Jak být víc asertivní? Jednoduše a skoro bez bolesti

Asertivní chování občas působí složitě, ale vlastně to tak ani není. Stačí postupně přijímat jednotlivé kroky, až nakonec zjistíte, že se měníte k lepšímu. Co ale patří do asertivity a co byste si měla osvojit? Více v článku.

levne-obleceni-1100x618.jpg Zdroj: Get Found

Zvolte správné oblečení, postoj a neverbální projevy

Ačkoliv článek pojednává o chování, nesmíme zapomenout ani na další vnější projevy. Oblečení je pro někoho možná povrchní, ale buďme upřímní, dokáže toho opravdu hodně. Kvalitní, čisté a adekvátní kousky dokážou hned na první pohled dodat ženě tu správnou “atmosféru”. A ne vždy jde o drahé kousky, kvalitní dámské oblečení se dá pořídit i levně, důležité je, aby vypadalo dobře. Rovné švy, příjemný (nemačkavý) materiál, vhodná velikost a barvy dokážou mnohem víc než značka napsaná přes celý hrudník. V oblečení se musíte cítit dobře.

Co se týká postoje a neverbálních projevů, zde je to o něco těžší. Všímejte si, jak se v stresových situacích chováte.

Choulíte se do sebe, křížíte ruce nebo máte neklidné nohy či prsty? Snažte se tyto projevy odhalit a následně odstranit. Důležité je zhluboka dýchat, uvolnit krk (ať pořád nepolykáte) a otevřít hruď. Zprvu s tím budete muset bojovat, ale postupně se těchto projevů zbavíte. Možná ne 100%, ale o to ani nejde. Skoro každý se nějakým způsobem nevědomě projevuje, ale jde o tu minimalizaci.

Zapomeňte na upištěný rychlý hlas, naopak zvolte průměrnou rychlost a hlubší tón. Tím získáte respekt a vlastní klid. Navíc se tím vyvarujete říct něco, čeho byste litovala.

Buďte zodpovědná za své chování a reakce

Něco jste pokazila? Možná jste měla nepřiměřenou reakci. To nevadí, důležité je, abyste si to uvědomila, omluvila se a poučila se. Zamyslete se nad tím, jak byste chtěla zareagovat příště. Vymyslete si varianty reakcí a snažte si je připomínat.

Pokud děláte dokola ty samé chyby, je to špatně. Náš mozek je možné trénovat a připravovat na podobné situace, tak si ho uplácejte do podoby, která vám sedí. Připravte se na to, že je to konstantní práce. Ale výsledek si zamilujete. Stanete se klidnější a rozvážnější. A rozvaha je to, co hledáte. Musíte předvídat a případně se poučit.

S výmluvami to nepůjde

Něco se vám nepovedlo, nebo jste nestihla odevzdat práci v termínu. Jediná správná reakce je to přiznat a vymyslet další plán. Nevymlouvejte se na ostatní kolegy, počasí nebo internet. Samozřejmě, pokud se děje něco nečekaného, hned o tom informujte. Nečekejte až na šibeniční termín. S velkou pravděpodobností vám ani nikdo neuvěří.

Výmluvy přenechte dětem, vy konejte. Snažte se případně škody co nejlépe napravit a do budoucna se jim vyvarovat.

Přiznejte, že něco nevíte

Máte pracovní skype, plánujete s kolegy práci nebo jste na jednání a něco nechápete? To je ale naprosto v pořádku. Ne všichni ví vše. A dost možná ani nejste jediná, kdo danou věc nepochopil. Nestyďte se. Máte právo mít dotazy a připomínky.

Ve škole byly naše otázky odmávnuty, ale tam už teď nejste. Pátrejte, ptejte se a pochopte vše, co pochopit musíte. Případně si dané otázky zapište a pošlete e-mailem nebo se na ně zeptejte až potom (pokud vám například vadí ptát se před ostatními kolegy).

Měňte své názory na základě nových informací

Změna názoru není nic, za co byste se měla stydět. Naopak. Zůstávat zatvrzele u jednoho postoje vás omezí. Vzdělávejte se, přijímejte nové informace a názory, argumentujte, buďte otevřená a svolná k dialogu. Jedině tak se budete rozvíjet.

Samozřejmě s každým nemusíte souhlasit, ale pokud se bavíte s někým, kdo na dané téma ví více, poslechněte si jeho názor. Lidé s odlišným názorem se nemusí hádat, ačkoliv to tak často bývá.

Kritiku přijímejte, ale také ignorujte

Je to těžké. Velmi těžké. Kritika se nám nelíbí. Citlivější osoby to dokonce může na pár dní od dané činnosti odradit. Ale snažte se být silná. Konstruktivní kritika vám toho dá mnohé. Možná vám dokonce ulehčí nebo zlepší práci.

Naopak nevyžádanou a neoprávněnou kritiku si nenechte narušit den. Někdo má prostě potřebu předávat rozumy, i když to nemá žádné racionální vysvětlení. Snažte se nebýt závislá na názoru ostatních a uvidíte, jak moc osvobozující pocit to je.

24.9.2021 12:30| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: oblečení

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist