JAK PŮSOBÍ AUTOMASÁŽ Vraťte rovnováhu svému energetickému aparátu a osvoboďte se od bolesti!

Mnozí z nás se instinktivně pokusili dotknout bolestivé části vlastního těla v nevědomé naději, že se bolest zmírní; například, když nás něco svědí, ruka zajíždí k postiženému místu, aby odstranila obtížný pocit. Staré přísloví říká, že jazyk naráží na vykotlaný zub. Tudíž můžeme říci, že lidé jsou ze své přirozenosti předurčeni k automasáži.
Kterýkoli profesionální masér, jakkoli zkušený či uznávaný, by získal neocenitelnou pomoc při svém výkonu, kdyby mohl vnímat pocity masírované osoby. Dokázal by přesněji odhadnout body nebo oblasti, na které má působit, mohl by přesně stanovit, jakou sílu má při technice použít, dokázal by rozpoznat, zda je třeba v masáži pokračovat, nebo zda je lepší ji přerušit. Disponoval by, jinými slovy, dokonalým diagnostickým a léčebným nástrojem. Jestliže tedy na jednu stranu automasáž neumožňuje využívat „výměny energie“ dvou lidí, na druhé straně nabízí velkou výhodu, totiž vnímání vlastních pocitů.

Jak působí

Automasážní techniky předkládané v této knize byly převzaty z léčebných metod velmi starého data; jsou součástí lékařských tradic starých tisíce let. Tibet, Čína, Indie, Thajsko či Japonsko vyvinuly terapeutické schopnosti zdánlivě navzájem velmi odlišné, avšak podobné svým cílem – vrátit rovnováhu energetickému aparátu uvnitř lidského těla.

Podle principů, společných všem zde uváděným východním disciplínám, proudí lidským tělem energetický proud (nazývaný v Japonsku Ki, v Číně Qi, v Indii Prana), živený dýcháním; tato energie proudí kanály (meridiány), které se rozvětvují do všech částí těla a jejichž rovnováha je považována za základ psychického i fyzického zdraví člověka. Pokud narazí toto energetické proudění na nějakou překážku, nastane nerovnováha; následkem toho některé orgány postupně oslabují, takže nemohou plnit dokonale svou funkci a jsou mnohem zranitelnější vnějšími vlivy.

Každá metoda používá jinou strategii a jiné postupy ke znovunastolení energetické rovnováhy. V některých případech jsou rozdíly minimální, jindy dosti zjevné. Nicméně v lokalizaci hlavních energetických kanálů i nejdůležitějších reflexních bodů panuje téměř jednomyslná shoda.

Jinými slovy, je to jako by metody používaly tytéž stezky a zastavovaly se na stejných místech, ale dostaly se k témuž cíli po jiné trase.

SHIATSU

Doslovný překlad výrazu je tlak. Představuje rozvinutí manuálních technik, prováděných ve staré Číně. Cílem je probudit v organismu potlačenou energii, usměrnit nadměrnou energii a uvést tak do rovnováhy jeho psychickou i fyzickou stránku. Je jednou z východních technik, které jsou v západním světě nejvíce rozšířeny.

TUI NA

Původ této techniky, známé i jako „čínská mikromasáž“, sahá do roku 400 př. Kr. Praktikuje se na příslušných odděleních v mnoha čínských nemocnicích. Klade si za cíl uvést v organismu do rovnováhy principy Jin a Jang (protikladné síly) pomocí stimulace energie proudící meridiány.

REFLEXNÍ TERAPIE

Jedná se o prastarou manuální terapii původem z Číny, která se rozvíjela i v dalších kulturách. Zakládá se na principu, podle nějž se ke každému tělesnému orgánu váže energeticky jeden bod nebo i více, a to na nohou, na rukou a na uších.

Vhodnou stimulací bodů je možné léčit potíže orgánů, se kterými jsou tyto body spojeny, tím způsobem, že pomocí „odrazu (reflexu)“ se uvádějí do normálního stavu eventuální energetické výkyvy.

THAJSKÁ MASÁŽ

Tato stará technika vznikla v Indii a rozvinula se v Thajsku. Zakládá se na přímé stimulaci energetických linií (nazývaných Sen) pomocí hlubokých kompresí, tlaků prsty, palci, lokty, nohama i koleny a pomocí pasivního protahování, podobného józe. Svými teoretickými principy a účinností je zvláště vhodná pro samoléčbu.

DO IN

Je to technika přímo vycházející z techniky tui na.

HATHA JÓGA

Pochází z Indie jako jedna z mnoha forem, z nichž se skládá jóga; klade si za cíl rozproudit v těle životní energii správnými kanály (nady) prováděním poloh (ásanů), které pomáhají protažení těla a tím usnadňují proudění energie. Tato cvičení se považují za jedna z nejlepších proti stárnutí a jeho neduhům.

Praktikování hatha jógy je součástí ajurvédy neboli „životní vědy“, nejstarší známé lékařské doktríny, která se zrodila v Indii před tisíci lety.

QI GONG

Pochází z tradiční čínské medicíny a doslova znamená „pěstování energie“. Jedná se o mírné, jemné a harmonické cvičení, které je v možnostech každého. V Číně ji pro udržení dobré kondice provozuje mnoho lidí každého věku i společenského postavení.

THAJSKÁ JÓGA

Zahrnuje mírná cvičení, která spočívají v ladných pohybech velice podobných tanci. Jednotlivé polohy aktivují energetické kanály v těle podle stejných principů jako thajská masáž, kterou jsme popsali výše. Provádění tohoto druhu jógy je součástí thajské medicíny.

PĚT TIBEŤANŮ

Jedná se o cvičení velmi starého a tajemného původu. Jako první je poznal americký cestovatel v Tibetu na začátku dvacátého století. Jejich vykonávání může podle tradice omlazovat a přinášet celkové zdraví organismu.

Ukázka z knihy Automasáže, nakladatelství Portál
Odkaz na knihu a redakci

19.4.2006 12:00| autor: Patrik Kubas

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist