Darujte své vejce. Ženy, pomáhejte ženám k těhotenským proměnám…

Darovat lze takřka cokoli. Přes různé pozornosti a hmotné dary, lásku, můžete darovat i sami sebe. Zájem je především o krev, orgány, či jejich štěpy, kostní dřeně… Je jistě poměrně pozitivní, když o darování sami rozhodujete, v tomto případě můžete podepsat souhlas s využím biologických součástek po své smrti. My si ale dnes budeme povídat o tom jak darovat život. Přirozená cesta je počít a porodit mláďatko. Ovšem pokud se nedaří a my jsme nezmaři, pak čekáme na vhodného dárce, který nám pomůže k vysněné maminkovské figuře. Co takového dárce, dárkyni čeká

Zopakujme si: Víme, že se můžeme skvěle milovat, ale mužeme mít spolu také dítě Je jasné, že problémy s početím jsou dnes půl na půl
Jak poznáme muže s normospermií…
Naučte se ovulovat a muži vás budou milovat!

Z minulých poraden jsme se dozvěděli, že mít dítě nemusí být pro každého samozřejmostí. Je proto dobré vědět, že darovat lze nejen sperma, ale také vajíčka. Čekají na ně ženy, které mají poruchu tvorby vlastních vajíček a nemohou mít dítě přirozenou cestou.

Anonymní dárkyní vajíčka můžete být možná právě VY
Darovat své vajíčko může každá zdravá a zralá žena, pochopitelně od dovršení dospělosti až do pětatřiceti let.

Pomoci k mateřství ostatním ženám, chodí maminky, což je vítáno, předpoklad úspěchu dokládá výsledek, který se už možná učí násobilku. Porod ale rozhodně není podmínkou.
V případě ženy, která s dudlíkem přišla do styku pouze prostřednictvím hlídání, se totiž vychází z pravidelného menstruačního cyklu.

Bezdětné ženy mohou také vajíčko uchovat samy pro sebe
Ostatně ve světě není žádnou novinkou, ale naopak trendem, dávat vejce k ledu, věnovat se kariéře, či myslet na mateřství s manželem o pár křížků starším, který již možná sám za pár let bude potřebovat plenky. V české republice, lze tuto vaječnou pojistku uchovat pouze v případě onkologické léčby, která by vaječníky a jejich funkci mohla poškodit.

Co vše čeká ženu, která se rozhodla darovat vajíčka
JZ: Nejprve zjistíme vše o jejím zdravotním stavu i celé rodiny, sepíšeme s ní anamnézu.
Z krve vyšetříme krevní skupinu a dále zjistíme, zda má negativní testy na HIV, na žloutenku, syfilis a další infekční choroby. Dále je nutno podstoupit genetické vyšetření, které by mělo vyloučit nosičství geneticky podmíněných chorob. Pokud jsou splněna všechna tato kritéria, může být žena připravována na proceduru spojenou s odebráním vajíček.

Máme pro vás tip, ale prozraďte nám fenotyp.
Následuje dotazník, který ženu fenotypově charakterizuje
JZ: Zajímá nás barva očí, vlasů, výška, váha…a také její zájmy. Podle toho se pak snažíme pacientkám vybrat nejvhodnější dárkyni.

Přestože s přírodou porůznu čachrujeme, okoukáváme od ní její tajemství a učíme se nad ní vyzrát, život svá práva nepopře. Proto přijetí darovaných vajíček bývá přes veškeré dotazníky otázkou náhody a štěstí. S přihlédnutím k nedostatku vajíček a cílenému úspěchu, se darované vajíčko přednostně aplikuje příjemkyni, která je nejblíže v cyklu vhodném pro přijetí.
Je tedy nutně kouzlem okamžiku, která dárkyně a příjemkyně se potká…

Potkat se, jde ale pouze obrazně Veškeré odběry jsou zcela anonymní a dárkyně, z etických hledisek, kupodivu po nové majitelce vejce nepátrají.
I za život se musí platit. Příjemkyně obvykle neděkují, ani nechtějí „svou“ dobrou duši poznat. Jelikož si za darované vajíčko zaplatí řádově 5000,- považují tento akt spíše „spotřebně“. Výjimečně se prý ujišťují, zda je žena bílé pleti.
K informacím o dárkyni, či obdarované se nelze dopracovat ani po promlčení, tento fakt je smluvně podložen a obě strany se nemusí obávat, že by zjistily, že s osobou, se kterou je pojí jedno vejce, možná právě popíjí kávu, či jednají na poradě.

Netratí víra dobré duše, ani její „kapesné“
JZ: Dárcovství je sice bezplatné jako v případě darování jakýchkoliv jiných orgánů v ČR, ale hradí se pochopitelně náklady spojené s darováním. V našem Centru činí odměna minimálně 10 a maximálně 15 tisíc korun.

Náklady spojené s darování se rozumí ušlá mzda a proplacené cesty. Do centra se budete muset vydat již s předstihem, jelikož je třeba připravit vaše vaječníky, aby v nich vyrostlo víc vajíček než jedno. (Což již znáte z předchozí ovulující poradny.)

Do sedinky injekcinky
JZ: Od druhého do desátého dne menstruačního cyklu je třeba užívat hormonální léky.
Aplikují se ve formě injekcí, do hýžďového svalu.
Jejich počet nelze specifikovat, jelikož jde o indivuduální reakce organismu. Jedna injekce je tu potom k indukci ovulace.

Stimulace kopíruje cyklus,
pouze podpoří zrání většího počtu vajíček
Na stimulaci se nepoužívá pouze luteinizační hormon, který jak víme, řídí ovulaci, ale i další preparáty, doslova namíchané na míru. Dárkyni tak neublíží, nezanechají následky na ženské kráse, jako například stavu pleti a neměly by dokonce ani narušit její menstruační kalendář.
JZ: Mezi osmým a desátým dnem odebíráme krev, abychom zjistili aktuální stav hormonů a pomocí ultrazvuku sledujeme, jak ve vaječníku rostou folikuly obsahující vajíčka. Tyto dvě metody nám pomohou určit nejvhodnější termín jejich odběru.

Příprava na odběr může být nepříjemná
JZ: Zvětšující se vaječníky v době přípravy mohou u někoho vyvolat pocit napětí v podbřišku až bolest. Taktéž po zákroku se mohou u některých žen přihlásit notabene podobné bolestivé příznaky jako v případně menstruace. Dobrá zpráva je, že ony pocity do jednoho dne odezní.

Princeznička na bále, hodná popelka na sále…
Samotný odběr vajíček je ovšem zcela bezbolestný. Probíhá pod krátkodobou narkózou, zhruba patnáct až dvacet minut – není tudíž možné, aby na operačním sále asistoval partner a není třeba podpory kamarádky.
JZ: Dárkyně celý výkon vnímají spíše jako příjemné zdřímnutí, některé si chválí, že se jim dobře spalo, nebo že měly pěkné sny. Podstupují proceduru s dobrým pocitem, že někomu mohou pomoci.

Vajíčka lékař odebírá pochvou
JZ: …pomocí vaginální sondy s punkční jehlou a průběh kontroluje ultrazvukem.
Riziko jsou tu stejná, jako u každého lékařského zákroku.
JZ: V tomto případě například poranění orgánů dutiny břišní, případně může hrozit pánevní infekce. Naštěstí se ale doposud nic takového nestalo.
Po ambulatní proceduře, odchází žena z centra ještě ten den odpoledne.
JZ: Je-li to třeba, může zůstat druhý den v neschopnosti, ale většinou jde hned do práce. Tím její spolupráce s námi skončila.

Již v dalším menstruačním období lze považovat darování vajíčka za uzavřenou akci. Připravte se ovšem na probuzenou a tudíž takřka zaručenou plodnost!!!
Podobně jako v případě vysazení hormonální antikoncepce.
JZ: Někdy může přetrvávat zbytkové působení hormonální stimulace, proto je dobré dbát ještě v jednom následujícím cyklu na opatrnost proti eventuelnímu otěhotnění.

Svá vajíčka můžete darovat jako matka příroda i vícekrát
JZ: Mezi jednotlivými výkony je ale dobré ponechat odstup nejméně půl roku.

Pakliže jste se rozhodla darovat nový život, navštivte, či kontaktujte Centrum asistované reprodukce Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno
Naleznete je na Obilním trhu 11, či na internetových stránkách www.ivfbrno.cz
Tel: 532 238 266 nebo 532 238 281 v době 7:30 – 15:30 hod

Zde je prostor pro VAŠE PŘÍBĚHY!
Napište nám svůj příběh. Podělte se s ostatními feminami a jejich muži, jak jste prožívali oplodnění své partnerky, hormonální vyvolání ovulace, odběr vajíček, semene a zda se celá věc zdařila a doma vám pobíhá malé vajíčko, či nezdařila a chystáte se proceduru opakovat…
PODĚLTE SE S FEMINOU O SVŮJ PŘÍBĚH, MŮŽETE ZÍSKAT SUPER DÁRKOVÝ BALÍČEK!!!

Zase příště…
Variant oplodění darovaného vajíčka je hned několik,
která je pravá právě pro vás, najde se vajíčko dárkyně,
k oplodnění spermiemi vašeho muže

EXLUZIVNÍ PORADNA OTEVŘENA!
Nové téma – týden, co týden!!! Užívejte si příval informací, jež vás nenechávají stranou diskuze. Femina si povídá s RNDr. Janou Žákovou PhD., z Centra asistovane reprodukce Fakultni nemocnice Brno.

Naše pravidelné poradny skvěle dokumentuje kreslíř Mirek Vostrý!

21.5.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist