HRA ANDĚLŮ – exotický badminton vyžaduje párovou spolupráci

„Hra andělů“, jak je badminton jinak nazýván, má jednu „specialitku“ – zvláštní pojetí smíšené čtyřhry – tedy souhry mezi mužem a ženou, kteří hrají proti jinému páru. No a to už je „úhel pohledu“, který by mohl být zajímavý i pro vás.

ROZŠIŘTE SVÉ DOMÁCÍ UZEMÍ AŽ NA KURTY. ZAPOJTE SVÉ MILÁČKY A HRAJTE… JAKO ANDĚLÉ… .-)

Badminton je totiž JEDINÝM raketovým sportem na světě, který má na Olympiádě SMÍŠENOU ČTYŘHRU!!! Tady asi namítnete, že to může být nějaká olympijská zvláštnost. Není. Smíšené čtyřhry v jiných sportech existují, ale otevřeně řečeno nemají ani moc velkou úroveň, ani diváckou atraktivitu. Například v tenisu „mixy“ existují, ale je to spíš „nouzovka“ pro předčasně vyřazené hráče. Zkrátka – kdo chce vidět tvrdost a sílu, jde na mužský tenis. Kdo touží po pohledu na krásu hráček i ženského tenisu, jde na ženské singly, či „debly“.

V badmintonu je to NAPROSTO JINAK !!! Smíšená čtyřhra má nejenom svojí oficiální olympijskou „důstojnost“, má i svojí originální taktiku, která je ÚPLNĚ ODLIŠNÁ od čtyřhry čistě mužské resp. ženské. Je velice divácky atraktivní a má i své „specialisty“, kteří se na turnajích zaměřují vyloženě na ni.

Pár v badmintonové smíšené čtyřhře je natolik úspěšný, do jaké míry se mu podaří využít všech sportovních rozdílů mezi mužem a ženou. V ideálním případě se hráč stará o těžkou, tvrdou práci a smečování vzadu a hráčka – žena kombinuje a zakončuje výměny na síti. Někdy zakončuje hráčka výměnu tvrdou smečí, jindy je účinnější „vtipné“ zkrácení.

To vyžaduje od mužů, aby používali téměř už zapomenutý styl chování a uvažování – GENTLEMANSTVÍ. Ano, to je právě to krásné na smíšené čtyřhře v badmintonu. Hráč – pokud chce být úspěšný – musí rozehrávat výměny tak chytře, aby mohla být úspěšná jeho partnerka na síti. Hráč by měl víc myslet na hráčku, než na sebe. Čím víc situací vytvoří tak, aby hráčka mohla využít své silné stránky, tím lépe pro celý pár!

Lehce se o tom píše, na kurtě to taková idylka není. Každopádně to vyžaduje dobrou fyzičku, techniku, ale také sportovní inteligenci a PŘEDSTAVIVOST.

Trochu to připomíná staré dobré rytířské pohádkové časy, kdy chrabrý rytíř musí prokázat sílu, ale i důvtip. Jenže dnešní princezna nemusí jen sedět na tribuně rytířského turnaje a čekat, až si pro ni někdo vítězně přijede. Může se „klání“ aktivně zúčastnit sama – s raketou a badmintonovým „rytířem“ po boku.

Většina z nás zná asi jenom takový ten pohodářský badminton na chatě – s dětmi a rodinou. Tak vám přeji hezkou „souhru“ nejen badmintonovou, ale i životní.

Pavel Lutner

p.s. Jen tak na okraj….-ženám badminton velice „sluší“…

20.10.2005 12:00
Více o tématu: badmintonOlympijské hry

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist