Drogy a droga krokodýl

V Rusku se před několika lety rozšířila droga zvaná krokodýl. Název získala podle devastujících účinků, které svým konzumentům způsobuje. Jejím užíváním dochází k drastickému poškození těla a tkání.

Syntetický opiát se vaří z kodeinu, benzínu, ředidla, kyseliny chlorovodíkové a červeného fosforu. Dle odborníků na drogovou problematiku se u nás zvláště v osmdesátých letech minulého století vyskytovala droga obdobného složení, zvaná brown, ale prodávala se v čistší podobě a tak následky jejího užívání nebyly až tak ničivé, nicméně i tak se v místech vpichu objevovala fialovo-hnědá kůže.

Droga krokodýl se používá jako náhrada za heroin. Začátkem desetiletí překročila hranice Ruska a začala se šířit do Evropy. Hlavní problém tkví v tom, že postižení často ani nevědí, jaké svinstvo si píchají, domnívají se, že si vzali heroin. A krokodýl je asi 10x levnější.

Bezprostředně po užití nastupuje podobná euforie jako u heroinu, i když na kratší dobu. Proto nemusí narkomani i několik týdnů poznat, co vlastně berou. Když na to přijdou, může být pozdě. V místě v pichu se objeví nazelenalá pokožka, která začne rohovatět a vytvářet velké šupiny s následným odlupováním. Takto na mnoha místech těla vznikající rány se postupně rozšiřují a prohlubují.  Nakonec může dojít i k obnažení kostí. Do hlubokých ran pronikají infekce, zhoršené špatnou hygienou prostředí, v kterém se narkomani obvykle pohybují.  Infekce při nevyhledání pomoci mohou být smrtelné, výsledkem jsou často i amputace. Kdo podlehne krokodýlovi, nepřežije více než 3 roky.

Drogy a droga krokodýl obzvláště ale ne pouze, jsou nebezpečnou zhoubou, ale pro jistou skupinu lidí je únik, který jim přinášejí, natolik lákavý, že neváhají vstoupit do vlaku, který je doveze do stanice Sebezničení, nebo až na konečnou s názvem Smrt. Z rozjetého vlaku se vystupuje obtížně, často je to nemožné.  Přitažlivost omamných látek ale racionální vědění odvrátit nedokáže.

24.1.2011 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist