Jak si užít firemní večírek a nepřijít o místo? Dodržuj tato pravidla!

Doba firemních večírků je tady a ty si lámeš hlavu, jestli tam vůbec jít a jak se tam chovat? Víme, jak si vánoční večírek užít a zároveň si před kolegy neudělat ostudu nebo ještě hůř, jak nepřijít rovnou o pracovní místo. Stačí dodržovat tato pravidla…

1. Odmítnout pozvání je neslušnost

Pokud zvažuješ možnost, že bys na párty vůbec nešla, tak brzdi. Je to sice možnost, jak se vyhnout jakémukoli faux pas, ale tví nadřízení by to mohli brát jako urážku. Jestli ti v tom nebrání pracovní povinnosti nebo zdravotní stav, na večírek se určitě vyprav. Je to skoro povinnost. Navíc z toho můžeš i vytěžit a ukázat, že umíš být i vtipná a dobrá společnice.

2. Stačí se jen ukázat

I když se ti na večírek nechce, ukaž se tam alespoň na chvíli. Můžeš klidně po hodině vyklidit pole, protože to, že odejdeš dřív, není faux pas, toho si nikdo nevšimne, ale tvé nepřítomnosti ano.

3. Příchod i odchod včas

S tím souvisí otázka, kdy přijít a kdy odejít. Přijít rozhodně včas. Většina šéfů má na podobných akcích proslov, tak ať před ním nevypadáš jako ignorant. S odchodem už záleží na tobě, ale raději dřív než později. Pokud jsi šéfová, měla bys večírek opustit co nejdřív, je to dobré pro tvou důstojnost, navíc svým odchodem dáš zaměstnancům konečně možnost se volně bavit.

4. S alkoholem opatrně

Dej si maximálně dvě skleničky. Pokud máš nutkání si dopřát ještě, raději odejdi a rozjeď to někde v hospůdce s kamarády. Jim rozhodně nebude vadit, když se dopustíš nějaké té opilecké etudy. Ale na firemním večírku si opravdu dávej pozor na tanečky na stole a podobné extempore.

5. Řeči o práci jsou zakázané

Na večírku se chtějí lidé bavit a nezávazně konverzovat. Až se tě ředitel zeptá, jak se daří, poděkuj a řekni, že dobře. Ne že spustíš, jak tě šéf minulý týden naštval, že máš nízký plat a že tví kolegové chodí věčně pozdě. Rozhodně nikoho nepomlouvej a o výši tvého platu jednej jedině přes den v kanceláři.

6. Šaty podle typu podniku

Asi si lámeš hlavu, co si vzít na sebe. Tak předně se podívej na pozvánku, protože tam často bývá poznámka o dress code. Pokud ne, řiď se podle toho, do jakého podniku se jde. Je jasné, že se oblečeš jinak, když se vyráží do obyčejné hospody a jinak, když se párty koná v pětihvězdičkovém podniku.

7. Necpi se, jako bys týden nejedla

Obvykle na firemních večírcích bývá bohatý raut. A ten nabízí kromě lahůdek také prostor pro pěknou ostudu. Opravdu vypadá trapně, když někdo stráví večer u stolu s jídlem a hrne to do sebe takovou rychlostí, že ostatní nemají ani šanci ochutnat.

8. Bacha na flirtování

Líbí se ten nový z I. T. oddělení? Nebo máš zálusk na svého kolegu? A teď je ta pravá chvíle, říkáš si. Tak to bacha, jakýkoli románek si předem rozmysli. Nejsi na diskotéce a nesvádíš neznámého krasavce. A pokud kolega na tvé vyzývavé pohledy nezabere, můžeš se druhý den cítit pěkně trapně.

A jaké zkušenosti mají naše čtenářky?

„Měla jsem kolegu, který to na firemním večírku dost přehnal. Aleš měl totiž menší problémy se šéfem, ale nikdy nenašel dost odvahy si s ním o tom promluvit. Na vánoční párty se ale posilnil alkoholem, pak za ním přišel a začal s ním rozebírat jejich spory. Bohužel to docela vyhrotil, protože na něj křičel, že je ubohý a mizerný šéf, a že si to o něm myslí každý, jen se mu to bojí říct. Byla to hodně velká ostuda. A já si myslela, že za tohle Aleš dostane padáka, ale když přišel v pondělí do práce, šéf se tvářil tak, jako kdyby se nic nestalo. Má za to můj obdiv. Ale musím říct, že se dost pročistil vzduch a Aleš si se šéfem dokonce začal tykat. Pracoval ve firmě ještě sedm let, ale od té doby na vánoční večírky už nechodil,“ vzpomíná se smíchem Lucie (39 let).

„Nesnáším firemní večírky, ty vánoční obzvlášť, protože nám pokaždé místo prémií dají nějaký dárek, který není k ničemu. Navíc se tam všichni šéfové předhánějí, kdo přijde v lepším obleku a já si připadám jako nicka. Ukážu si tam jen ze slušnosti a pak to jdu zapít s kamarádkami do jiného baru,“ říká Aneta (25 let), která raději nechce prozradit, kde pracuje.

„Na jednom vánočním večírku jsem se lehce přiopila a začala tam pokukovat po mém kolegovi. Jemu se to evidentně líbilo a tak jsme spolu skončili v posteli. Ráno to bylo ale pěkně trapné. Nebyli jsme do sebe zamilovaní, šlo jen o sex, ale ten nestál za pozdější pocity. Každý den jsem se na něj dívala v kanceláři a nejhorší bylo, když ho šla vyzvednout jeho přítelkyně. Byla mi hanba a dnes si dávám na podobných večírcích raději pozor,“ prozradila na sebe Lenka (22 let).

A jak to máš ty s vánočními večírky? Užíváš si je, nebo je spíš přetrpíš a prcháš tak brzy, jak je to jen možné? Napiš nám své zážitky do diskuze.

Foto zdroj: shutterstock.com

16.12.2015 6:00| autor: Alžběta Bublanová | zdroj: firemní večírek, jak si užít večírek, vánoční večírek
Více o tématu: pracovní místo

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist