Deset věcí, které děláme úplně zbytečně. Taky kvůli nim nestíháš?

Den není nafukovací, i když bychom alespoň hodinku či dvě k dobru ještě potřebovali. Taky věčně nestíháš? Úplně v pohodě postačí, když ze svých činností vynecháš ty, které jsou zbytečné. A které to jsou? Máme pro tebe několik tipů, tak schválně, jestli nám dáš za pravdu.

nedostatek-casu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ráno vyskočit z postele, v rekordním čase se stihnout umýt, nalíčit, učesat a obléknout se, popřípadě se postarat o druhé, manžela a děti, a běžet do práce, kde se přes nedostatek času nestíháme ani pořádně najíst. Pak začíná odpolední směna, kdy musíme nakoupit, uklidit a uvařit. A někde, v nějakém neexistujícím čase, si chceme zajít ke kadeřníkovi, na kosmetiku, manikúru, pilates a přečíst si knížku. Nemožné, říkáš si. Ale jde jen o to si určit priority, na chvíli se zastavit a uvědomit si, že spousty věcí děláme zbytečně. Které?

Řešíme cizí problémy

Jasně, pokud ti zavolá zdrcená kámoška, že ji opustil po pěti letech přítel, tak bys musela mít srdce z ledu, abys jí řekla, že to není tvoje věc. Ale pak jsou problémy, které opravdu řešit nemusíš. Nijak nikomu nepomůžeš a naopak ztrácíš spousty času. Je zcela zbytečné pořád dokola rozebírat, jestli se tví dva známí mají vzít nebo ne, když oni už v tom mají jasno a od svatby je nikdo neodradí. Stejně tak se netrap tím, že tvoje kolegyně se rozhodla prodat byt, nechat práce a odjet prozkoumávat svět. Neříkáme, že máš být vůči ostatním nevšímavá, ale leckdy se zaobíráme věcmi, které se nás vůbec netýkají a ani nás o to nikdo neprosí.

Scházíme se s nesprávnými lidmi

Volá ti známá, že jí odpadla pracovní schůzka a že je zrovna ve městě, kde ty bydlíš, a zve tě na kafe. Ač jste si vy dvě nikdy nerozuměly, všeho necháš a na tu schůzku jdeš, i když je ti jasné, že budeš muset poslouchat výčet jejích pracovních úspěchů. Tak proč prostě neřekneš, že nemáš čas? Je jedno, že už máš poklizeno, navařeno a právě sis chtěla jen na chvíli lehnout, čas je prostě jen tvůj a je na tobě, jak ho vyplníš. Nemusíš se scházet s lidmi, se kterými nechceš. Takže klidně se vykašli na sraz kolegů z bývalé práce, když víš, že se tam nenajde ani jeden člověk, se kterým by ti bylo fajn.

Pořád dokola rozebíráme to, co nás trápí

Nejdříve to řekneme kamarádce, potom mámě, příteli a pak pro jistotu ještě dalším deseti kamarádkám. Je jedno, jestli se to týká našeho vztahu či problémů v práci, skončí to pokaždé stejně. Ty se vypovídáš, ten druhý ti řekne to samé co ostatní, a ty na svém životě stejně nic nezměníš. Každý se občas potřebuje vypovídat, ale zkus jednou na kávě či víně s kámoškou pomlčet o tom, jak je tvoje manželství už téměř úplně v háji, ale stejně to s tím chlapem kvůli dítěti vydržíš, a místo toho navrhni, že se budete bavit třeba o filmech či knihách. Třeba se dozvíš nějaký zajímavý tip a užiješ si večer zajímavěji, než když budeš snad už po sté opakovat, co ti ten tvůj opět udělal.

Vyhlížíme

Ona je to sice taková roztomilá věc, ale naprosto zbytečná. Má přijet příbuzenstvo nebo se vrátit manžel z dalekých cest či dítě z tábora a ty trávíš hodinu vykloněná z okna a vyhlížíš. A přitom si klidně můžeš ještě v klidu hovět na pohovce nebo si vyřídit pár emailů. Vyhlížíme ale nejen lidi, ale i dopravní prostředky. Sice bys mohla sedět na zastávce, číst si knihu a čekat, až tramvaj přijede, ale stejně jsi neustále málem v silnici a díváš se, jestli už neuvidíš, jak konečně něco jede. Jako bys tu tramvaj mohla tím čekáním přivolat, ale nic takového se neděje, takže tuto činnost si klidně odpusť a raději si prohlížej výlohu s oblečením nebo vymaž několik fotek z mobilu, ať máš místo na další.

Chystáme si oblečení týden dopředu

Máš v sobotu rande nebo v pondělí ráno důležitou schůzku a už od středy víš, co si vezmeš na sebe. Pomalu celý večer jsi strávila tím, že jsi zkoušela šaty a hledala ten správný odstín rtěnky. Ale v pátek večer začalo pršet a podle předpovědi bude pršet ještě dalších pět dní, takže je jasné, že ty kytičkované šaty si stejně nevezmeš. Neříkáme, že se nemáš na důležité schůzky připravit, ale jsou věci, které klidně odlož a výběr oblečení můžeš nechat na později. My ženy prostě chceme mít vše naplánované, a tak si balíme i kufry na dovolenou o týden dříve. A výsledek? Den před odjezdem stejně vše vybalíme a ujišťujeme se, že máme vše, popřípadě měníme svršky kvůli změně počasí.

Děláme si zbytečné starosti

Opatrnosti sice není nikdy dost, ale někdy to přeháníme. Je dobře, když si například zjišťujeme, co potřebujeme na dovolenou a jaké očkování je žádoucí, ale je nesmysl týden před dovolenou trávit tím, že se budeme strachovat, co nás vše může potkat. Někdy se vyplatí držet hesla „řeš problémy, až nastanou“. Jen se zamysli nad tím, kolikrát jsi trávila hodiny a hodiny vymýšlením, jak z nějaké šlamastiky ven, i když vůbec nenastala.

Smejčíme byt pokaždé, když má někdo přijít

Tak to už je prostě taková typická vlastnost všech poctivých hospodyněk. Za žádnou cenu nechtějí ukázat světu to, že mají doma také někdy nepořádek. A tak stačí, když se má někdo stavit jen na pět minut a my začneme řádit s vysavačem v ruce. Jenže někdy to děláme naprosto zbytečně, a to zejména, když víme, že po návštěvě ten vysavač budeme muset znovu vytáhnout. Jestli doma chystáš nějakou party, tak věř, že následující den nebudeš dělat nic jiného než uklízet a uklízet. Jestli to tedy u tebe doma nevypadá jako po výbuchu, tak se na nějaký úklid před večírkem vykašli, hostům rozhodně nějaký ten drobek na zemi vadit nebude, zvlášť když za chvíli sami budou drobit slané brambůrky na koberec. A už vůbec neuklízej, pokud k tobě má přijít řemeslník, instalatér nebo třeba jen kamarádi, kteří se nabídli ti sestavit skříň.

Konverzujeme na sociálních sítích

Internet je dobrý sluha, ale zlý pán. Sice máme pocit, že pokud nezkoukneme vše, co je nového na sociální síti, něco nám unikne, ale pravda je taková, že nám neunikne nic. Ovšem nejvíce ztrácíme čas při náhodných konverzacích. Určitě to znáš sama, že když si konečně večer po tom všem, co jsi uvařila, uklidila a dala děti spát, otevřeš notebook, aby ses třeba podívala na nějaký film nebo napsala něco nového na svůj blog, a přitom si zapneš facebook, najednou ti napíše kámoš, jak se máš. A ty odpovíš, že dobře a pak se zeptáš zase ty jeho. A pak rozebíráte pomalu nesmrtelnost chrousta a najednou je půlnoc. To se pak nesmíš divit, že nestíháš. Tyhle konverzace utni hned v začátku a používej je jen k tomu, abys vyřídila to, co potřebuješ.

Příliš pereme a žehlíme

Raději by sis zalezla do postele s knížkou, ale musíš vyprat a vyžehlit prádlo, které jsi prala včera. Naprosto zbytečně. Neříkáme, že máš chodit jako nějaká šmudla, ale je opravdu nezbytné, abys prala tričko, když jsi ho měla na sobě půl hodiny?  Žehličku vytahuj jen na košile a extrémně mačkavý materiál, ostatní prádlo prostě jen slož. A věděla jsi, že sám výkonný ředitel značky Levi´s Chip Bergh doporučuje džíny prát jen jednou do roka? Když se někde objeví šmouha, stačí vydrhnout kartáčem. Praním se zbytečně ničí jejich tvar i barva.

Nakupujeme

Nákupy, dlouhé fronty a tahání tašek je jedna z věcí, kterou prostě musíme a nejsme z toho zrovna dvakrát odvázané. Ale spousty věcí kupovat nemusíme. Například balenou vodu, doma teče zdarma z kohoutku. Nebo různé krémy na ruce, nohy, nehty, atd. Stačí jeden. Všechny krémy mají stejnou funkci, a to zvlhčit kůži. A co ty další potraviny v nákupním košíku, i když máme téměř plnou ledničku? Ani nechtěj vědět, kolik jídla se ročně vyhodí do koše. Než zase půjdeš do obchodu, zamysli se, jestli nejde udělat večeři z toho, co máš doma. Starý chleba a pár vajec? Udělej smaženky a vykašli se na fronty v obchodě. A pokud doma nemáš ani suchý rohlík, a nechce se ti trávit čas v supermarketu, buď moderní a využij nakupování on-line. Není drahé, je jen pohodlné, zadáš, co chceš koupit a tvůj oblíbený supermarket ti vše doručí domů.

Jak to máš ty? Stíháš vše, co chceš? Nebo bys potřebovala nějakou tu hodinu navíc? A co podle tebe nejvíce bere čas a naprosto zbytečně?

Foto: Shutterstock.com

25.6.2021 7:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist