Jak poznat alkoholika? Dej si pozor na tahle varovná znamení

Je těžké nedat si víno k večeři nebo panáka na oslavě. Ale to ještě z člověka nedělá alkoholika, ne? No, jak se to vezme. Vědci totiž varují, že situace je v tomhle směru nejhorší za několik let. Nepohybuje se někdo ve tvém okolí na tenkém ledě? Víme, jak to zjistit!

alkoholik-1-1100x618.jpgCelá galerie 20 Zdroj: Shutterstock.com

Nebudeme si nic nalhávat. Alkohol je novodobý problém, který lékařům a odborníkům nedá spát. Podle zprávy z amerického ústavu National Institutes of Health má každý třetí jedinec s „ohnivou vodou“ potíže a nasává víc, než je žádoucí. Pouze 20 % lidí vyhledá odbornou pomoc a pijanů bohužel neustále přibývá. Je tohle vizitka moderní doby?

Od desíti k pěti, od pěti k nule

Co je opravdu alarmující, je skutečnost, že intenzita pití dramaticky roste. Počet závislých v poslední době narostl o pět procent. To znamená, že alkoholiků je o milion víc než před několika lety,“ varuje George Koob, ředitel výše zmíněného ústavu. Odborník také dodává, že dát si na večírku devět piv, nebo stejný počet sklenic vína, je pro společnost naprosto běžné. Když už jsme u toho, jaká je vlastně ta správná míra, které bychom se měli držet zuby nehty?

Neblbni, buď na suchu

George Koob říká, že ženy by si měly od soumraku do úsvitu dopřát maximálně čtyři drinky a muži mají „povoleno“ nápojů šest. (A samozřejmě není dobré tenhle druh dopingu do sebe hrnout denně, ale jen výjimečně.) Co když „předepsanou“ dávku někdo nedodržuje? Bezpečně ho odhalíš pomocí čtyř indicií. Sestavili je uznávaní odborníci a podle nich poznáš, komu z tvých přátel je potřeba trochu promluvit do duše. Takže, jak vlastně vypadá alkoholik?

1. Ze sraba se stává hrdina

Plachý a stydlivý týpek, co po pár doušcích tancuje na baru a zpívá karaoke? Jasně, pití snižuje zábrany. Jenže jedna věc je dělat trochu ostudu a druhá činit riskantní rozhodnutí. Nešťastníkům „pod vlivem“ se tak často stávají úrazy a všemožná zranění. Chceš důkaz?

Alkohol podle statistik hraje hlavní roli u 60 % těžkých popálenin a utonutí. Jeho nadbytek v krvi může za 40 % pádů a dopravních nehod. Ke všemu se kvůli němu stane téměř polovina sexuálních útoků!

2. Pravidelný víkendový kalič

I když člověk nepije sedm dní v týdnu, ale šetří si to na páteční večer (každý), je to podle Georgea Kooba jistý druh výstrahy. Zatímco četné výzkumy ukazují, že malé množství alkoholu snižuje riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárních chorob, pokud se dotyčný „utrhne z řetězu“ každý víkend a prostojí u baru důlek, veškeré „bonusy“ metly lidstva mizí v nenávratnu. Navíc mnozí nehledí na užívání léků, které si s pitím vážně moc netykají. O otravy krve není nouze a bacha, prý to postihuje mnohem častěji ženy!

3. Okno jak výkladní skříň

Problémy s pamětí? Sáhněme si do svědomí – alespoň jednou za život to potkalo nás všechny, když se večírek trochu vymknul z rukou. Ovšem pokud je to něčí standardní stav a musíš kamarádovi neustále připomínat momentky z předchozího dne a vyprávět mu, jak se vlastně dostal do postele, nevěstí to nic dobrého. Zvlášť v případě, že se to děje pořád!

4. Free a bez závazků

Pití je problém, když si všimnete, že jste kvůli alkoholu začali zanedbávat věci, které jsou pro vás důležité,“ říká Keith Humphreys ze Stanford University Center for Health. Další bod, který alkoholika jednoznačně usvědčí, je ztráta smyslu pro povinnosti.

I normálně zodpovědný rodič může mít potíž postarat se o děti. Cílevědomý pracovník zase s klidem nedorazí do práce. Dá-li člověk pití přednost před normálním životem, pohybuje se v nebezpečné zóně. Znáš někoho takového, máš ho ráda a chceš mu pomoct?

Když už je nejhůř…

Alkoholismus je nemoc. „Pacienti“ trpí nedostatkem sebevědomí, a proto kritikou a odsuzováním ničeho nedosáhneš. Takovému člověku musíš dát najevo podporu, stát při něm a ukázat mu, že to spolu zvládnete. Zkusit ho přesvědčit k léčbě a projevovat mu empatii, být mu k dispozici. O tom to je. Lehké to asi nebude, co si budeme povídat, ale zkusit se má všechno a jestli to někomu zachrání život, každý pokus za to stojí!

Co ty na to? Měla jsi někdy co dočinění s alkoholikem? Napiš nám své zkušenosti do diskuze, budeme se těšit na příspěvky! A podívej se také do naší galerie, která dokáže odradit od pití snad úplně každého.

Text: Lucie Feiková

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com, facebook.com

23.8.2017 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist