Jak na nevěru? I.

Problémy ve vztahu by se měli řešit před tím, než dojde k nevěře, která bývá v mnoha případech právě jejich důsledkem. Jak pomoci obnovit partnerský vztah, který už má za sebou zkušenost s nevěrou?

Vybudovat opět vzájemnou důvěru znamená hodně spolu komunikovat, ujistit partnera o jeho atraktivitě… Jestliže je nevěra jednorázová záležitost a dá se nazvat omylem, je obnovení vztahu a vzájemné důvěry reálnější, chybou je však partnera za omyl trestat nebo se mstít.

 
Zdravý sexuální život může být narušen také nevěrou jednoho z partnerů. Jestliže partneři chtějí spolu pokračovat a přes nevěru se přenést, ale nedokážou se spolu již tak intimně sblížit jako dříve, co by jim mohlo pomoci?
 
Možná bych trochu polemizovala se slovním spojením „zdravý sexuální život“ při nevěře. Aspoň při nevěře žen je často narušen sexuální život s partnerem mnohem dříve, nežli k nevěře dojde. Pomoci obnovit vztah by mohly společné aktivity partnerů, důležité je obnovení vzájemné důvěry, hodně spolu komunikovat, ujistit partnera o jeho atraktivitě. Mnohem přínosnější je řešení problémů ve vztahu před nevěrou, protože nevěra je často důsledkem nevyřešených potíží ve vztahu a slabé komunikace. Jestli je nevěra jednorázová záležitost a dá se nazvat omylem, je obnovení vztahu a vzájemné důvěry reálnější, chybou je však partnera za omyl trestat nebo se mstít.
Jakou roli podle vás jako sexuologa hraje důvěra partnerů v sexuálním životě?
 
Velmi podstatnou, ne-li nejdůležitější.
Dnešní doba poněkud posouvá měřítka toho, co je v sexuálním životě dovoleno a co ne. Například nevěra se stala běžnou součástí životního stylu mnoha lidí. Je věrnost mýtus?  
 
Když se podíváme na živočišnou říši, tak ano. V naší společnosti je to však společenská norma, a dokud bude součástí naší kultury, bude se její porušení považovat za nemorální. Jsou různé typy nevěry: jednorázová, paralelní partnerský vztah, občasné mimo partnerské sexuální kontakty, placený sex. Je také na domluvě partnerů, co budou za nevěru považovat, co tolerovat. Jako důležité vidím o nevěře v partnerském vztahu mluvit a pravidla hry si domluvit předem.
Někteří muži – ale i ženy mají mimo partnerský sex téměř jako svůj koníček, na svou obhajobu tvrdí, že sex s jedním partnerem je neuspokojuje. Ať již před druhým partnerem své úlety tají, či ne, jaké by mělo být řešení odlišných preferencí v sexuálním životě, aniž by ten z partnerů, který si svůj sexuální život představuje jinak, byl nucen vyhledávat další sexuální partnery?
 
To je velmi složitá otázka. Jestliže je tvrzení partnera že „sex s jedním partnerem ho neuspokojuje“ jednoznačné, je na druhém partnerovi si rozmyslet, zda to bude tolerovat či nikoliv. Někdy může mít výše citované tvrzení více významů. Například: neuspokojuje ho jedna poloha, pouze jedna sexuální praktika, jeden rituál svádění, jedna doba praktikování sexu a podobně. Potom je možné navrhnout: pravidelný a pestrý sexuální život, udržovat v partnerovi neustálý pocit dobývání své osoby, udržování své atraktivity pro partnera.
 
Profil
 
MUDr. Helena Reguli
Po ukončení 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy pracovala ve zdravotnických zařízeních ve Spojených státech amerických a na Slovensku. Po návratu do Česka získala praxi na sexuologickém oddělení ve Fakultní nemocnici u sv. Anny. Od roku 2008 otevřela soukromou sexuologickou praxi. V současné době provozuje sexuologickou a psychiatrickou ambulanci zaměřenou na léčbu sexuálních dysfunkcí, poruch ejakulace a plodnosti.
 
Bude vás také zajímat:
 
Kratochvíl, Stanislav: Sex jako obohacení života
Kratochvíl, Stanislav: Sexuální dysfunkce
Pastor, Zlatko,: Sexualita ženy
Dallaire Yvon: Láska a sexualita v trvalém vztahu
17.3.2009 12:00| autor: Simona Maxová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist