Carey Mulligan: Herečkou navzdory

Žádná škola herectví ji nechtěla, ona se přesto stala hvězdou a do pětadvaceti získala nominaci na Oscara. A od té doby o práci nouzi opravdu nemá.

„Mám velmi nezapamatovatelnou tvář. Nevypadám nijak zvláštně,“ říká Carey Mulligan. Herečka, která dokáže působit mladě i zkušeně, obyčejně i krásně. „Careyin šarm je spíš pasivní. Není konvenčně atraktivní, ale je úžasně jemná herečka. Nikdy není černobílá. Hlavně díky svému hlasu. Může vypadat tak zranitelně, že si myslíte, že bude mít holčičí hlásek. Ale její hlas je překvapivě nízký a zralý. To jí dodává zvláštní autoritu,“ popisuje mladou hvězdu Mark Romanek, který ji režíroval v scifi melodramatu Neopouštěj mě. A podobně ji vnímá i scénárista a spisovatel Julian Fellowes. „Je to klasická filmová hrdinka s ptačí křehkostí s jádrem z oceli.“

Na život filmové herečky věčně cestující po světě ji dobře připravilo dětství v rodině hotelového manažera, věčně cestujícího po různých hotelech. „Nebylo to nic oslnivého. Ale mám teď ráda kočovný způsob života a samozřejmě se cítím dobře v hotelech. Nemusím tam tolik přemýšlet o reálném životě, jenom se soustředím na práci,“ říká Carey.

Herečkou chtěla být už od šesti let. V pubertě napsal dopis Kennethu Branaghovi, s žádostí, aby se stal jejím mentorem. Herec a režisér uctivě odmítl, stejně jako všechny anglické školy dramatu, kam se tajně přihlásila. „Abych byla fér, nebyla jsem moc dobrá. Předváděla jsem jim monolog z Psychózy v 4.48 od Sarah Kane, která se pak zabila. Bylo mi sedmnáct a byla jsem velmi šťastná osoba. Nic špatného se mi nikdy nestalo. A snažila jsem se tam vyčarovat bolest a drama…“ vzpomíná dneska na neúspěšné přijímačky.

Od jejího snu ji ale neodradily. Zkusila napsat další dopis, tentokrát Julianu Fellowesovi, oscarovému vítězi za scénář Gosford Parku, který nedlouho předtím navštívil její školu. A on pro ni zařídil konkurz na roli v Pýše a předsudku! A ona ho udělala! „Bylo mi devatenáct, měla jsem asi čtyři repliky a nevěděla jsem, o co jde,“ přiznává Carey. Když ale hrála s Keirou Knightley za šest let znovu v Neopouštěj mě, už byla i z ní hvězda.

Po Pýše a předsudku, kde se ukázala jako jedna ze sester Bennetových, totiž přišla další filmová práce, pozvání na berlínský festival v roli vycházející hvězdy Shooting Star a hlavně oscarová nominace za postavu dívky, která poznává lásku a zradu v retru Škola života. V dalších třech nových filmech, akci Drive, dramatu o sexuální posedlosti Shame a připravované adaptaci Velkého Gatsbyho dostala pokaždé hlavní ženskou roli. Ví o ní i Amerika, díky Oscarům i ročnímu vztahu s kolegou z Wall Street: Peníze nikdy nespí Shiou LaBeoufem.

Přesto ji nedostatek hereckého vzdělání stále trápí. „Pořád si myslím: Sakra, oni mě najdou. Pořád mám dny, kdy prostě nemůžu hrát.“ O jejím talentu ovšem svědčí, že v jejích filmech tahle nejistota není vůbec vidět.

Další fakta o Carey Mulligan:

Narodila se 28. května 1985 v Londýně. Má staršího bratra. Rodina nějakou dobu žila v Německu.

Umí i zpívat, jak předvedla na nahrávce „Write About Love“ od skupiny Belle and Sebastian. Píše se o ní i o jako příští filmové My Fair Lady.

Od července by měla být podle informací britského bulváru zasnoubená s britským folkovým zpěvákem Marcusem Mumfordem, s nímž chodí od února. Předtím měla románky s britskými herci Eddiem Redmaynem a Tomem Sturridgem.

7.9.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist