Hořící svíčky a jiné katastrofy

Tuto neděli začal Advent, období, kdy všechny domácnosti začínají svítit, blikat a zářit osvětleny záplavou svíček. Aby zůstalo jen u tohoto krásného dojmu, připomeňme si raději, že…

Voskové svíčky znamenají otevřený oheň v bytě a vyžadují tudíž nejvyšší opatrnost.
Plamen svíčky hoří teplotou až několika set stupňů Celsia a je proto důležité nerozmisťovat svíčky v bytě jen s ohledem na estetická hlediska, ale vždy také s důrazem na bezpečnost vašeho domova a všech jeho členů.

Svíčky by měly hořet pouze v místnosti, ve které se právě nacházíte a pokud odcházíte, je důležité svíčky zhasnout. Umisťujeme je pouze na nehořlavé podložky a tak, aby mezi svíčkou  a možným hořlavým okolím byla vždy dostatečná vzdálenost – pozor tedy na záclony, sedačky, ubrusy, dečky apod. Zejména na okenních parapetech, kde může docházet k proudění vzduchu hrozí, že plamen může snadno přeskočit někam, kam vůbec nechceme.

Dobře zvažme ale i rozmisťování ve vyšších polohách – na skříně a různé poličky.

A především, otevřený hořící plamen nepatří do dětského pokoje !

Adventní  věnce  jsou překrásnou vánoční dekorací, ale právě jejich světla způsobí každoročně nejednu rodinnou tragédii. Stačí přitom málo – adventní věnec vždy dobře zkontrolujte. Pokud nemá každá jeho svíčka svou vlastní nehořlavou podložku, která by ji bezpečně oddělovala od zbytku věnce / tj. jeho hořlavých částí /, pak se jedná pouze o bytovou dekoraci, jejíž svíce nejsou vůbec určeny k zapálení. Nicméně i ten nejbezpečněji vyrobený adventní věnec, je dobré mít od chvíle zapálení svíček pod neustálou kontrolou.

Elektrické svíčičky se dnes nabízí v tolika nádherných variantách, že je těžké odolat a nevyzdobit s nimi byt, dům, zahradu i s popelnicí a přilehlým chodníkem…
Raději je ale nakupujte jen v běžné prodejní síti a zkontrolujte, je-li přiložen český návod k použití a příslušné bezpečnostní certifikáty. I zkrat elektrické svíčky totiž může rozpoutat požár.

Prskavky, františky a spol.

Děti je milují a není žádný důvod jim je odpírat, i oni přece k vánočnímu kouzlu českých domácností dávno patří.  Jen je třeba dětem odmalička vštípit, že bez dohledu dospělé osoby je zapalovat prostě nesmí ! „Neprskáme“ také nad hořlavou podložkou / sedačka, koberce apod. / a prskavky nezavěšujeme na vánoční stromeček s již suchým jehličím.

Světýlka k Vánocům patří, vytváří kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru, která uchvacuje nejen děti, ale i nás dospělé. Rozsviťme proto věnce, stromečky, okna a třeba i soba na balkóně, ale zbytečně neriskujme. Ať se naší jedinou letošní vánoční katastrofou stane třeba to, že ve spíži někdo vyjedl všechno připravené cukroví….

4.12.2007 12:00| autor: Mirka Kolářová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist