Dieta: Nevíte, kolik toho můžete sníst? Pomůže vám dlaň

Proč trpí tolik lidí nadváhou? Podle odborníků na tom má svůj podíl, také skutečnost, že si pod pojmem jedna porce jedlíci představují daleko více, než je záhodno. Také nevíte, kolik byste čeho měla sníst, abyste nepřibrala? Řešení máte po ruce!

Přesněji řečeno: pokud se vám nechce vážit potraviny, pomůže vám vaše dlaň. Tak například porce masa by neměla být větší než dlaň, zatímco porce těstovin představuje zaťatou pěst (ano, skutečně tak málo. Právě u těstovin se prý strávníci často dopouštějí největší chyby a konzumují jich dokonce pěkrát větší množství!)

Pokud jde třeba o máslo, toho by nemělo být více než špička prstu. Jedna porce sýra představuje dva napnuté prsty a ani zmrzliny by nemělo být větší množství než zaťatá pěst.

Komu nestačí dlaň, může použít svou představivost. Stačí si jen vybavit předměty denní potřeby. Tak například palačinka by neměla být větší než cédéčko, čokoláda by neměla rozměry přesahovat balení od dentální nitě, popcorn zase tři baseballové míčky, chléb by neměl být větší než kazeta.

Spousta lidí v sobě nosí cosi, co by se dalo nazvat syndromem prázdného talíře. Asi všichni máme před očima vztažený prst babičky či v horším případě dozoru ve školní jídelně, které nabádaly k tomu, že vše, co je na talíři, se musí sníst. Jenže jídlem se skutečně vyplatí šetřit. Podle dietologů to můžeme brzy pocítit třeba na obvodu pasu. Přitom stačí kolikrát jen drobnosti.

článek

Například namažeme-li si chleba máslem, které se vejde na lžičku, přijmeme jen 37 kalorií, zatímco použijeme-li množství odpovídající polévkové lžíci, kalorie se ztrojnásobí na 111. Stejně tak lze postupovat třeba u zálivky na salát, kterou si člověk může dopřát, jen by měl použít více vinného octa než olivového oleje, toho by ideálně měla být pouze lžička. Pro srovnání: polévková lžíce oleje v salátu konzumovaném každý den by mohla znamenat roční přírůstek váhy až šest kilo. Ještě více se vyplatí vysadit cukr. Skutečně musíte kafe nebo čaj sladit dvěma kostkami cukru? Zkuste si nápoj jednou neosladit, uvidíte, že si po týdnu na chuť zvyknete.

Pozor si dávejte také na hotová jídla. Jejich porce totiž často bývají až dvojnásobné, než tomu bylo například na začátku devadesátých let – to je také důvodem, proč počet obézních lidí na celém světě neutěšeně stoupá.

Foto zdroj: profimedia.cz

14.2.2014 12:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist