Do práce v presu aneb Když tě trápí bossing

Už jen pomyšlení na práci ti vyvolá bolení hlavy a nepříjemný pocit kolem žaludku? Vstáváš s odporem a první myšlenka, která tě napadne je, jestli zase bude šéf tak strašně vyvádět a co si na tebe vymyslí? Pokud sis na všechno odpověděla ano, nejspíš jsi obětí bossingu.

Bossové nejsou jen mafiáni, co znáš z knížek nebo akčních filmů. Slovem boss se označují i všechny osoby ve vedoucích funkcích – vedoucí, manažeři, ředitelé a majitelé firem. A od slova boss se odvíjí i pojmenování nepříjemného problému, který dnes stále více lidí v práci zažívá – bossing.

Co je to bossing?

Poznat, že tě šéf obtěžuje bossingem není moc složité. Šéf tě totiž neustále kritizuje, skáče ti do řeči, nedá ti možnost se k dané věci nebo problematice vyjádřit, zesměšňuje tě, anebo shazuje před kolegy i širším vedením, dává ti nadmíru úkolů a někdy takových, které nelze v daném časovém limitu ani splnit. Napadá tvoji pracovní, nebo osobní pověst a vážnost, pomlouvá tě u kolegů i svých nadřízených, vyčleňuje tě z kolektivu a tvé úkoly jsou mimo kolektivní rámec. Ohrožuje tvé zdraví tím, že nemáš splněny všechny zásady bezpečnosti práce, nebo poučení a proškolení k němu. Nebo tě dokonce šéf sexuálně obtěžuje – nepřímo narážkami, anebo přímo návrhy, či dokonce doteky. Pokud ses s něčím takovým v práci setkala, pak věz, že ses stala obětí  bossingu.

Zákeřná šikana

Bosiing je permanentní a velmi zákeřná šikana. I když jsi o ní slyšela v souvislosti s dětmi, žáky učilišť nebo vojáky, asi tě nikdy ani nenapadlo, že by ses s ní mohla setkat v práci. Bohužel jde o jev stále častější a o to horší, že se mu lze velmi těžko bránit. Vždyť jde o tvého šéfa a pokud nejsi manželkou milionáře a nechodíš do práce jen pro zábavu, pak jde o tvůj zdroj obživy a peníze a práci prostě potřebuješ. V tu chvíli se dostáváš do začarovaného kruhu, ze kterého se jen velmi těžko dostává ven.

Bossing v historii

Mobbing a bossing definoval jako palčivý pracovní problém švédský vědec Heinz Leymann na konci roku 2002. Ale u nás se o něm dlouho mlčelo, stejně jako o klasické jiné šikaně, byť se o nich vědělo velmi dobře. Dle Heinze Leymanna jde o psychický teror na pracovišti. Zprvu nejde o prvoplánované jednání, spíše o trapnou škodolibost. Časem se však z toho vyvine záměr a pravidelný psychický nátlak, který se stupňuje na jednoznačně cílené útoky s pracovním přetěžováním. O mobbing či bossing se jedná v případech, kdy stav se opakuje minimálně jednou týdně po dobu půl roku.

Smutné konce

Tyto nehezké a nepříjemné věci tu byly, jsou a bohužel budou. Jen nebyly řešeny, pojmenovány, ani nijak sankcionovány a trestány. Nenápadné napadání a různé stále se navyšující uzurpace od kolegů, nebo nadřízeného jsou o to závažnější, že v práci trávíš mnoho hodin ze svého dne a vedoucí pracovník má z pozice nadřízeného skutečně velké možnosti. Bossing tak často končí odchodem „oběti“ z práce a opuštěním pracovního poměru.

Své o tom ví čtenářka Jarka (35 let): „Když jsem nastoupila do práce, byla jsem nadšená, svou práci jsem zvládla velmi rychle, rychle jsem se učila novým věcem a brzy jsem přicházela i s novými nápady, které se šéfům líbily. Jenže se to přestalo líbit mému přímému nadřízenému. Měl pocit, že ho chci asi připravit o jeho místo a začal mi dělat v práci peklo. Vydržela jsem to tři měsíce – tři měsíce neustálého pomlouvání, výsměchu, shazování, přesčasů a zbytečné práce vymyšlené jen pro mě. Pak jsem to vzdala a raději odešla. Dodnes z toho mám trauma.“

Prožíváš něco podobného? Nemusí to takhle vždycky skončit. Nauč se bránit!

Jak se bránit?

  • Nereagovat zbrkle a jako oběť.
  • S úsměvem a nadsázkou kolegům opáčit, když tě pomlouvají, shazují či zesměšňují.
  • Snažit se mít pozitivní vztahy a sama pozitivní zůstat stůj co stůj. Ano, je to velmi těžké a špatně se v takovém prostředí pracuje, ale nedej se! Máš-li pozitivní vztahy okolo, často se tě kolegové zastanou.
  • Ukládej si dobře svou práci – jak dokumenty a pomocný materiál, tak písemné příkazy a nařízení. Ať máš v ruce trumf v případě sporu.
  • Snaž se chovat asertivně, a pokud je to možné, měj po ruce svědky střetů. I to je často problematické.
  • Zkus se obrátit na vyšší vedení a oslov s problémem personální oddělení.
  • Můžeš se také obrátit na inspektorát práce.
  • Existují také webové portály, které tyto věci řeší – radou, doporučeními, nebo tě nakontaktují na konkrétní odbornou a právní pomoc.

A máme pro tebe i potěšující zprávu, nově by měla být šikana na pracovišti zakotvena v zákoně. Návrh zákona se chystá na počátek roku 2016. Což dává šanci nejen pracovně právnímu postihu, nebo sankcím z inspektorátu práce, ale i trestně právní postih strůjcům bossingu či mobbingu. Nezbývá než doufat, že z dvacetiprocentního koláče dnes bossingem postižených ubude značný díl. Bylo by to fajn, co říkáš?

Setkala ses osobně, nebo zprostředkovaně někdy s bossingem či mobbingem? Napiš nám o tom do diskuze.

Foto zdroj: shutterstock.com

7.1.2016 10:00| autor: Pavla Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist