Dreamjob: kaskadérka. Jak se jí stát a co to obnáší?

Láká tě práce kaskadérky? Máš-li srdce dobrodruha, možná právě tento job bude pro tebe ten pravý. Tvou náplní práce pak mohou být rvačky, pády, šermování, jízda na koni, automobilové honičky, potápění, skoky padákem, a dokonce i hoření. Máš odvahu to zkusit?

ustredni-foto_zdroj_fd-1100x618.jpg Zdroj: Flavien Duhamel

Kaskadéry z povolání většinou nezaměstnávají samotné filmové společnosti. Ty si je jen pronajímají u specializovaných agentur. Těch v Česku funguje hned několik a každá z nich má v nabídce desítky kaskadérů nejrůznějších specializací. Služeb těchto dublérů, jak se jim ve filmové hantýrce říká, využívají nejen české filmové společnosti, ale také zahraniční. Čeští kaskadéři jsou svou profesionalitou a svým umem proslulí a velice žádaní. Věděla jsi, že hráli například i v kultovním americkém filmu Titanic? Kromě filmů se kaskadéři najímají i na točení reklam nebo hudebních klipů.

Ten umí to a ten zas tohle

Kaskadéři se často specializují na určitou činnost. Jedni hrají hlavně rvačky, jiní si umí poradit s nebezpečným jízdním manévrem, speciálním odvětvím je pak práce se zvířaty včetně divoké jízdy na koni. V Česku je kaskadér často všeuměl, na rozdíl od těch hollywoodských, kteří se většinou striktně drží jednoho oboru. Nikdo ale nemůže umět všechno, proto se kaskadérství člení na různé obory. Podle nich se pak kaskadéři rekrutují. Vhodného kandidáta pro akční scény lze potkat například ve sportovních klubech zabývajících se kickboxem, karate či jinými bojovými sporty. Často se na dráhu kaskadéra vydávají gymnasté nebo horolezci. Na natáčení scén s auty se zase výborně hodí automobiloví a motocykloví závodníci.

Ze závodní trati rovnou do filmu

34letá Sandra Pokorná se specializuje na kaskadérské kousky s auty. Kromě toho je úspěšnou rallyovou závodnicí. Její početná základna fanoušků ji zná v roli jezdce i navigátora. Rallye Sandra jezdí od roku 2011 a na svém kontě má už 35 startů. Vedle toho se věnuje i kaskadérství. Před několika dny natáčela v Praze kaskadérskou scénu pro film Pánský klub, který se chystá do kin příští rok. Scéna se odehrála asi takto: Auto se řítí z kopce, v cestě mu však stojí člověk v reflexní vestě, který se snaží rozjetý vůz zastavit. Marně. Kaskadér těsně před autem uskočí do strany a dopadá tvrdě na zem. Zdá se, že on je hlavní postavou a jeho kolegyně za volantem nic moc neriskuje. Opak je pravdou. Ovládnout rozdivočené vozidlo chce řidičskou zručnost a zkušenost, zvlášť v situaci, kdy má auto pro účely natáčení deaktivované asistenční systémy. Současná auta jsou těmito systémy přímo prošpikovaná, na jízdu bez nich už řidiči nejsou zvyklí, i proto se hodí experti zvládající jakoukoli situaci bez pomoci elektroniky.

Jak by tedy taková scéna proběhla v běžném životě při zapnutých bezpečnostních funkcích? Vzhledem k tomu, že se natáčela s novým SUV Peugeot 3008, stalo by se pravděpodobně toto: Vůz se řítí z kopce, přímo na muže v reflexní vestě. Auto zaregistruje překážku a okamžitě aktivuje systém automatického nouzového brzdění. Ten funguje při rychlosti od 5 po 140 km/hod a dokáže detekovat chodce a cyklisty nejen ve dne, ale i v noci. Nejdříve vyšle řidiči důrazné zvukové i světelné varování. Pokud řidič nereaguje, vůz sám dupne na brzdy. Posádka vozu ucítí prudké cuknutí, ale bezpečnostní pásy je zadrží na svých místech. A chodec? Ten je v bezpečí. Jenže při kaskadérské scéně by nebyl. Stačila by sebemenší chyba, vteřinové zpoždění, špatný odraz… a skončil by pod koly rozjetého vozu. Sandra Pokorná toto všechno dokáže předvídat a má vůz vždy plně pod kontrolou. I proto se natáčení scény povedlo hned napoprvé, což se běžně nestává a Sandřin kolega tak nemusel tvrdý pád absolvovat vícekrát.

Jako vejce vejci

Umíš řídit auto tak jako Sandra? Nebo jsi zdatná akrobatka? Profese kaskadérky se pro tebe může stát realitou. Není to ale jen o dovednostech. Filmaři si většinou vybírají dubléra podle vzhledu. Musí se totiž herci, kterého má ztvárnit, dostatečně podobat. Kostyméři, kadeřníci a maskéři samozřejmě odvedou hodně práce, ale stále je potřeba určitá podobnost dubléra s hvězdou.

Znamená to tedy, že můžeš být skvělá kaskadérka, ale stejně nezakopneš o práci, pokud se nepodobáš žádné herecké hvězdě? Naštěstí ne. Při natáčení kaskadérských scén je totiž z hlediska bezpečnosti vyžadováno, aby i komparzisté byli vyškolení kaskadéři. Uplatnění tedy najdeš vždycky.

Další podmínkou pro práci kaskadéra je důsledný každodenní trénink. Je třeba se udržovat v kondici. Důležité je také rozšiřovat obzory a učit se novým věcem. Agentury často pro své členy pořádají různé kurzy, na kterých se lze naučit nové dovednosti. Kromě toho organizují systematické tréninky zaměřené na zmíněné specializace.

A co ty? Troufla by sis na práci kaskadérky? Jakou specializaci by sis vybrala?

24.9.2021 7:00| autor: Redakce ve spolupráci s Peugeot

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist