Femina.cz > Vše o zdraví > spánek > zdravý spánek > Co nikdy nedělat před spaním? 5 věcí, co ti brání ve spánku
Venku už pořádně přituhuje a sychravé počasí nahrává chřipce a nachlazení. Bránit se můžeš i kvalitním spánkem, protože jeho nedostatek oslabuje imunitní systém. Máš s ním potíže a často nemůžeš zabrat? Možná děláš pět zásadních chyb!
Všichni známe všemožná lékařská doporučení ohledně osmi hodin v peřinách. Někomu ale stačí šest a další to „zalomí“ klidně na deset. Je to individuální! Vědci se však shodují, že spánek musí být kvalitní, ať už trvá jakkoliv dlouho. Odborníci z Kalifornské univerzity v San Diegu sestavili seznam největších chyb, které lidé dělají před ulehnutím. A proto se dobře nevyspí! Netýká se to náhodou i tebe?
. Zdroj: archiv redakce
Přes den nemáš čas, proto se chceš vypotit alespoň večer? V tom může být pěkný kámen úrazu. Fyzická činnost méně než tři hodiny před spánkem zvyšuje tělesnou teplotu, která se ti v posteli do krámu moc nehodí. Aerobik a podobné akce si tedy raději naplánuj na dřívější čas, pro své vlastní dobro! Pohybové embargo ale neplatí pro všechny druhy cvičení, povolené jsou regenerační jógy a různá dechová cvičení. Alespoň to je názor jednoho z vedoucích pracovníků amerického zdravotnického ústavu Silicon Valley Health Institute, Davea Aspreyho.
Zdroj: archiv redakce
Je jasné, že některým domácím konfrontacím se nelze vyhnout. Kromě tiché domácnosti a pár rozbitých talířů to může mít i další následky. Naštvanost, která tě bude tížit až do rána! Z jednoho amerického výzkumu vzešlo, že pohádat se s partnerem těsně před spaním udržuje v mysli negativní emoce až do probuzení. Z toho koukají jen probdělé noci. Pokud to jde, závažná témata je lepší v noci vůbec neotvírat. Ráno moudřejší večera! A představ si, že stejný nepřítel spánku je podle psychologů i napínavý thriller nebo strašidelný horor.
Zdroj: archiv redakce
Potřebuješ ještě v pyžamu kontrolovat emaily, nebo máš lepší pocit, když ti v ložnici něco mluví a bliká, proto televizi zásadně nevypínáš? Ajaj. Nediv se, že se tě syndrom ospalé Růženky netýká. I pouhých pět minut bílého světla z jakékoliv obrazovky potlačuje hladinu spánkového hormonu melatoninu až o 55 procent. Překlad? Za tmy hladiny melatoninu v krvi rostou, proto se člověk cítí unavený a vidina spánku je přitažlivá. Když je všude kolem mraky světla ze spotřebičů a technologických výkřiků moderní doby, přirozeně pak nemá sklony odebrat se na „kutě“. Lehké jako facka.
Zdroj: archiv redakce
Nervy z porady, haldy papírů na stole, šéf skáče jako čertík z krabičky a do toho spousta restů, které nesnesou odkladu? Tohle všechno ti lítá v hlavě a nejde to zastavit. Na jednu stranu se ti nedivíme, ale musíme tě důrazně varovat. Stimulovat tímto způsobem mozek těsně před spaním produkuje nežádoucí stres. A to není zrovna kámoš pod peřinu, spíš naopak. Měla bys zkusit vypnout! Tady by někomu dost prospěla meditace, co říkáš? Za pokus to rozhodně stojí.
Zdroj: archiv redakce
Nemusíme snad ani zmiňovat, že dát si kafe a jít si lehnout je fakt nesmysl. Jenže co ostatní zdroje kofeinu, který působí v těle až šest hodin a snění pěkně zatne tipec? Měj se na pozoru i před černým a zeleným čajem, horkou čokoládou, kakaem, kolou a čokoládou. Tam všude tenhle nakopávač číhá. No, teď už víš, kam až tě dožene večerní touha na něco sladkého. Kromě nebezpečného útoku na štíhlou linii ti nedovolí ani usnout! Do kuchyně holt večer zákaz vstupu. Bez výjimek.
Zdroj: archiv redakce
Děláš nějakou z těchto chyb před spaním, a proto se ráno cítíš pod psa? Když už jsme u těchto němých tváří, z nich si všichni můžeme vzít příklad. Alespoň co se spánku týká! Pobav se ve videu…
. Zdroj: archiv redakce