Hlavní sezóna v Alšově jihočeské galerii

Interview s ředitelem Alšovy jihočeské galerie, Alešem Seifertem.

man1100x618-tp-titulka-1100x618.jpg Zdroj: Alšova jihočeská galerie

Jaké zajímavé výstavy chystáte v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou?

Je jich víc a jsou různorodé, čili si tam každý může najít to své. Mimořádně atraktivní je výstava nazvaná Senzační realismus – je poctou uznávanému autorovi Theodoru Pištěkovi k letošním 90. narozeninám. Alšovka jeho dílo představuje spolu s americkými a evropskými hyperrealisty, což je skvělá příležitost vnímat souvislosti a porovnat přístupy.

Hlavní sál Zámecké jízdárny zaplnily už v květnu mužské akty. Co vás přivedlo k tomuto tématu?

V posledních letech se snažíme postupně představovat soukromé umělecké sbírky. Zajímá nás jak motivace sběratelů umění, tak ty části jejich sbírek, které jsou méně známé – záměrně nám nejde o „best of“. Výstava MEN ukazuje Sbírku Roberta Runtáka, což je jedna z největších soukromých sbírek nejen u nás. Nachází se v ní více než dva tisíce uměleckých děl. V tomto případě se nám povedlo ukázat veřejnosti něco velmi osobního až intimního, co si majitel sbírá pro sebe.

Zobrazení mužských těl je často provokativní a určitě vyvolá diskusi.

S tím počítáme, navíc v doprovodném programu chystáme několik akcí, které jistě vzbudí pozornost. Ukáže se, zda jsme tak liberální společnost, jak si myslíme. Téma nemusí být každému po chuti, nicméně úkolem galerie je také edukovat a zároveň nutit k zamyšlení a diskusi. Proto na 1. července chystáme debatu o rovnoprávném manželství stejnopohlavních párů a 30. července může publikum v hlavním sále vidět performanci nahých mužů v podání divadla Spitfire company. Zajímavou debatu plánujeme na 30. září, a to na téma „soukromé versus státní sbírky a instituce“.

Mimořádně atraktivní je nová výstava ve Wortnerově domě, kde se mnoho lidí může cítit jako doma. Název je výmluvný – Tvary, barvy, pohodlí: Nábytek Jitona.

Věříme, že tato výstava přiláká obrovské množství návštěvníků, mezi nimiž budou i pamětníci, kteří v Jitoně pracovali. Tyto designové věci jsou hodně známé a kolekce, kterou představujeme, se skládá z mnoha zápůjček. Jedná se o produkci slavné jihočeské továrny na nábytek, který zná asi každý a mnozí lidé mají její výrobky pořád doma nebo na chatách a chalupách. Což může vnést do galerie pocit útulna či nostalgie.

20.6.2022 8:27| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: manželstvímotivace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist