Emoční inteligence

Proč se objevil nový fenomén emoční inteligence? A co to vlastně je?

Co je to inteligence?

Co obsahuje vlastně pojem inteligence? V hledání prostředků podporující lidské schopnosti a kvality a jejich uplatnění v praktické životě se v minulém století věnovala velká pozornost IQ. Dalo by se říci zjednodušeně – důraz se kladl na výzkum a rozvoj kognitivních schopností.

V době stanovení inteligenčního kvocientu (W.Stern 1912) je inteligence definována jako schopnost učit se ze zkušeností, přizpůsobit se, řešit nové problémy, používat symboly, myslet, usuzovat, hodnotit a orientovat se v nových situacích na základě určování podstatných souvislostí a vztahů.

Co je to Emoční inteligence?

Postupně se začaly objevovat otázky: „Proč například někteří vysoce inteligentní lidé jdou v životě cestou neúspěchu, zatímco jiným s nižším IQ se vede překvapivě dobře? Jak je možné, že lidé s vysokým IQ dlouhou dobu nenacházejí uplatnění a hledají práci?

Příčinou neúspěchu jsou často emoční faktory: obavy, strach, agrese či naopak cynismus a odstup, které lidem brání v efektivnějším využití svých schopností a způsobují ztrátu motivace. Naše schopnosti by byly mnohem lépe využity, kdybychom skutečně vědomě hodnotili situace a byli tak zodpovědní za zahájení každé emoce.

Místo toho mají lidé pocit, že se jim emoce přihodila sama. Uvědomujeme si totiž až okamžik, kdy emoci máme. Neovládáme počátek. Nejdůležitější nástroj Emoční inteligence proto představuje sebeuvědomění – tedy schopnost uvědomovat si své emoce. To je základní dovednost, abychom se svými emocemi zacházeli inteligentně. Ideálně to znamená odhalování destruktivních emocí ve chvílích, kdy se začínají tvořit a nikoli poté, kdy již zachvátily naši mysl a projevily se v našem chování. Pokud si dokážeme uvědomit svou destruktivní emoci ve chvíli, kdy přichází, máme svobodnou volbu, jak na ni reagovat.

Úspěch v povolání nezaručují ani schopnosti emoční inteligence ani kognitivní inteligence samy o sobě, ale působí-li pospolu.

Proč rozvíjet svou Emoční inteligenci?

V osobním životě vede zvýšená Emoční inteligence k zostřenému vnímání reality a tím přispívá k otevřené komunikaci a porozumění. Vztahy se stávají hlubšími a opravdovějšími, lidé jsou si bližší. Emoční inteligence umožňuje přijetí a opravdovou lásku.

Pro profesní růst je trénink Emoční inteligence určen všem, kdo mají zájem lépe využívat svůj potenciál. Zvýšení Emoční inteligence vede přímo ke zlepšení vnímání reality, a tím zvýšení odpovědnosti a schopnosti motivace a sebemotivace. Toto jsou zcela klíčové faktory pro vedení i efektivní fungování všech pracovních týmů.

Trénink Emoční inteligence přináší pochopení základních mechanismů lidského chování a je tak skvělým nástrojem pro lepší komunikaci s lidmi kolem nás – se spolupracovníky, podřízenými, klienty, partnery a dětmi.

Emoční inteligence

– zlepšuje komunikaci
– je klíčem k porozumění
– umožňuje lepší vnímání reality
– přináší vnitřní stabilitu a klid
– vede k naplnění cílů a tím hlubokému uspokojení
– nabízí opravdovou lásku a bezpodmínečné přijetí

Zdroj: Projektlesk.cz

7.7.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist