Hubnutí podle tepové frekvence

Snažíte se zhubnout a stále se vám to nedaří? Děláte všemožné sporty a pneumatika na vašem břiše pořád drží jako přilepená? Ano, sport je správná volba, jen musíte vědět, jak na něj. Můžete tisíckrát šlapat do kopce, či běhat jako o závod, ovšem při takové zátěži si akorát zlepšujete kondici. Vaše tuky zůstávají pořád tam, kde jsou. Nepohybujete se totiž v té správné tepové frekvenci!

Tepová frekvence udává počet stahů srdce za minutu.Tato frekvence se liší podle intenzity tělesné zátěže a podle trénovanosti jedince. Klidová frekvence se pohybuje zhruba kolem 65-75 tepů za minutu, u trénovaných jedinců dokonce klesá až na 50 tepů za minutu. Podle klidové frekvence můžeme například sledovat naši trénovanost, případně pozorovat, jak se zlepšujeme během delšího období. 

Když hodnotíme intenzitu tělesné zátěže, udává se maximální tepová frekvence. Maximální tepová rekvence je hodnota, kterou bychom neměli v žádném případě překračovat. Samozřejmě pro každou věkovou skupinu je maximální tepová frekvence jiná. 

článrk

Než ale zjistíte v jakém pásmu tepové frekvence se pohybujete, musíte nejprve vědět, jak se tep měří. Nejpřesnějším přístrojem na měření tepu se stal, v poslední době oblíbený, tepoměr. Pokud vám opravdu záleží na tom, abyste si neustále udržovali tepovou frekvenci, ve které dochází ke spalování tuků, měli byste si jej pořídit. Celkem kvalitní tepoměr je možno získat za tisíc korun. 

Rozhodující je změřit si klidovou tepovou frekvenci ráno, ihned po probuzení. Doporučujeme si klidový tep po probuzení změřit tři dny za sebou a z něj pak udělat průměr. Nachystali jsme si pro vás přesný vzorec výpočtu vaši tepové frekvence, který zohledňuje právě tu skutečnost, že klidový tep se musí měřit ihned po probuzení

Vzorec: 

  • 220 (muži), 226 (ženy) mínus VÁŠ VĚK mínus KLIDOVÝ PULS = pulzová rezerva
  • (pulzová rezerva krát 0,50 mínus 0,65) + klidový puls = zóna regenerace (50-65%)
  • (pulzová rezerva x 0,65 mínus 0,75) + klidový puls = základní zóna (65-75%)
  • (pulzová rezerva x 0,75 mínus 0,85) + klidový puls = střední zóna (75-85%)
  • (pulzová rezerva x 0,85 mínus 0,92) + klidový puls = submaximální zóna (85-92%)
  • (pulzová rezerva x > 0,92) + klidový puls = maximální zóna (92-100%)

Tento vzorec je jediný, věděcky potvrzený a užívaný odbornými fitness trenéry. Zóna, ve které byste se měli pohybovat při spalování tuků je zóna regenerace, tedy 50-65% vaší tepové frekvence. Ne víc! Se zvyšující se tepovou frekvencí přestává brát metabolismus energii z tukových zásob a přechází na glykogenové, tedy na sacharidové energetické zásoby. 

článek

Pokud si nechcete pořizovat tepoměr, můžete se při sportovní zátěži laicky orientovat tak, že pokud se nacházíte v zóně regenerace, tedy v zóně, kdy neustále spalujete tuky, nelapete po dechu, ale můžete pronést souvislou větu. Pokud jste však zadýchaní a nejste schopni ničeho, je to špatně. 

Ideálními sporty, kde si udržujete tepovou frekvenci mezi 50-65%, a při které hubnete, je chůze. Aby měla nějaký efekt, musíte přidat na tempu a ujít zhruba šest kilometrů za hodinu. Výborné je vybavit se hůlkami, tzv. Nordic walk, při kterém zapojíte i horní část těla. Hubnout můžete samozřejmě i při jiných sportech, při tanci, běhu, při jízdě na kole, ideální je také kruhový trénink. Ale nezapomínejte, nepodávejte rekordní výkony, neběhejte do kopců, nepřehánějte to se zátěží, stále se udržujte v regenerační zóně své tepové frekvence. Jedině tak spálíte tuky, které chcete. 

Pokud chcete zvyšovat svoji kondici, střídejte regenerační zónu se základní. Zvyšováním své kondice budete mít v budoucnu na výběr z více sportů, při kterých budete hubnout, neboť vaše tepová frekvence se bude neustále snižovat a kondice zvyšovat. Tak neváhejte a vyzkoušejte hubnutí podle tepové frekvence. Přináší zaručený úspěch

Foto zdroj: profimedia.cz

27.9.2013 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist