Jak si vybrat ten správný a kvalitní doplněk stravy?

Odpověděl nám test Mladé Fronty DNES! Doplňky stravy z ostropestřce, které se používají na ochranu jater, obsahují škodlivé mykotoxiny. MF DNES je našla téměř ve všech testovaných výrobcích. Mají chránit játra. Místo toho je mohou ještě více poškodit.

Doplňky stravy vám pomoci nemusí. Nikdo to nekontroluje. Zaplatili jste tisíce za pilulky na hubnutí, kila však zůstávají? Nedivte se. Testy účinnosti se u doplňků stravy neprovádějí.

Potravinových doplňků jsou plné lékárny. Stojí třeba tisíce korun, jejich účinnost ani nezávadnost však nikdo nekontroluje. Musíte zkrátka věřit tomu, co výrobce na obalu tvrdí. Ostatně tomu věří i samo ministerstvo zdravotnictví. O čem je řeč? O doplňcích stravy.
Dle zákona totiž nemusí léčit žádné potíže. Jsou chápány jako potraviny, které mají jen doplnit běžnou stravu například o vitaminy či minerální látky. Mohou vám pomoci například s padáním vlasů, lámavostí nehtů nebo třeba s kloubními obtížemi.
Jejich účinnost neschvaluje, tak jako u léků, Státní ústav pro kontrolu léčiv. Nepodléhají tedy takové kontrole.

Nezávislý test MF DNES se zaměřil konkrétně na doplňky stravy chránící játra z byliny zvané ostropestřec mariánský, který má mimo jiné také antioxidační účinky.

Tyto doplňky mohou obsahovat škodlivé mykotoxiny. MF DNES je našla téměř ve všech z 20 testovaných výrobků.

Otropestřec mariánský – je jednoletý až dvouletý bodlák původem ze Středomoří, je to ta nejlepší bylina pro vaše játra. Silymarin, látka v něm obsažená, léčí játra poškozená alkoholem nebo drogami či dlouhodobým užíváním syntetických léků, zbavuje tělo chemických příměsí z potravin, netoxikuje organismus… S takovými argumenty nabízejí internetové lékárny doplňky stravy v podobě tablet, kapslí, oleje, semínek nebo čaje na bázi silymarinu, o němž je známo, že má příznivý vliv na jaterní buňky.

Jenže jsou v nich také mykotoxiny, látky produkované plísněmi, které naopak játrům škodí. Ve větší či menší míře byli nalezeny téměř ve všech 20 prostředcích, které byly koupeny na internetu i v lékárnách a byly analyzovány Ústavem chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Kdo si léčí játra přípravkem na ochranu jater, zvyšuje si vlastně – aniž by o tom věděl – příjem látek, které játrům vadí.

Kde se mykotoxiny vzaly?
Vysvětlení, jak se mykotoxiny do tablet a kapslí dostaly, je jednoduché. Rostliny červenofialového bodláku s latinským názvem Silybum marianum byly skladovány ve vlhku, kde se daří plísním. „Pokud se vyskytnou mykotoxiny v ostropestřci, je to důkaz špatného skladování suroviny, ve vlhkém prostředí, kde mohou růst plísně,“ říká Vladimír Ostrý z Centra potravinových řetězců v Brně.

Zodpovědnost za doplňky stravy leží na jejich výrobcích. Třebaže mají mít léčivé účinky, nepodléhají tak důkladné kontrole jako léčiva. Test jasně ukázal, že u potravinových doplňků nemá zákazník žádnou jistotu, že jsou zdravotně nezávadné.

V několika testovaných výrobcích se také kromě mykotoxinů objevily i zbytky pesticidů, tedy prostředků na ochranu rostlin před škůdci.

A výsledek testu? Šokující!
U šestnácti testovaných výrobků z dvaceti byly objeveny právě škodlivé mytokoxiny a u několika z nich také toxické pesticidy.
Další 3 výrobky mají koncentraci mykotoxinů téměř nulovou a neobsahují pesticidy.

Absolutním vítězem se však stal 100% přírodní produkt společnosti Expharma s.r.o.
Arkokapsle
Ostropestřec mariánský

www.arkokapsle.cz

V ČR zastupuje Expharma s.r.o. francouzskou společnost Arkopharma, která nabízí ARKOKAPSLE v následujících oblastech:

Hubnutí a detoxikace
Paměť a krevní oběh
Dýchací cesty a imunita
Posílení organismu
Močové cesty
Trávení a pročištění
Relaxace a nespavost
Potíže kloubů a kostí

(zdroj: MF DNES, Zdraví, 24.2.2011)

19.3.2012 4:00| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist