Jak to vidí Lasice: 5 věcí, díky kterým se zbavíš závislosti na partnerovi

V posledním článku Jak to vidí Lasice: Tohle není láska! jsem psala o tom, jak vypadá emoční závislost ve vztahu a proč je nežádoucí. Tentokrát se podíváme na to, jak se závislosti na partnerovi zbavit. To je totiž první krok k tomu, stát se rovnocennou partnerkou.

jak-se-zbavit-zavislosti-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Dej se na první místo

Nemyslím tím sobecký přístup – jen já a nic jiného mě nezajímá. Jde o to, znát sama sebe, svoje potřeby a umět je správně komunikovat. Udělej si na sebe čas, dělej věci, které tě baví a které podporují dobrý pocit ze sebe sama. Pokud to neděláš, začne to drhnout, budeš nespokojená a kdo to schytá? Tvůj partner… Abys mohla být partnerkou, se kterou je pohoda a je pro partnera na prvním místě, musíš najít důležitost nejprve sama u sebe.

Pěstuj kamarády a koníčky

Už je to otřepané, ale je to tu zas. Jakmile nemáš svůj život, lehce sklouzneš do závislosti na svém muži. Zdrží se v práci a hned mu ve dveřích vyčteš, kde je tak dlouho. Uvědom si, že partner není tvůj animátor a ve svém volném čase si musíš najít zábavu sama. Garantuji, že jakmile obnovíš svoje záliby a přátele, obdržíš i víc pozornosti od partnera.

Zjisti příčiny a spouštěče

Mluvíme o emoční závislosti, a proto i příčiny najdeme v emočních vzorcích. Tvoji rodiče mohli mít závislostní vztah a ty teď jen kopíruješ to, co jsi v mládí okoukala. Nebo to může být stylem výchovy, přístupu rodičů, ale také zkušenostmi z prvních vztahů. Nedostatek sebevědomí je zde také jasným ukazatelem. Často si říkáš „tak, a teď už budu reagovat jinak, tentokrát to bude celé jiné.“ A bum, jakmile dojde na emočně vyhrocenou situaci, všechno je opět ve starých kolejích. Vědomě si to můžeš uvědomit, ale podvědomě jedeš pořád ve starých vzorcích, proto je dobré pracovat na jejich změně do hloubky.

Nastav si hranice

Ale jak? To je častá otázka žen, které ke mně přichází na sezení. Pokud znám samu sebe a již jsem rozklíčovala příčiny svojí závislosti, dokážu rozpoznat, co je zdravá hranice ve vztahu. Pokud si nastavuješ hranice jako závislá, pak si je nastavuješ ze strachu a z pocitu, že tě muž může zranit. Jsi pak příliš bojovná nebo se tvoje hranice rozpouštějí jako sněhulák na jaře.

Pokládej si otázku, co je za tím, že toto ne/chci? A proč? Pokud se podíváš pod pokličku, budeš sama sobě schopná odpovědět, co pochází z opravdových potřeb a co ze závislosti. Hranice vždy komunikujeme laskavě, bez výčitek, pohrdání nebo vynucování.

Dej do vztahu víc svobody

V závislých vztazích se od partnera hodně očekává. Jaký by měl být, co by měl říkat a jak by se měl chovat. Také pravděpodobně žárlíš na každou sukni, která projde kolem, protože „co kdyby na ní viděl něco, co já nemám?“ – a zase to sebevědomí. V partnerství, ve kterém je důvěra a svoboda, tam je i upřímná chuť být. Pro mnoho žen je toto nejtěžší část, mají pocit, že musí mít vše pod kontrolou. Jenže tím vztah akorát dusí, vyvolávají konflikty a lásku tak otravují. Dej sobě i partnerovi více svobody a přestaň s očekáváním a domněnkami.

Být ve vztahu sama sebou a sama za sebe a pak společně tvořit „my“, to je cesta. Cesta, která vede k harmonickému vztahu. Prvním krokem je uvědomit si, že se to týká i tebe. Zamysli se nad sebou i svým vztahem z nadhledu, udělej si „inspekci“ výše uvedeného a začni věci měnit už dnes.

Tak jak to je? Zbav se závislosti na partnerovi a staň se sebevědomou a rovnocennou partnerkou! Mrkni na www.vztahova-inzenyrka.cz, sleduj Instagram: @jak_to_vidi_lasice nebo Facebook: Jak to vidí Lasice.

19.3.2021 2:00| autor: Nikola Smekalova

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist