Femina.cz > Vše o bydlení > Chceš mít luxusní byt po vzoru boháčů? Víme, co by si pravý snob nikdy nepořídil!
Velikánská plazma na zdi, americká lednice, v obýváku klavírní křídlo a na zahradě obří vířivka. Myslíš si, že právě tohle je znakem bohatství a luxusu? Děláš, co můžeš, aby tvůj byt vypadal podobně? Tak ještě zadrž! Pokud chceš působit...
„Proč by se proboha někdo se zdravým rozumem měl chuť cachtat na své zahradě s několika kumpány po boku ve vodě a předávat si viry?" nechápe britský expert na etiketu William Hanson, který právě vířivku řadí mezi věci, které in v luxusním bydlení rozhodně nejsou. A my dodáváme, že lepší než toto je snad i dovolená na Mácháči. A co tam má dál?
. Zdroj: archiv redakce
V mnoha českých domácnostech je televize synonymem luxusu a společenský status je nezřídka poměřován podle její úhlopříčky. Rozuměj – čím větší, tím lepší. Jenže Hanson to staví úplně na hlavu. „I aristokraté si vedle mistrovských děl Titiana či Tintoretta pověsí na zeď plazmu, ale její úhlopříčka není nikdy větší než 38 inchů (96,5 cm) a rozhodně se nejedná o úplně nejmodernější technologii.“ Ještě horším hříchem ale je podle něj místnost výhradně určená pro projekci filmů na plátně. Boháči mají totiž lepší zábavu, než zírat celé dny na televizi.
Zdroj: archiv redakce
„Proboha k čemu výrobník ledu? Živíte se snad v cateringové firmě?“ čílí se Hanson. Pravdou budiž, že obrovské dvoudvéřové, takzvané americké lednice, které leckdy bývají téměř stejně veliké jako místo na spaní, se těší čím dál větší popularitě. Ale ruku na srdce – opravdu je vždy využijeme? Podle Hansona si vystačíš s úplně normální lednicí. To, že tu obrovskou narveš hromadami jídla, které pak stejně nesníš, ale vyhodíš, je známka hlouposti a ne bohatství.
Zdroj: archiv redakce
Klavír je celkem v pořádku, ale jen pokud na něj opravdu hraješ. „Mnoho lidí si ale pořizuje koncertní křídlo v domnění, že tím zvýší svůj společenský status. A to je špatně. Tedy pokud si myslí, že Rossini, je něco, co se dá objednat v restauraci,“ říká Hanson. A na co dál bys měla zapomenout?
. Zdroj: archiv redakce
Nábytek, ve kterém se můžeme vidět jako v zrcadle, se často využívá pro optické zvětšení prostoru, Hansonově kritice ale neunikl. „Komoda společně se zrcadlem? A kdo by se, proboha, pořád čistil se sklem. Lepší dojem uděláte, pokud investujete do mahagonového nábytku,“ radí. Nechceš přeci žít v muzeu.
. Zdroj: archiv redakce
„K promarnění neděle ve fotoateliéru a předstírání, že si v životě neřekli křivého slova, se zpravidla uchýlí ta nejméně fotogenická rodina,“ špičkuje Hanson a v trochu netaktním duchu pokračuje tvrzením, že neelegantní mamky a taťkové v nemožných košilích se pak raději nechají natisknout černobíle. Plátno s portrétem trůnící v obýváku je pak obrazem středostavovského nevkusu. Taky ho tam máš?
. Zdroj: archiv redakce
Zdánlivě nevinná záležitost, nicméně jestli pošilháváš po vyšší třídě, rychle s ní pryč! „Pokud vkročím do zóny odpočinku, nebo jako tomu říkáme my – lounge, a vidím malé čtverečky úmyslně rozmístěné v pravidelných intervalech naznačující, kam bych si měl sednout, je to jako Antikristův výsměch společenské třídě. Okamžitě je vyhoďte. Nebo je doneste k plazmě a tu pak vyhoďte taky,“ čertí se expert na etiketu. Celkově bychom prý víc měli koukat na to, aby naše bydlení nebylo přeplácané, bylo hezky barevně sladěné a pohodlné, než na to, jestli se vyrovnáme nějaké hvězdě ze seriálu, co navíc nemá vůbec žádný vkus.
Jak to máš ty? Co ti v bytě nesmí chybět a bez čeho se klidně obejdeš? Napiš nám do diskuze.
Zdroj: archiv redakce