Femina.cz > Vše o zdraví > wellness > lázně > Co je zdravější? Koupel nebo sprcha? Víme!
Často se po náročném dni těšíš domů s vidinou horké voňavé bylinné koupele? Miluješ tu slast ponoření se do horké lázně s bohatou pěnou či koupelovou solí? Anebo si raději vychutnáváš osvěžující sprchu, která tě osvěží a prokrví...
Na začátku tě vrátíme do minulosti. To abys věděla, že voda a její účinky nejsou žádnou super novinkou dneška. Vodoléčba je snad stará jako lidstvo samo a i domácí koupel či sprchu lze za vodoléčbu považovat. Užívali si ji již staří Řekové a Římané. Pojem lázně vnikl právě v této době - a římské lázně byly skutečně proslulé. Lidé této doby byli požitkáři a vodu využívali k uvolnění i povzbuzení organismu a těla. A nejen to, lázně byly často také místem veřejného setkávání i sexuálních hrátek. Prostě vodu si tehdy uměli lidé užít. Nauč se to také.
Zdroj: archiv redakce
Sprcha může pro tebe být ideální rehabilitační procedurou po těžkém pracovním dni. Perfektně promasíruje nejen tvoji pokožku, ale i svaly a rozproudí krevní oběh. A právě kvůli rozproudění krve by ses měla spršit také každé ráno, stačí pouhých 5 minut. Ideální je sprchování zakončit vlažnou, nebo ještě lépe studenou vodou, aby se ti uzavřely póry v pokožce. Druhou - a účinnější variantou je střídavá sprcha - teplá třicet a studená pět sekund. Finišuj vždy se studenou vodou. Střídavá sprcha je pro tvé tělo i mysl super osvěžením, dokonale uvolní svalové napětí, ale také tvé tělo otuží, takže rýma a kašel už pro tebe budou cizím slovem.
. Zdroj: archiv redakce
. Zdroj: archiv redakce
Že na nějakou rehabilitaci nemáš čas? Nevadí, takovou relaxační procedurou může být i domácí koupel. Vklouzni do vody, zcela se uvolni a vychutnej si to, ale maximálně 20 minut - delším "cachtáním" si dehydratuješ pokožku. Ideální čas koupele je večer, protože po ní je skvělý několikaminutový relax vleže. Vždy ji zakonči vlažnou či studenou sprchou, aby se ti uzavřely póry kůže. A po každé koupeli si tělo ošetři tělovou kosmetikou.
. Zdroj: archiv redakce
. Zdroj: archiv redakce
. Zdroj: archiv redakce
Nemáš-li po ruce žádnou koupenou přísadu, zkus si ji vyrobit z toho "co dům dal".
Používáš-li doma k vaření či na čajíčky bylinky, máš vyhráno - bylinkovou lázeň si uděláš natotata - stačí 3 polévkové lžíce bylinky (klidně i směsi) zalít horou vodou, nechat 20 minut louhovat, pak scedit a přidat do vany. A jaké zkusit?
. Zdroj: archiv redakce
Voda léčí - to je stará známá pravda a domácí koupelová léčba má zcela určitě smysl. Tvůj organismus ti poděkuje a bude ti fajn - na těle i na duši. Protože jak sprcha, tak koupel je báječná záležitost pro všechny smysly! A co je lepší? Pro tvé tělo je ideální, když se budeš pravidelně ráno sprchovat a večer koupat, uděláš tak pro své tělo víc, než myslíš. Hlavně si ten úžasný pocit, kdy z tebe voda smývá všechny starosti, krásně užívej.
A jak to máš ty? Čemu dáváš přednost? Raději dáš jen rychlou sprchu, nebo si užíváš voňavé koupele se vším všudy? Napiš nám do diskuze!
. Zdroj: archiv redakce