Jak pro svůj počítač vybrat nejlepší antivirus?

Tak jako se zdokonalují hackeři a další internetoví záškodníci, musí neustále dělat pokroky i vývojáři antivirů. Protože ochrana počítačů a dalších zařízení, která stačila před 5 lety, už vám dnes nemusí být nic platná.

security-gdd785dd30_1920-1-1100x618.jpg Zdroj: pixabay.com

Na trhu jsou dostupné desítky antivirových programů, tak jak pro sebe vybrat ten nejlepší? Jak se brzy dozvíte, rozhodovat byste se měli podle funkcí antiviru, délky jeho licence nebo na základě toho, jestli je kompatibilní s vaším operačním systémem. Další důležité informace o antivirech najdete také zde: https://www.hodinoviajtaci.cz/blog/antivirus/

Podle kterých parametrů tedy antivirus vybírat a proč si ho pořídit?

Bez antiviru se vystavujete vysokému riziku

Na otázku, jestli si pořizovat antivirus, je jednoduchá odpověď: rozhodně ano. I když jsou některé počítače a operační systémy (například MacBooky od Applu) vybavené vlastními ochrannými prvky, tato ochrana ani zdaleka nemusí stačit.

Spolehlivý antivirus vám zajistí bezpečí při běžném používání internetu a aplikací i stahování souborů. Ať už na svém počítači kliknete na cokoliv, kvalitní antivirový program odrazí všechny hrozby.

Nezáleží, jak často počítač používáte a co na něm děláte, protože tvůrci virů jsou vychytralí a bez antivirové ochrany vám dokáží zkomplikovat život tak nenápadně, že se o tom na začátku ani nedozvíte.

Důležitý je antivirový skener, rezidentní štít i firewall

Až pro svůj PC či notebook budete vybírat antivirus, zaměřte se v první řadě na to, aby nabízel všechny základní a klíčové prvky ochrany. Mezi ně patří:

  • Firewall – většina operačních systémů má vlastní firewall, ale ten antivirový bývá mnohdy bezpečnější. Na starost má sledování síťové komunikace vašeho počítače s celým internetem. Zkrátka slouží jako ochranná zeď.
  • Antivirový skener – pomocí skeneru antivirus zjišťuje, jestli se v počítači nachází potenciální nebezpečí. Funguje-li antivirový skener správně, ochrání vás před před různými typy hrozeb: malwarem, ransomwarem, phishingem, spywarem nebo adwarem.
  • Rezidentní štít – monitoruje všechny programy (ale i soubory), které máte aktuálně spuštěné a v prohlížeči sleduje bezpečnost navštěvovaných webových stránek. Rezidentní štít vás v případě rizika okamžitě upozorní na potenciální hrozbu.
  • Automatické aktualizace – aby vám antivirus poskytoval nejlepší možnou ochranu, je potřeba pravidelná aktualizace. To by vám měl nabídnout automaticky.

Hodit se mohou i pokročilé funkce antiviru

Zatímco základní funkce antiviru jsou nutností pro každého, používání těch rozšířených už závisí na potřebách konkrétního uživatele. Proto může vaše konečné rozhodnutí ovlivnit právě to, které nadstavbové funkce antivirus nabízí.

Dnešní antiviry běžně zvládají vychytávky jako rodičovský zámek, ochranu před spamem, šifrování dat, monitorování zařízení připojených k síti nebo správu hesel. Prodejci antivirových programů na svých webech o pokročilých funkcích uvádí podrobné informace, takže nemusíte mít obavy, že byste se v nich ztratili.

Záleží i na operačním systému

Při výběru antiviru si také dobře zjistěte, jestli je daný antivirový program určený pro váš operační systém. U některých antivirů se totiž můžete setkat s tím, že jsou kompatibilní pro PC a notebooky s operačním systémem Windows, ale nemusí fungovat na Linuxu nebo macOS.

Pokud prodejce neuvádí informace o kompatibilitě s jednotlivými operačními systémy u sebe na webu, raději se před pořízením antiviru doptejte na podrobnosti.

Zaměřte se na kvalitu podpory

V neposlední řadě zjišťujte, jakou antivirus poskytuje zákaznickou podporu. V ideálním případě byste se měli s provozovatelem softwaru domluvit česky a měl by nabízet jak telefonický, tak písemný kontakt (e-mailem, případně v podobě chatu na webu).

Při nákupu softwaru kvalita podpory často nevypadá jako důležitý parametr, ale věřte, že v případě komplikací vám přijde vhod.

Pořídit si antivirus zdarma, nebo vsadit na placený?

U řady uživatelů hraje při výběru významnou roli cena antiviru, což je pochopitelné. Také vy tedy budete stát před rozhodnutím, jestli sáhnout po bezplatném antivirovém programu, nebo zda raději obětovat několik stokorun ročně.

Bezplatné verze antivirů nabízí základní zabezpečení jako detekci virů nebo firewall, ale za pokročilé funkce už si musíte připlatit. Většina antivirů zdarma vám navíc neposkytne nejnovější vylepšení pro maximální ochranu. Z dlouhodobého hlediska je tedy určitě lepší placený antivirus, protože investované peníze se vám vrátí v podobě klidu na duši.

Přejeme šťastnou ruku při pořizování antivirového programu, aby byl váš notebook či počítač nedobytný.

4.4.2023 12:27| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist