Hospodaření s penězi začíná v dětském věku

„Víš, jak se na ty peníze nadřu “ Tak zní typická věta, kterou naše potomky občas častujeme. Vědí to Nevědí. Jak by také mohli. Naše děti se musí naučit odolávat více lákadlům, než jejich rodiče, a také se naučit dříve hospodařit s penězi, než my. Peníze se kupují v bankomatu. To je první z oblíbených dětských rčení. Je tedy na místě capartovi vysvětit, jak se peníze do bankomatu dostanou. A že se jich nemůže vybrat více, než jich tam je. Tedy nemělo by se. Děti by měly pochopit význam peněz ještě než začnou chodit do školy. Pro začátek stačí jednoduché vysvětlení, že peníze jsou odměnou za práci a že různé bankovky a mince mají různou hodnotu.

Vtlouci dětem do hlavy, za co všechno se v domácnosti platí, je záležitost určená pro školáky. A pak také to, že každý z rodiny něco potřebuje. A že nové boty jsou potřebnější, než nové autíčko na ovládání. Nebývá to vždy jednoduché.

Na hovory o penězích často navazuje první kapesné. V první třídě se nejčastěji doporučuje stovka měsíčně, šesťáci až deváťáci by mohli disponovat 200 až 300 korunami, středoškolákům by mohlo stačit 300 – 600 korun měsíční apanáže. Pravdou však zůstává, že záleží na ekonomické situaci rodiny.

A co dál Některé dítě je bez koruny za dva dny, jiné škudlí jako strýček Skrblík, aby si mohlo koupit vytouženého plyšáka. Kapesné by se však nemělo stát výchovným nástrojem. Tedy mělo by se konat i přes poznámku v žákovské knížce nebo pětku z dějepisu. Z kapesného by ovšem v případě potřeby mohlo být spláceno rozbité okno.

Vysvětlit v dnešní době dítěti, že na luxusním oblečení a vybavení v životě tolik nezáleží a jsou v něm podstatnější věci, je vrcholem rodičovské výchovy, neb to zvládnou jen skuteční profíci. V každém případě se nenechejte udolat nekonečnými debatami, že dítě je bez nejmodernějšího mobilu ve škole naprosto nemožné. Nadměrně neskrblit, pokud to není nevyhnutelně možné, ale také potomkům nekupovat věci, které byste si sami z rodinného rozpočtu pro sebe nikdy nekoupili.

A jak postupovat v případě, kdy si dítě nadšeně dovleče z našeho pohledu zbytečnost, na kterou spořilo několik dlouhých měsíců a my přesně víme, že po triku za tisícovku za měsíc ani pes neštěkne Nepanikařte. Chybami se každý učí. I vaše děti. Peníze byly a teď nějakou dobu zase nebudou. Zato bude ošklivé triko. Ono jim to nakonec dojde.

31.8.2006 12:00| autor: Lenka Mašová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist