knedlíky. Nad ovocem se ošklíbá a zeleninu by snad ani nedal do pusy? Pokud přesně takhle vypadá vztah vaší drahé mužské polovičky k jídlu, nemáte to jednoduché. Ale nejste samy.

„Už nevím, co bych měla doma vařit,“ postěžovala si nedávno kamarádka Alena. „Manžel je ochotný jíst akorát maso, to podle něho jediné správné chlapské jídlo. K němu hranolky nebo maximálně brambory, nad vším ostatním ohrnuje nos,“ říká otráveně. „Marně se snažím vymyslet nějaké zajímavé a dobré jídlo, když vlastně vůbec nemám na výběr,“ dodává Alena, která se v zájmu klidné a pohodové domácnosti snaží připravit svému chlapovi pokrm, kterým by uspokojila jeho mlsný jazyk. Nepřipomíná vám to náhodou něco? Věřte ale, že s podobným problémem se potýká spousta žen.

Zvyk z domova je železná košile

Jak se tedy chlapovi zavděčit v kuchyni? Co mužům chutná a co je naopak lepší si raději odpustit? Na úvod především jedno důležité upozornění: Měnit stravovací zvyky svého partnera je běh na dlouhou trať s prakticky nulovým výsledkem. Obvykle to skončí tvrzením: „Já na něco takového nejsem z domova zvyklý, a proto to jíst nebudu.“ A hotovo. Další diskuse je zbytečná. Pokud se vám po letité práci podaří muže přesvědčit, že pozřít kousek zeleniny neznamená se otrávit, je to obrovský úspěch. Záleží hodně na tom, jaké zvyky si přináší z domova. Pokud byl od rodičů zvyklý na dobře propečenou vepřovou se zelím a knedlíky, těžko ho přesvědčíte, že zdravý zeleninový salát s trochou dušeného kuřete je plnohodnotné jídlo.

článek

Ukrojte pořádný kus masa

Co chlapům udělá radost? Velká část mužů je masožravých, což potvrzuje například i ředitel Pražského kulinárního institutu Roman Vaněk, který dokonce pořádá pro ženy lekce správného chlapského vaření. Podle jeho názoru dají chlapi jednoznačně přednost dobře udělanému steaku nebo zkrátka kusu masa. Právě tohle ale dělá ženám často potíže. Když mají před sebou obrovský kus šťavnatého masa, nějak neví, jak do něj vůbec zakrojit nůž. S kuřecím se jim manipuluje mnohem snadněji. Proto se nebojte ukrojit silnější plátek masa, klidně tlustý jako palec. Váš partner vám poděkuje.

Tuk ani mírné připálení nevadí

Nepoužívejte velké množství tuku, maso jen tak zlehka potřete olejem. Opékejte ho na pánvi delší dobu. Otočte ho teprve ve chvíli, kdy už se samo pustí pánve, není na ní přilepené. Že má už trochu tmavší barvu? Nevadí, naopak. Podle mistrů kuchařů se na steaku má vytvořit pěkná krusta, maso se má takzvaně pořádně zatáhnout. Také přesvědčení, že kvalitní maso musí být jedině libové, bere za své. Kuchařské špičky říkají, že tuk je nositelem chuti, takže je chybou ho všechen odstraňovat. Na pánvi opečený steak potom dejte dodělat do trouby na mírnější teplotu. Maso bude krásně měkké a šťavnaté a ten váš se bude olizovat.

článek

Pestrosti se meze nekladou

Jak dodržet pestrost? I když chce třeba jenom ty brambory, jednou je servírujte vařené, podruhé z nich udělejte kaši, třetí den salát, počtvrté opékané, další den hranolky, jindy americké brambory. Pište si jídelníček, samy si pak nasbíráte nějaké tipy, co se dá s bramborami vykouzlit. Pokud je alespoň trochu ochoten jíst zeleninu, přidávejte ji dušenou nebo vařenou k masu a bramborám. Jeho základní požadavek splníte a ještě bude mít trochu vitamínů navíc, které mu určitě neublíží. Maso můžete před zpracováním marinovat a tam se dá vymyslet spousta variací. Jindy můžete připravit k masu omáčku. Pokud jí drůbež, neváhejte mu ji servírovat pečenou jednou přírodní, podruhé na česneku, potřetí třeba s nádivkou. Ohlodá si i kost a tím se v něm probudí instinkt pravěkého lovce. Dost mužů je také na sladké, jenže tady pozor. Mnozí ho berou jenom jako moučník, takže když v dobré víře připravíte palačinky, budou se shánět ještě po něčem dalším…

 A co vy? Jaké jsou stravovací návyky vašeho muže? A snažíte se je měnit nebo jste už rezignovala? 

16.8.2013 12:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist