Bydlení: Stylové závěsy 7x jinak

Závěsy už nemusí nutně znamenat takřka neprůhlednou, těžkou krajku, jako to obvykle vidíme na oknech našich babiček. Naopak mohou tyto dva kusy látky pozvednou celý váš interiér. Pojďte se podívat, jak na to.

Elegance na prvním místě
Do vkusně zařízeného pokoje patří jednoznačně elegantní závěsy. Udělejte si čas a pečlivě vybírejte jejich vzor. Například nestárnoucí květinový motiv se osvědčí v každém interiéru. Pokud si vyhrajete i s jejich skládáním, mohou vzniknout zajímavé tvary. Závěsy – pakliže jsou z lehčího materiál,u můžete například dole zauzlovat, čímž dokonale zamaskujete nerovné zastřižení konců. Nebo je pomocí okrasných provazů sepněte tak, jak se to dělávalo za časů králů.

Netradiční i moderní
Nádherné, zářivé barvy, to je cesta k modernímu vzhledu interiéru. Závěsů pochopitelně nevyjímaje. Vyberte si ze široké palety retro vzorů, jako jsou například ozdobná očka, drobné kvítky či listy stromů. To vše musí být pochopitelně provázeno zářivými barvami. Těžké závěsy je lepší zavěsit na dřevěná kola, která jsou obvykle součástí balení i s garnyžemi. Pokud jsou  opět z lehkého materiálu, vystačíte si i s klasickými kovovýmižabkami„.

Dokonale nařaseno
Obvyklý problém u velmi těžkých závěsů je podšívka. I tento nedostatek však můžete obrátit ve svůj prospěch. Pokud závěsy pevně ukotvíte – nejlépe tak, že našitá oka nasunete přímo na garnyž, můžete se pustit do řasení. Roh každého závěsu otočte do vnitřní strany tak, aby byla podšívka vidět a připevněte jej k ostatní látce pomocí zavíracího špendlíku.

Nový rozměr
Standardní tyče se dodávají ve třech délkách – 120 cm, 150 cm a 180 cm – ale to může být problém, pokud máte specifické rozměry oken. Pokud potřebujete delší tyč, můžete si koupit sadu až 360 cm dlouhých tyčí, které připojíte k základním konzolím. Pokud používáte kroužky na záclony, budete potřebovat jeden kroužek na každých 10 cm tyče.

Doplňujte, kombinujte
Jednoduše docílit celistvého efektu interiéru – cíl asi každého milovníka zkrášlování  domova. Je to prosté, namísto klasických závěsů si vyberte metrážovou látku a nechte si ji na závěsy upravit. Dále si nechte ustřihnout ještě o několik centimetrů více látky s níž si uděláte potahy na polštářky. Tak sladěný obývák jste ještě neviděli…:-)

Počítejte s každým centimetrem
Při propočítávání látky na nové závěsy musíte brát v potaz také několik centimetrů navíc – závěsy vám přeci nevisí rovnou od konzole. Propočítejte si, kolik centimetrů vás „budou stát“ závěsné žabky, nebo prověs za textilní oka, jimiž provléknete garnyž.

Nemusí pršet, stačí když kape
To, že jste se zamilovali do nějakého vzoru ještě neznamená, že jím musíte zahltit celou místnost. Například závěsy můžete zvolit takové, kde převažující, dominantní barvou je neutrální, bílá. Napříč oběma kusy závěsů pak může ve spodní části procházet právě váš oblíbený vzor. Docílíte tak vkusného a elegantního efektu.

Čtěte také:

Jak na malé prostory – vaše tipy a triky

Šedá barva v interiéru

10 praktických designových tipů pro malou kuchyň

 

 

7.6.2011 12:02| autor: Lucie Sýkorová

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist