Hipsterský plnovous: Je víc nechutný nebo nebezpečný?

Vousáči zaplavili ulice. Jsou totiž hrozně módní, cool, nezávislí a neokoukaní. (Proto jich je 7 z 10 :-)). Zvousatěly i celebrity – mužnou ozdobou tváře se pyšní David Beckham, Robert Pattison, Jake Gyllenhaal, Leonardo DiCaprio a další. Slyšeli ale o varování vědců, že plnovous může být nebezpečný?

Některé z posledních vědeckých studií poukazují na to, že plnovous je semeništěm bakterií a plísní, které navíc dotyčný rozsévá kolem sebe.

Carol Walkerová z Centra trichologie v Birminghamu tvrdí, že vousy způsobují častější infekce kůže a zárodky těchto infekcí pak mohou přenášet na ostatní. „Vousy jsou dokonalým prostředím pro choroboplodné zárodky. Jejich záhyby a kudrliny zachycují nečistoty, tuk a bakterie snadněji než hladká tvář. Navíc jsou blízko úst a nosu, takže filtrují vše, co z nich vychází.“ 

Průměrný člověk si sáhne rukou na obličej za hodinu asi čtyřikrát. A tak každým kontaktem ruky s vousy šíří choroboplodné zárodky dál – třeba na partnerku či dítě. A naopak, bakterie zachycené z okolí mají v bíbru ideální prostředí pro usídlení a odtud se dostávají ústy a nosem do těla.

Další kontaminace vousů pochází z jídla a pití. Třeba zbytky z jogurtu, co měl tvůj milý k snídani, večer slízneš ve vášnivém polibku. Nechutná představa, co?

A co rýma? Vousy ji doslova uvězní v nose. Každým výdechem knír kontaminujeme, a každým nádechem nasáváme viry a bakterie zpět do těla.

To vše jsou důvody, proč by vousáči měli udržovat své vousy v čistotě a mýt je častěji než vlasy.  Denně. Při hygieně je třeba zkontrolovat, zda není kůže pod vousy zarudlá, což by ukazovalo na ekzém či jiný kožní problém.

Armáda proti vousům

Už v šedesátých letech se mikrobiolog americké armády Manuel Barbeito zabýval šířením choroboplodných zárodků vousy. Objevil, že na kabátech a botách vojáků se objevuje jistá bakterie. Pojal podezření, že je přenášena vousy. Požádal několik kolegů v laboratoři, aby si nechali narůst plnovous, který infikoval neinfekční bakterií a sledoval její pohyb. Zjistil, že tato bakterie ulpívá v obličejovém porostu i po pečlivém umytí. Obvykle ale bylo jejich množství pravidelnou a důkladnou hygienou sníženo.

článek

5 důvodů, proč se denně holit:

Už žádné jídlo s sebou

Nehrozí, že na hladce oholené tváři najdeš zbytky včerejšího oběda. (I když někdo může považovat za výhodné, když si po vyčesání bíbru zrekonstruuje svůj jídelníček týden dozadu. :-))

Přítelkyně tě bude milovat ještě o něco více

Pravda je, že nejhorší je dvoudenní strniště – škrábe jako šmirgl papír. Majitelkám citlivé kůže ale vyskáčou červené fleky i po polibku hebkým měsíčním plnovousem. Nediv se, že řeší dilema: doživotní lišej nebo nový chlap?

Originalita

Když přijdeš do módní kavárny hladce oholen, určitě tě žádná nepřehlédne – zbylé pánské osazenstvo bude zajisté oplývat uniformním porostem tváře a výraznými kostěnými brýlemi. Hodně přítomných dam tě ocení.

Budeš vypadat mladší

Co naplat, vousy postaršují. V sedmnácti, kdy chce člověk vypadat starší, pořádné vousy nenarostou a třicítka už je věk, kdy se všichni snažíme působit mladší.

Nespletou si tě s bezdomovcem

K uniformě hipsterů patří krom vousů a brýlí i omšelé oblečení – ideálně sako po dědovi doplněné vintage taškou. Co když ale v podroušeném stavu cestou z kavárny narazíš na módy neznalého policistu? Skončíš na záchytce.

Nebo je to úplně jinak? 

Dlužno dodat, že někteří vědci výše zmíněné argumenty odmítají. Dle nich vousy mají možná hodně chyb, ale rozhodně nepředstavují zdravotní riziko. Na kůži se vyskytuje až 20 000 bakterií, s nimiž žijeme v přátelské symbióze. A proto jsou vousy stejně nezávadné, jako hladce oholená tvář.

Profesor Hugh Pennington, emeritní profesor bakteriologie na University of Aberdeen tvrdí, že není žádný důvod k panice. „Ve vousech žijí stejné bakterie jako na kůži. Nejsou nijak problematické ani nepředstavují zdravotní riziko.“ 

A jak to máš ty? Líbí se ti chlapi s plnovousem? Hlasuj v naší anketě a mrkni do galerie, kde najdeš celebrity, které také experimentují s vousy. 

Foto: Thinkstosckphotos.com, Bontonfilm, foto repro,  Warner Bros, bystanderrevolution.org, pinterest.com

14.4.2015 6:00| autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist