Jak nezabít líného chlapa

„Už se na to zase vykašlal,“ rozčílila se Jana, když večer před spaním prohlížela desky s nápisem „K vyřízení“. S manželem je nechávali na skřínce v kuchyni a pravidelně do nich vkládali všechny dokumenty týkající se domácnosti, které bylo potřeba vyřídit. Jenže prakticky všechno stejně řešila Jana a už jí to lezlo na nervy.

Průšvihář na všechno kašle
Zjistila, že Marek ještě nezašel za předsedkyní bytového družstva kvůli jedné platbě, ačkoli to měl udělat už před čtrnácti dny. Naštvaně si povzdychla: „Existuje vůbec chlap, který alespoň někdy udělá to, co slíbil?“ a umínila si, že zítra za paní Jandovou raději zajde sama. Přitom Marek je v jádru hodný chlap. Má ale jednu nevyléčitelnou nemoc. Všechno nechává na zítra nebo prostě na jindy. Všechno, o co se nepostará Jana, řeší na poslední chvíli. A kvůli tomu také spoustu věcí prošvihne. Zbytečně.

Nebýt žen, tak by neobstáli
Když si o tom Jana nedávno povídala s kamarádkami na sobotní dámské jízdě, došlo jí, že v podobných problémech nelítá sama. „Když ho požádám, aby mi pomohl s utíráním nádobí, neodmítne. Ale za chvíli najdu poloutřený talíř s pohozenou utěrkou na kuchyňské lince. Zrovna si vzpomněl, jak vyřešit nějakou fintu v počítačové hře a odspěchal k počítači. Když ho na talíř upozorním, řekne, že to za chvíli dodělá. Když ho poprosím, aby vysypal koš, taky to prý bude za chvíli. Jenže ta chvíle trvá minimálně tři hodiny a mě už to přestalo bavit, tak si raději všechno udělám sama,“ vypráví Lucie. Při dvou deci dobrého vínka si holky vzájemně postěžovaly, jak to ti jejich mužští hrozně vedou a že nebýt jich, žen, v praktickém životě by vůbec neobstáli.

[[related]]

Co nemusíš dělat dneska, nech na pozítří
Ještě, že existují trvalé příkazy v bance. Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby se měly ženy spolehnout na to, zda muž zaplatí složenky. Nejspíš by jim v nejbližší době odpojili elektřinu, plyn i vodu a majitel by je vyhodil z bytu. Prostě muži nechali placení na jindy. Lékařské prohlídky se ale také dají odložit na jindy. „Co ale naprosto nechápu,“ přidala se Dita, třetí z účastnic pohodového dámského večírku, „proč odkládá návštěvu doktora. Chybí mu léky, které nutně potřebuje, ale on ne. Nejde tam. Proč to dělat dneska, když to může nechat na zítra, nebo dokonce na pozítří, že,“ dodala jízlivě. „Já jsem na něj ale vyzrála,“ radí Dita Janě s Luckou. „Prostě ho nechávám být. Když to není život ohrožující věc, ať si nabije nos sám.“

Je odkládání na poslední chvíli nemoc?
Málokdo tuší, že odkládání věcí na později není jenom nepříjemnost, která komplikuje život okolí postiženého člověka, ale dokonce nemoc. Jmenuje se prokrastinace. Podle názoru odborníků ale nejde v tomhle případě o lenost. Lidé nedokážou dodělat ani jednoduché úkoly, všechno zkrátka odloží na později. Psychologové a psychiatři se domnívají, že prokrastinací trpí stále více lidí z jednoho prostého důvodu: požadavky společnosti na výkonnost každého člověka se stále zvyšují, navíc je k dispozici spousta faktorů, které odvádějí pozornost člověka od práce. Léčba může spočívat v jednoduchém procesu: odstranit ze svého okolí všechny rušivé prvky a úkoly si rozdělovat. Po splnění každého dílčího úkolu se potom odměnit.

Jakou vy máte zkušenost s vašimi muži? Také všechno zařizování nechají až na ten poslední okamžik? A myslíte si, že je to nemoc, nebo jsou prostě líní a my jim to svou tolerancí umožňujeme?

Foto zdroj: profimedia.cz

25.1.2013 10:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist