Jaký jazyk, takové zdraví

Aneb jak vypadá váš jazyk, tak vypadá vaše tělo. Nejen alternativní, ale i klasická medicína přikládá zbarvení jazyka a jeho povlaku velký význam.

Když člověk onemocní, dochází v dutině ústní a na jazyku ke změnám, které mohou mnohé napovědět o diagnóze.

Překvapivě jsou různé procesy v dutině ústní pouze z 10% ukazatelem nějakého onemocnění v dutině ústní, v 90% jde o nějaký patologický proces uvnitř těla.

Normální jazyk

Má narůžovělou barvou, nesvědí, nebolí a nepůsobí žádné potíže… Může na něm být lehký tenký bílý povlak.

A co může být varováním?

Červený jazyk může značit nedokrevnost tkání nebo orgánů či zamoření organismu toxiny, infekční onemocnění nebo těžký zápal plic.

Bledý jazyk je znamením vyčerpanosti. Vyskytuje se při chronickém únavovém syndromu, kdy je doprovázen nadměrnou potivostí a tvorbou otoků. Může být také příznakem chudokrevnosti či hormonální nerovnováhy.

Modrý jazyk je známkou srdečně cévních problémů.

Ani povlaky nejsou normální

Samozřejmě kromě lehkého bílého povlaku, který má normální zdravý člověk. Ale různé povlaky na jazyku bývají časté při infekčních onemocněních a také při poruchách žaludku a střev. Nejčastěji je to bílý povlak, který ukazuje právě na problémy s trávením.

Pokud je povlak nažloutlý, těžký a „mastný“, pak se může jednat o skryté potíže s játry, žlučníkem, vysokým cholesterolem, dnou či vysokým krevním tlakem.

Svědící či rozpraskaný

Pokud jazyk svědí hlavně ze stran, je to známkou nejrůznějších neuróz. Nateklé a zarudlé okraje jazyka často předvídají migrenózní záchvat.

Při nedostatku vitamínu PP vzniká obtížně oddělitelný černohnědý povlak na jazyku, či se jazyk rozděluje do jakési šachovnice prasklinami.

Rozpraskaný červený mapovitý jazyk bez povlaku mívají lidé trpící na bolesti v bedrech, pískání v uších a alergickou rýmu.

Suchý jazyk?

Máte pocit, že máte suchý jazyk? Pak budete nejspíš dehydrovaní, takže rychle sklenici vody a napít se… Pocit suchého jazyka už ale značí na hodně silnou dehydrataci, takže to je poslední zoufalé volání těla o pomoc!

1.9.2008 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist