Glenn Close: Žena s mužskými vlastnostmi

K herectví zběhla z bohaté konzervativní rodiny. Prosadila se rolemi houževnatých žen, které jdou za svým i přes mrtvoly. A dobyla s nimi svět divadla, filmu i televize. Seznamte se s další nominovanou na Zlatý globus.

Vědět, jak si udržet svou moc ve světě ovládaného především muži, je pro ženu velmi, velmi ošidné,“ říká Glenn Close. Ona slova vyřkla v souvislosti s rolí v seriálu Patty Hewes: Nebezpečná advokátka, kde tvůrci přímo pro ni napsali postavu nelítostné právničky, ochotnou v rámci vítězství u soudu obětovat i nějaká morální pravidla. Už předtím, než s tímto seriálem dobyla po divadle a filmu i televizní pole, se Close proslavila postavami žen, v nichž je kus maskulinní síly.

Za první tři filmy získala tři nominace na Oscara, ale hvězdu a ikonu tvrdých a emocionálně komplikovaných žen z ní udělal až ten čtvrtý podobně odměněný výkon, v roli posedlé milenky Michaela Douglase v erotickém dramatu Osudová přitažlivost (na snímku). To jí bylo 39 let a od té doby je hollywoodskou hvězdou, která i po šedesátce vypadá tak nějak pořád stejně. Svůj houževnatý vzhled využila třeba do role drsné viceprezidentky v akci Air Force One, intrikářské kruté markýzy v Nebezpečných známostech nebo v partu Cruelly de Vil, paničky, si chce udělat kožich ze 101 dalmatinů.

Sama Close přitom říká, že nevyhledává konfrontace, nerada se popisuje jako feministka a ani nechce svůj status celebrity využívat k politickému aktivismu. Možná proto, že má za sebou zkušenost s ultra-konzervativní nátlakovou skupinou, k níž patřil její otec chirurg a pro niž v mládí pracovala i ona. Tak, že v době protestů pro vietnamské válce objížděla vojenské základny a snažila se podpořit morálku vojáků. Dokonce se i provdala za jiného člena skupiny Morálního znovuvyzbrojení. Po dvou letech se rozvedla, nastoupila na hereckou školu, stala se členkou Demokratické strany a předchozí část života dnes označuje za „temné dny“ a nerada o nich mluví.

Jak se jí podařilo v showbyznyse vydržet tak dlouho a s takovým úspěchem (tři ceny Tony, tři Emmy, dva Zlaté globy, pět nominací na Oscara), sama neví. „Jsem dobrá v tom, co dělám. V téhle bláznivé profesi se nemůže stát, že byste si kariéru naplánovali. Prostě děláte ta nejlepší možná rozhodnutí a po třiceti letech se z nich skládá vaše kariéra.“

Mrzí ji, že jakkoliv se situace v Hollywoodu pro ženy změnila k lepšímu, pořádných rolí zvlášť pro starší herečky stále není dost. Symbolicky, zrovna nyní je nominovaná na Zlatý globus za postavu ženy, která nemohla v 19. století v Dublinu najít dobrou práci, a proto se začala vydávat za muže. Close pomohla k filmu Albert Nobbs napsat i scénář, produkovala ho a podílela se i na písni Lay Your Head Down, taky čerstvě nominované na Globus. Ostatně látku dobře zná, v 80. letech ve stejnojmenné hře hrála v New Yorku na divadle. Je možné, že díky téhle roli o nezdolné Glenn brzo ještě uslyšíme.

Další fakta o Glenn Close:

Narodila se v březnu 1947 v bohaté a prominentní rodině s modrou krví. Vyrostla na 500 akrovém panství a vzdělání získala v internátních školách v Connecticutu a ve Švýcarsku.

V 80. letech se znovu provdala, za obchodního spekulanta, ale ani tento svazek dlouho nevydržel. Svou jedinou dceru porodila před 23 lety producentovi Johnu Starkovi. V 90. letech si skoro vzala tesaře, který pracoval na scéně muzikálu Sunset Blvd, kde hrála a zpívala hlavní roli (poslechnětě si video na youtube). Od roku 2006 je vdaná za podnikatele Davida Shawa. Svůj soukromý život ale za slávu neprodává, bez zábran se baví s novináři jen o svých psech.

29.12.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist