Citlivá pokožka zaslouží šetrnou péči

Zarudlá a šupinatá místa na kůži mají svá klidná a bouřlivá období, někdy nesnesitelně svědí, vždy jsou jasně patrná a potřebují speciální péči. Atopický ekzém se obvykle na těle objeví už v dětství a přetrvává desetiletí.

femina.cz_titulka-1100x618.jpg Zdroj: Pexels.com/eVisions Advertising

Tento neinfekční zánět kůže je výrazně spojený s dědičností. Pokud trpí atopickým ekzémem jeden z rodičů, má dítě 60% pravděpodobnost stejného onemocnění a v případě výskytu u obou rodičů se riziko zvyšuje až na 80 %. Patří mezi velice časté kožní onemocnění, atopickým ekzémem trpí kolem 7 % populace. Jeho vznik je obvykle spojený s autoimunitní reakcí na nějaký spouštěč. K nim patří alergeny (pyly, roztoči, domácí zvířata), některé potraviny, léky, hormonální výkyvy v organismu, stres…

Propuká ve vlnách

Projevy atopického ekzému, mezi něž patří zarudlá místa na těle (nejčastěji v obličeji, na víčkách, na krku, v loketních jamkách a pod koleny, na dlaních, ploskách nohou), suchá šupinatá a zrohovatělá kůže, puchýřky a stroupky, se objevují ve vlnách. Po klidovém období se náhle rozhoří naplno. Vliv má i roční období, zima mu rozhodně neprospívá.

Léčba: co nejrychleji zklidnit zánět a pokožku hýčkat

Při propuknutí atopického zánětu je v první fázi potřeba reakci kůže co nejdříve zklidnit. Nejlépe účinkují lokální kortikoidy, které předepisuje výhradně specialista (kožní lékař, alergolog, imunolog). Ošetřují se jimi místa zánětu a není vhodně je aplikovat na kůži příliš dlouho. Svědění zmírní antihistaminika, uleví při spánku (například Fenistil, Claritine). Běžnou každodenní léčbou je péče o pokožku, její důsledná hydratace.  K tomu slouží takzvaná emoliencia. Nanášejte je alespoň dvakrát denně na pokožku celého těla. Jejich důležitou složkou je urea, ta zmírňuje svědění (například Excipial U Lipolotio).

Dbejte na kosmetické přípravky i volbu jídel

Při výběru kosmetiky musíte být velice opatrní. Poraďte se se svým lékařem nebo v lékárně. Osvědčené jsou dermokosmetické přípravky s obsahem bílého ovsa (A-Derma), dobře působí na nemocnou pokožku i olejové koupele.

Pozor na některé potraviny, které mohou spustit nežádoucí reakci pokožky: dráždivě působí mléčné výrobky, vejce, pšeničné produkty, čokoláda, alkohol, sója, ryby, mořské plody, oříšky, kořeněná výrazná jídla. Ideální je zavádět nové potraviny do jídelníčku postupně a počkat dva, tři dny, zda se neobjeví reakce na kůži. Totéž platí pro nové kosmetické přípravky.

Vaše pokožka je velmi citlivá, věnujte jí šetrnou péči. Opatrně se sluncem, hrubě tkanými látkami, které mohou pokožku dráždit. Pokud se naučíte vnímat svou kůži, dokážete omezit rizika propuknutí ohniska nemoci.

2.3.2021 9:22| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist