Chceš být fit, v dobré náladě a štíhlá jako proutek? Zkus infrasaunu

Plíživě a nepříjemně deštivě se hlásí o slovo podzim a sychravé dny stále více střídají ty prosluněné. Slunce již svítí dost kostrbatě a ty se i doma balíš do plédu, navlékáš teplé ponožky a máš splíny z ošklivého počasí. Nezoufej a zkus infrasaunu.

infrasauna-1100x618.png Zdroj: shhutterstock

Infrasauna je totiž skvělým pomocníkem nejen na splín a špatnou náladu, ale také zahřeje a posílí tvé zdraví.

Když se řekne infrasauna

Infrasauna vypadá jako dřevěná prosklená skříň, větších či menších rozměrů. Vyrobena je z kanadského jedlovce nebo cedru. Velikost je určena podle počtu osob, jež se mohou spolu saunovat. Tedy infrasaunovat. Říká se jí rovněž infrakabina, v níž jsou instalovány infrapanely, které svým dlouhovlnným infračerveným zářením pronikají do tvých tkání až do hloubky 4 centimetrů. Vědělas, že existuje více druhů technologií infrazářičů, od nichž se pak odvíjí účinnost? Jsou zařízení s keramickými infrazářiči, další se širokospektrálními světelnými zářiči a také s celoplošnými fóliovými zářiči. A to není vše, různá je i vlnová délka, která ovlivňuje sílu účinku. Čím kratší vlnové délky infrazářiče mají, tím je efekt na tvé tělo intenzivnější.

Uvolnění a pohoda

Každopádně ti paprsky efektivně prohřejí celé tvé tělo. Budeš se cítit krásně uvolněně, protože tvé svaly se prohřátím uvolní také, přičemž se budeš hodně potit, ale to ber jako pozitivum, jelikož to je znak odplavování škodlivin z těla i spalování kalorií. Je zajímavé, že produkce potu je až třikrát vyšší než při jiných činnostech, a to již při teplotě od 45 °C, což není na saunu nic moc vysoká teplota. Téměř všechno vyzařované teplo z infrapanelů se ti vstřebá do organismu, a v prostoru kabiny zůstává jen malý zlomek.

Infrasaunu můžeš využít:

• k celkovému prohřátí, když je ti zima,
• před cvičením k prohřátí svalů,
• jako rehabilitační proceduru pro tělo,
• coby regeneraci těla,
• jako kosmetickou pomoc před nebo při ošetření pleti,
• na bolesti zad – jak krční, hrudní tak bederní páteře,
• proti bolesti svalů a kloubů,
• k posílení imunitního systému,
• pro uvolnění dýchacích cest při ucpaném nosu a rýmě,
• jako podporu metabolismu,
• coby efektivní spalovač kalorií a pomocníka k hubnutí (za 15 minut spálíš 300 kalorií),
• při začínajících bolestech v krku,
• pro pomoc při ekzému a akné,
• jako podporu pružnosti pokožky celého těla,
• při nemocech uší,
• při nespavosti,
• k odstranění odumřelých kožních buněk z kůže,
• k regeneraci sil a při únavě,
• k podpoře dobré psychiky a pozitivní nálady,
• k efektivnějšímu hojení ran včetně popálenin.

Co na to říkáš, to je docela nálož, že? A paráda je, že infrasaunu mohou využít i lidé, kteří do klasické sauny nemohou. Čili nemocní alergiemi, astmatem, lidé s onemocněním srdce anebo s vysokým krevním tlakem. Velkou devizou infrasauny je, že lidský organismus nezatěžuje tolik, jako klasická sauna.

Není saunování jako saunování…

Jak se však správně infrasaunovat, abys dosáhla co nejlepšího efektu? Saunovat se můžeš kdykoli dle svého uvážení, i když odborníci tvrdí, že nejoptimálnější doba je ráno. Ne vždy to ale jde a z našeho pohledu je ideálem spíše večer, kdy už máš po práci, nečeká tě žádný stres ani povinnosti a můžeš se lépe uvolnit.

Poprvé si nastav teplotu na 55 °C a zvyšuj ji až po opakovaném použití sauny, kdy už poznáš, která teplota ti nejvíce vyhovuje. U infrasauny platí, že čím vyšší teplota, tím vyšší efekt na organismus. Při ruce měj tři ručníky – jeden na sezení, druhý na podlahu kvůli vstřebávání potu a třetí k otírání potu z těla, čímž podpoříš ještě více pocení a odstraníš si z kůže odumřelé kožní buňky. I tvé pokožce toto otírání prospěje, bude svěží a hladká.

Přečti si také:

Po saunování

Po saunování nechej tělo ještě „doběhnout“ v rozehřátí a pocení. Kvůli tomu je ideální ještě v infrasauně zůstat cca 15 – 20 minut, zabalená do osušky, otevřít dveře a při ochlazování prostoru se pomalu a v klidu ochlazovat i ty sama. Přitom můžeš popíjet čistou vodu, abys doplnila tekutiny v těle. Až poté si dej vlažnou sprchu, ale bez mýdla a sprchového gelu. Vanu zcela určitě vypusť.

Co určitě ne?

Na infrasaunu zapomeň, máš-li horečku, rozjetou chřipku či angínu nebo diagnostikovánu akutní gastritidu a jakýkoli zánět v těle. Není vhodná ani v momentě, kdy máš nasazena antibiotika. Jsi-li jen nachlazená, tak v počátku by mohl být účinek pozitivní. Ale je-li nachlazení markantní, nech saunování až na dobu, kdy ti bude lépe. Také po hodně namáhavém cvičení hned do infrasauny nechoď a nechej organismus zklidnit alespoň půl hodinky.

Infrasauna doma

Taková infrasauna se dá umístit jako skříň do rohu nebo kamkoli ke zdi a do interiéru, kde se topí. Postavit si ji lze jednoduše a zvládne to každý laik, určitě i ty. Stačí pár metrů volného místa blízko elektrické zásuvky. Pokud ale váháš a nejsi si jista tím, že bys vše dobře nainstalovala, lze si infrasaunu objednat i s montáží. A údržba je jednoduchá, postačí povrchy otřít navlhčeným hadříkem.

 

 

17.10.2023 2:00| autor: Pavla Košík Jelínková | zdroj: clevelandclinic.org/infrared-sauna-benefits/, healthline.com/health/infrared-sauna-benefits

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist