Fenomén poslední doby: Hypnoporod. O co jde?

Porod je pro nastávající maminku vždy tak trochu stresová situace. Ať už je náturou kliďas, anebo pruďas. Jednou z možností, jak tomu předejít je hypnoporod. Chtěla bys jako těhulka rodit také tak?

hypnoporod-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Porod je moment těhotenství, kdy na svět přivádíš své vytoužené dítko. A je to situace, kdy moc nemáš nad svým tělem vládu. Tělo prostě reaguje tak nějak samo a ty mu jen sekunduješ. S hypnoporodem je to však jinak.

Aby bylo jasno aneb Něco o hypnóze

Asi ti vytane na mysli nějaká kejklířka a šarlatán z cirkusu nebo pouťových atrakcí. To však nemá s hypnózou nic společného. To jsou estrády pro lidi. Ale nemyl se, hypnóza je dnes léčebný postup, který se využívá nejen k ozdravení psychiky v rámci léčby u psychologa a psychiatra, ale také jako podpora v dalších oborech zdravotnictví – v poradnách zvládání bolesti, u zubaře, před operačním zákrokem s lokálním umrtvením, anebo v případech, kdy nemůžeš díky zdravotnímu stavu moc dobře být utlumena léky.

Díky hypnóze jsi schopna zvládat bolest, podstoupit zákrok, který potřebuješ a nebát se bílých plášťů, ani lékařských nástrojů. Díky hypnóze se ti z mysli uvolní nemilé pocity úzkosti, strachu a diskomfortu. Hypnóza je de facto autosugesce, kdy přijímáš za své sugestivní tvrzení, jež ti terapeut předkládá. Čím silnější mysl a vůli máš, tím to jde celé snáze. A každá hypnóza je vždy autohypnózou, terapeut je jen průvodcem a o úspěšnosti a realizaci hypnózy rozhoduješ jen ty sama. V hypnóze nespíš, ani nejsi jinak oblouzena a vždy z ní můžeš vystoupit a vrátit se vlastním rozhodnutím.

Ne každý člověk je však k hypnóze předurčen, někdo má v sobě bloky, přes něž to prostě nejde. I když dle vědeckých studií a průzkumů současnosti vyplývá, že až 85 procent osob dokáže hypnózou projít. Je to otázka motivace a dané situace, schopnost soustředění i uvolnění se, což jsou stěžejní podmínky každé hypnózy. A ta je jednou z cest, jak najít na téměř každé situaci v životě to pozitivní a zaměřit se na to.

Když se řekne hypnoporod

Řádky o hypnóze byly nutné k osvětlení fenoménu současné doby, o který se nastávající maminky stále více zajímají – hypnoporod. Možná zaujme i tebe. Hypnoporod je porod realizovaný v autohypnóze. Je to celkově více pozitivně laděný prožitek zrodu nového života, přirozený a lehčí porod, při němž se z mysli a těla vytěsní bolest, která porodní stavy a jeho fáze provází. Mnohá (ne-li každá) maminka touží po veskrze kladném průběhu porodu a hypnoporod může tou cestou být.

Co ti může hypnoporod přinést?

  • Díky realizaci hypnoporodu může tvůj porod proběhnout hladce, rychle a pohodlně.
  • Nebudeš potřebovat tolik analgetik ke zvládnutí celé situace.
  • Okamžitě navážeš silné mateřské pouto s miminkem.
  • Tvé vyčerpání z celého porodu bude mnohem menší než u klasického.
  • I tvá rekonvalescence bude rychlejší.
  • Velmi podstatnou informací je fakt, že se při hypnoporodu rapidně snižuje riziko propuknutí poporodní deprese.
  • Miminko se díky tvým pozitivním pocitům snáze a jistěji přisaje k prsu – zdroji života a mateřského mléka.
  • Ty i mimčo budete těsně po porodu celkově lépe prospívat.
  • Novorozeně se v dalším vývoji jeví jako celkově klidnější dítko a je ta nějak vnímavější.

Kde všude lze rodit hypnoporodem?

Rodit formou hypnoporodu můžeš vlastně kdekoli – jak doma, tak v porodním centru anebo v nemocnici. Techniky hypnoporodu lze využít při vyvolávání porodu anebo i u císařského řezu. Dle světové studie je prokázáno, že miminka rozená v hypnoporodu mají lepší Apgar skóre, což je skóre pojmenované po Virginii Apgarové, americké porodní anestezioložce. Apgar skóre slouží ke zhodnocení vitality a adaptace miminka po porodu, přičemž se posuzuje jeho aktivita po jedné, pěti a deseti minutách od porodu a nejdůležitější jsou skóre po pěti minutách zrození. Hodnotí se 5 kritérií (vzhled a barva kůže, srdeční frekvence, dýchání, silný křik, svalový tonus a svalová aktivita) a za každé kritérium je ohodnocení v rozsahu 0–2 body, maximum tedy činí 10 bodů.

Že nevíš jak na to? Existují kurzy!

Netrap se tím, že nevíš jak na to. Dnes existují četné kurzy hypnoporodu, kam bys měla zamířit i se svým protějškem, který by měl být po tvém boku nejen při přípravách na novou rodičovskou roli, ale hlavně během příprav na porod a při porodu samotném.

Na kurzech hypnoporodu se naučíš nejen jak se sama uvést do hypnózy a jak si vytvořit své vlastní ryze přírodní a jen tvé anestetikum řízené myslí, ale především jak mít kontrolu a vládu nad svým tělem a aktivně se zapojit do průběhu porodu. Budeš sebevědomou a jistou rodičkou, která si je dobře vědoma své role.

Máš s hypnoporodem nějaké zkušenosti? Rodila jsi ty nebo tvá kamarádka formou hypnoporodu? Poděl se s námi o své zkušenosti!

Zdroj foto: Shutterstock.com

24.4.2019 10:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist