Jak to vidí chlap: Manžel se chtěl rozvést a teď chce vše srovnat. Mám?

Občas se prostě stane, že jeden ve vztahu není spokojený a chce se rozvést. Bolí to a těžko se s tím srovnává, ale co dělat, když si to potom uvědomí a chce se vrátit zpátky? Přesně tento problém řeší naše čtenářka a ptá se Tomáše Erbena, co on na to…

jak-to-vidi-chlap-1100x618.jpg Zdroj: Tomáš Erben

Dotaz čtenářky Dagmar:

Ahoj Tome, 

manžel mi po oznámil, že mě nemiluje a že se chce rozvést. Vychováváme spolu dvě děti. Pořád tomu nemůžu uvěřit, bojovala jsem za náš vztah, ale už jsem to vzdala. Žiju spořádaným životem, jsem mu věrná a vypadám, že se rozhodně nemůže za mě stydět. V sexu nám to vždy klapalo. Mám pocit, že má jinou ženu, chodí mu časté sms a začal být na noc i víkendy pryč. Nyní se začal chovat, jako by si to uvědomoval. Mám vyčkávat, zda se zklidní a dál ho ignorovat? Prosím, poraď mi. Stále ho miluji…

Děkuji Dagmar

Odpovídá Tomáš Erben:

Milá Dagmar,

pokud se teď chová tak, že si snad uvědomuje, co a jak, dej tomu šanci. Proč by ne? Mám dojem, že především ve vztahu, kde se dobře znáte, se nevyplácí hrát žádné hry. Pokud se chce vrátit zpět a ty jsi tomu nakloněná, nech ho projevit dostatečnou snahu, kterou si můžeš s chutí užít. Zkus ale zauvažovat nad tím, co ho k tobě táhne zpátky, co je jeho ryzí motiv… ještě se k tomu v odpovědi dostanu.

Pokud tohle jeho uvědomění nebude dostatečné, bude dál, i po takové době, mít pootevřená dvoje vrátka, být tebou, ta svá bych přibouchl. Ne nějak razantně, ne se zadostiučiněním nebo s uraženou ješitností. Ty jsi mu nabídla dost prostoru, zabojovala jsi a i přes své ublížení jsi mu dál svou lásku nabízela. Smekám před takovou ženou. Jen to musí mít hranice – nemůžeš se rozdat, musí ti zbýti pro děti a hlavně pro samu sebe.

Dádo, není až tak podstatné, jestli mu chodí SMS anebo se od tebe vzdaluje. Myslím tím, že spíš, než domněnka, jestli někoho má, je zásadní jeho vyjádření v tom, že tě už nemiluje a nechce s tebou být. K takovému prohlášení je potřeba hodně síly. Možná se tím vyčerpal a už mu jí nezbylo dost ke skutečnému odchodu. Pro vás oba je tohle polovičaté řešení, pouto napůl, nezdravé. Samozřejmě ho u tebe dál mnoho věcí drží, ale po takovém sdělení, a nějakém dodatečném prostoru k „reparátu”, který jsi mu dala, byste měli jít od sebe. Vždyť to nemusí být nic definitivního.

Jestli ho něčím otravuješ, nudíš, tyhle projevy prostě dál pokračují, spíš gradují. Naopak nemá tak velkou šanci si uvědomit to, co na tobě miluje. To se totiž schová pod každodenní rutinu.

Všechno to, co vyjmenováváš, chlapovi jednoduše zevšední. Nefunguje to tak, že si sepíše seznam tvých silných stránek a na základě toho se rozhoduje. Že jsi atraktivní, může vědět hlava. Ale chlapa snadno zláká i podstatně méně přitažlivá žena, která je nová, s jinou energií, elánem, sex-appealem. Podobně i to, že žiješ spořádaným životem, jsi věrná, nebo že spolu vychováváte dvě děti – tohle je argument pro náš rozum. My se ale, není to žádné tajemství, v partnerském životě rozhodujeme i jinými částmi těla než právě hlavou.

Pokud tedy dál bude váhat, prosím, promysli si, co tohle vakuum přinese tobě. Jaká je tvá mez? Co tě to naučilo, kam ses tím dostala? A co se naopak může změnit tím, že budeš rozhodná? Jak se to projeví na vnímání tvé vlastní hodnoty? Co začne prožívat on?

Rozhodně nemám v úmyslu tě navádět. Zapotřebí je TVOJE kuráž, síla a chuť. Jen zkus procítit sama za sebe tohle: Jestli vás něco má pevně přivést k sobě, ne jen na základě racionálního kalkulu, výčitek, svědomí…, což jsou slabé základy pro obrození vaší lásky, CO BY TO MOHLO BÝT?

Partnerství, intimita, vztah sama k sobě… Jsi trochu ztracená? Nebuď lhostejná, jde přeci o tvůj život! Prvním krokem vzhůru může být třeba to, že mi jen napíšeš… www.tomaserben.cz.

Nebo se můžeš obrátit na Tomáše přes nás, napiš mu svůj dotaz na adresu redakce@femina.cz a my mu jej předáme. A také zkus poradit Dagmar, jak by ses na jejím místě chovala ty? Napiš nám do diskuze…

24.3.2021 2:00| autor: Tomáš Erben

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist