Jak pečovat o pleť s rozšířenými žilkami

Rozšířené žilky pleti rozhodně nesluší a těžko se skrývají. V zimním období je pak pleť k červenání ještě náchylnější. Jak jim předcházet a jak pečovat o pleť, když už se objevily?

O problému rozšířených žilek jsme si povídali s plastickým chirurgem MUDr. Davidem Štěpánem.

Pleť s rozšířenými žilkami má následující vlastnosti:
– sklon k přechodnému a po určitém čase stálému zčervenání pokožky,
– viditelně rozšířené žilky
– velká citlivost pleti na vlivy okolního prostředí (tzn. sluneční záření, vítr, vysoká teplota, nízká teplota, nesprávná životospráva),
– problémy s ošetřováním (problémy při výběru kosmetických přípravků).

Příčiny vzniku pleti s rozšířenými žilkami nejsou dosud známy. Předpokládá se, že v některých částech pokožky, na tváři, krku a v dekoltu, dochází k poruchám krevního oběhu, které mohou být způsobené:
• vrozenými nepravidelnostmi stavby cévních stěn,
• nevyvinutím ochranné funkce pokožky (vede to k tomu, že do pokožky vnikají činitelé, kteří ji poškozují),
• vlivem nepříznivých činitelů (například používané léky, nemoci vnitřních orgánů, neuropeptidy, přirozený proces stárnutí organizmu, alergie),
• nadměrným vystavováním pokožky vnějším vlivům, které účinkují na žilky v podkoží (například. tepelné a UV záření).

Ve většině případů je důvodem hned několik z vyjmenovaných příčin. Nejčastěji se tento problém  projevuje u žen, ale není výjimkou výskyt i u mužů a dokonce i u dětí. Vhodným ošetřováním pleti a prevencí lze docílit stavu, kdy se místa s popraskanými žilkami nezvětšují. Používání speciálních kosmetických přípravků pak snižuje intenzitu zčervenání pokožky. „V případě, že se o pleť s popraskanými žilkami vhodně nepečuje, mohou změny přejít až v rozvinutý zánětlivý proces, který vyvrcholí výraznými červenými vyrážkami.  V dermatologické terminologii mluvíme o „žilkované pleti“ jako o počátečním stadiu kožní nemoci zvané prerosacea,“ vysvětluje  MUDr. David Štěpán.

Jak pečovat o pleť s rozšířenými žilkami?

Ošetřování pleti s rozšířenými žilkami je náročné. Chceme-li dosáhnout alespoň dílčích úspěchů, je nutné kromě používání speciálních kosmetických přípravků změnit také životosprávu a omezit některé nezdravé návyky:

► Dbejte na intenzivní ochranu před UVA a UVB zářením (denní krémy na tvář s vysokým ochranným faktorem, a to nejen v létě, ale i v zimních měsících).
► Vyhýbejte se nadměrnému prohřívání pleti (nepoužívat horkou koupel a saunu).
► Omezte pití alkoholu a kávy.
► Vyhýbejte se ostrým, kyselým a příliš horkým jídlům.
► Dbejte na ochranu pleti před mrazem a větrem.

Ošetření pleti

Pro čištění pokožky je dobré používat velmi jemné přípravky ve formě pleťového mléka, krému nebo čisticích gelů, které neobsahují mýdlo ani jiné další dráždivé složky. Po důkladném očištění je třeba nanést na pokožku krém s ochranným nebo regeneračním účinkem. Krém by měl obsahovat látky se stahujícím účinkem, které zároveň posilují žilky i podpovrchové vrstvy pokožky.

Kosmetika k péči o pleť s rozšířenými žilkami

18.12.2008 12:00| autor: Katka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist