Houba Shiitake. Zázrak pro zdraví nebo nafouklá bublina?

Máme tu podzim a s ním i časté zdravotní neduhy, jako je kašel, rýma a nachlazení vůbec. Než se vrhneš do lékárny a nakoupíš hromadu chemických preparátů, zkus na to jít od lesa a nasadit ozdravnou kúru z shiitake! Jaké má účinky na tvé zdraví a co už je jen nafouklá bublina?

shiitake-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Shiitake je lupenatá dřevokazná houba pocházející z jihovýchodní Asie, konkrétně z Japonska. Čeština jí přisoudila pěkné jméno Houževnatec jedlý. Její japonský název se skládá ze dvou částí; shii je buk a take je houba, takže v překladu buková houba. Vysvětlení je prosté. Pro její pěstování se používá dřevo poražených listnatých stromů, nejčastěji buků, dubů a bříz. Kmen stromu se navrtá a do otvorů je vložena sadba. U nás si můžeš koupit substrát s kulturou a zkusit si ji vypěstovat doma.

Shiitake má lahodnou chuť a silné aroma. Díky tomu se jí přezdívá „perla mezi houbami“. Nejvíce boduje v zemích Dálného východu, ale také v Evropě i USA. Její spotřeba ve světě stále roste. Po žampionech je nejčastěji pěstovanou houbou a její chuť je údajně až 10x koncentrovanější než u jiných hub.

Pozor na to, co kupuješ

Shiitake je houba s léčivými i preventivními účinky a v obchodech se zdravou výživou i na internetu je k dostání ve formě prášku nebo kapslí. Pokud budeš houbu užívat hlavně kvůli jejím zdravotním benefitům, jsou kapsle asi tím nejlepším a nejjednodušším způsobem. Vždy si ale pohlídej množství účinné látky, které se může u jednotlivých výrobců hodně lišit. Ideální doplněk stravy by měl obsahovat alespoň 30 % polysacharidů, tedy min. 300 mg/g.

Dnes už je k dostání i na farmářských trzích. Poznáš ji podle světle hnědé až hnědé barvy s rýhami a bílými skvrnami. Průměr kloboučku se pohybuje zhruba do 10 cm a celkově jde o houbu menšího vzrůstu.  V lednici ti vydrží při teplotě 5 stupňů až dva týdny.

Oblíbená lahůdka

V japonské kuchyni je shiitake velmi oblíbená. Chuťově je velice výrazná a má masitou konzistenci, tím se stává báječnou alternativou masa pro vegetariány a vegany. Mezi její hlavní přednosti patří, že má nízkou energetickou hodnotu a přitom se budeš cítit po její konzumaci sytá. I proto je velmi vhodná při nejrůznějších dietách. V kuchyni si s ní můžeš vyhrát do sytosti, lze ji dusit, smažit, grilovat, zapékat a dokonce i udit.

Zdravotní benefity

Jak už bylo řečeno, shiitake je doslova nízkotučná, proto ji určitě zkus zakomponovat do jídelníčku, pokud máš v plánu shodit nějaké to kilo. Ale to není zdaleka vše! Shiitake nabízí uživatelům velké spektrum výhod a z lékařského pohledu je dnes již velice uznávaná. V japonském léčitelství je údajně využívána už přes 2000 let. Říká se jí elixír života.

Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a krevního tlaku. Kromě toho posiluje obranyschopnost, má protivirové účinky a je také skvělým prostředkem jako prevence při nádorových onemocněních. V této oblasti probíhají další a další výzkumy, ale už teď mnoho studií napovídá, že jde doslova o zázrak. Tak uvidíme, s čím ještě vědci přijdou.

Její význam pro podporu imunity je obrovský, obsahuje totiž polysacharid jménem betaglukan, který byl v Japonsku zaveden jako standardní součást léčby některých nádorových onemocnění. Je tou nejcennější látkou, kterou shiitake obsahuje. Úspěšně se ale osvědčuje i jako prostředek v boji proti akné. Pokud tě tedy trápí nepříjemné pupínky, není na škodu shiitake vyzkoušet. V organismu působí jako lapač volných radikálů a jako antioxidant. Obsahuje velké množství proteinů, polysacharidů, zinku, železa, fosforu, draslíku, vitaminů skupiny B a také vysoké množství vitaminu D.

Kdo by si měl dát pozor?

Musíme ale zdůraznit jednu důležitou věc; stejně jako u ostatních léčivých hub, i u shiitake platí, že z důvodu jejích imunostimulačních účinků je zapovězena těm, kteří musí užívat imunosupresiva a svou imunitu naopak tlumit, což se týká zejména pacientů po transplantacích. Zrovna tak pokud trpíš nějakou dlouhodobou chorobou a pravidelně užíváš léky, rozhodně nejdřív zkonzultuj se svým ošetřujícím lékařem, zda je pro tebe užívání houby vhodné. A pozor si dej rovněž v případě, že očekáváš přírůstek nebo kojíš miminko. Sice mnoho zdrojů uvádí, že je shiitake bezpečná, ale těhotenství je natolik výjimečný stav, že se určitě nevyplatí cokoliv riskovat. Jinak má ale tolik zdravotních benefitů, že se určitě vyplatí ji vyzkoušet.

Tak co, dáš šanci tomuto japonskému zázraku?

Foto: Shutterstock.com

25.10.2018 4:00| autor: Alena Haas Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist