Jak se obléct na svatbu?

Vdává se vám v létě kamarádka, sestra, či kolegyně z práce? Jdete na velkou rodinnou svatbu, nebo vás čeká malá letní svatba pod širým nebem? Co si vzít na svatbu na sebe vás bude zajímat, i když nebudete přímo v roli nevěsty…

Žádané letní termíny
 

Svatby pořádané v období teplých letních měsíců jsou velmi žádané a termíny bývají často dlouhou dobu dopředu zamluvené na radnicích, v kostelích i na zámcích. Ačkoliv pozornost je zaměřena především na nevěstu a ženicha, ani svatební hosté by neměli svým nevhodně zvoleným oblečením narušit elegantní a důstojnou atmosféru této události. Na druhou stranu samozřejmě není nutné hned propadat panice, nemáte-li doma vhodné oblečení pro letní svatbu.

Na jakou svatbu jste pozváni?
Již ze samotného charakteru svatby, na kterou jste pozváni, poznáte, o jak formální, či neformální záležitost půjde. Jiné oblečení samozřejmě zvolíte, půjde-li o svatbu v naprosto formálním stylu v prostředí luxusního podniku, nebo naopak o svatbu pořádanou na zahradě u domu rodiny. Styl vašeho oblečení by měl odpovídat také tomu, v jak blízkém vztahu k ženichovi a nevěstě jste. Jistě zvolíte mnohem důstojnější a formálnější oděv, budete-li stát za svědka své sestře, než když půjdete na velkou svatbu kamarádovi ze studií.
Pro formální příležitosti dlouhé šaty
 
Jestliže máte navštívit svatbu ve zcela formálním stylu, je vhodné zvolit dlouhé šaty. Ty jsou vhodné také v případě, bude-li zvolen pro obřad a oslavu čas po šesté hodině odpolední. Při výběru konkrétních šatů, myslete také na horké počasí, které vám může značně znepříjemnit účast na svatbě, koná-li se pod širým nebem, ale i v restauraci. I dlouhé šaty by proto měly pokud možno z lehkých, splývavých materiálů, ve kterých se budete i v teplém počasí cítit příjemně.
Myslete také na teplé počasí
 
Pro horké počasí není vhodné ani volit těžké šperky, větší tmavé kabelky a i při líčení myslete předem na lehký make-up, který vydrží i na slunci. Vlasy budete mít pod kontrolou, necháte-li si vytvořit drdol či účes s vlasy vyčesanými nahoru. Jednak vám bude méně horko, jednak vypadají drdoly vždy velmi důstojně a elegantně.
Ne všechny barvy jsou vhodné
 
Lákavých barev, které by bylo možné zvolit pro šaty na svatbu, je jistě celá řada, ovšem zdaleka ne všechny barvy a vzory jsou také vhodné. Zásada číslo jedna zní – nesnažte se konkurovat nevěstě, bílé šaty proto nechte doma ve skříni. Pro svatby konané přes den, pod širým nebem či méně formální jsou výborné drobné květinové vzory, pastelové barvy, odstíny růžové, žluté nebo modré či černobílé kombinace.
S příliš sexy šaty na cizí svatbě nezabodujete
 
Z barev není vhodná černá pro svatby konané přes den, nejen kvůli teplému počasí. Vyvarujte se také flitrů a příliš sexy šatů, na podobných příležitostech by šaty odhalující příliš vašich půvabů mohly působit lacině či dokonce vulgárně. Žádná odhalená bříška, oblečení vhodné spíše na party a příliš krátké mini, středem pozornosti by měla být nevěsta.
A co doprovod?
 
A do čeho obléknout vašeho partnera? Pro denní svatby, když vy zvolíte koktejlky, muž by měl mít klasický oblek, je možné i business oblečení, které nosí do práce. To stejné se týká méně formálních svateb konaných večer, s tím rozdílem, že barva šatů či vzor, který zvolíte, bude o něco málo konzervativnější. Formální večerní svatba již vyžaduje dlouhé šaty, nebo krátké, ale slavnostní koktejlky, muže pak čeká černý oblek. Zde také volíme nápadnější šperky či rukavice.
24.6.2009 12:00| autor: Simona Maxová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist