Histaminová intolerance? Nemoc, při které nemůžeš jíst řadu potravin. Jak se léčí?

Histaminovou intolerancí trpí především ženy. Nejde sice o smrtelné onemocnění, ale dokáže pěkně potrápit a léčba vyžaduje přísný režim, a to především při stravování. O co jde a co můžeš udělat ty sama?

histaminova-intolerance-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

V dnešní době není výjimkou mít na nějakou potravinu alergii, když máš ale intoleranci na hormon, tak je to horší, protože se seznam zakázaných potravin rapidně navyšuje. Jestliže ti doktor diagnostikoval histaminovou intoleranci, tak se možná zhrozíš, co všechno nesmíš jíst. Ale neboj, vše je jen dočasné, poradíme ti, co jíst a co ne a kdy postupně přidávat do jídelníčku zpočátku zakázané potraviny.

Hormon, který je potřeba zpracovat

Histamin je hormon, který máme v těle všichni, ale neplechu dělá, když je ho moc, nebo když se mu nedokážeme bránit, tedy když hladina enzymu DAO není dostatečně vysoká, abychom přísun histaminu mohli nějak zpracovat. Ten je dokonce důležitý pro správné fungování nervové soustavy či kardiovaskulárního systému. Jenže když to nefunguje tak, jak má, nastává problém.

Úzkosti, bolesti břicha i hlavy. To jsou časté příznaky

Jak poznáš, že trpíš touhle chorobou? Než to potvrdí lékařské vyšetření, všímej si příznaků, jako jsou časté bolesti hlavy, závratě, bolesti břicha, pocit na zvracení či kožní problémy. Výjimkou nejsou ani úzkostné stavy a snížená chuť k jídlu.

Léčba – dieta bez vína

Jestli jsi jedlík a miluješ různé pochoutky, tak pro tebe bude léčba více než drastická. Základem léčby je totiž dieta a vynechání celé řady potravin. Ale neklesej na mysli, v prvních týdnech omezení bude veliké, ale postupem času budeš moci přidávat do jídelníčku jednotlivé potraviny.  Nejvíce histaminu mají fermentované, tedy kvašené potraviny. Takže zapomeň nejen na kysané zelí či nakládané okurky, ale také na víno nebo pivo. Bohužel součástí diety je také zákaz zrajících sýrů, uzenin a také některých druhů zeleniny, jako jsou například rajčata a z ovoce si nějaký čas odpusť kiwi, jahody či ananas. A to nejhorší je, že pacient si nepochutná ani na čokoládě.

Maso i pečivo povoleno

A co tedy můžeš jíst? Dopřej si klidně čerstvé maso, a když říkáme čerstvé, tak opravdu myslíme čerstvé, rozhodně není vhodné mleté nebo vakuovaně balené. Dále jsou povoleny nefermentované sýry, pečivo, brambory, mrkev, chřest či cukety a z ovoce můžeš hrušku a hroznové víno, ale pozor si dej na pecky.

Hlavně čerstvé potraviny

A nejde jen o druh potravin, ale pozor si musíš dát i na to, jak jsou skladované. Zásada číslo 1 je čerstvost. Histamin se totiž dlouhodobým skladováním množí, a proto není dobré si dělat zásoby na týden, ale kupovat si denně čerstvé jídlo. Pozor si také dávej na několikáté ohřívání jídla.

Potraviny povolené, zkušební a rizikové

Zdá se ti, že je toho opravdu hodně, co nemůžeš? Neboj, dieta není do konce života a stejně jako u jiných nemocí, například střevních či jaterních, postupně přidáváš jídla. Jde o tzv. zkušební potraviny a vždy vyčkej pár dní, jestli ti sednou nebo ne a pak vyzkoušej další. Takže si po měsíci tvrdé diety dopřej například domácí kompot, pečivo z kvasnic, růžičkovou kapustu či tofu. Na co si ale budeš muset nechat zajít chuť ještě nějaký čas, je například přezrálé ovoce, rajčata a všechny rajčatové výrobky, mleté či nakládané maso a mražené ryby.

Hlavně klid a nevěš hlavu

Velkým nepřítelem je také stres, i když v dnešní době se těžko radí, že máme být v klidu a v pohodě, přesto se snaž o duševní pohodu, která tvůj stav výrazně zlepší. Vyzkoušet můžeš také potravinové doplňky, zejména zvýšit dávku vitamínu C a B6 a v lékárně si kup enzym DAO. Lékaři zatím netuší, co tuhle nemoc vyvolává, ani ti nemohou zaručit úplné uzdravení, ale tato choroba je hodně individuální a někteří pacienti se s ní potýkají pouze dočasně.

Znáš někoho, kdo trpí histaminovou intolerancí? Proč myslíš, že je poslední dobou tolik alergií na jídlo? Napiš nám svůj názor do diskuze.

Foto: Shutterstock.com

8.3.2021 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist