Bradavice – zdravotní problém!

Říká se o nich, že si je naprosto nepozorovaně můžete přinést třeba z koupaliště nebo z veřejných bazénů. Bradavice jsou opravdu nakažlivé a vypadají jako okrouhlé výstupky, často s hrubým povrchem. Mohou být ale také úplně ploché a hlavně jich může být stejně tak několik, jako jedna jediná.

Kde je nejčastěji najdete?

Bradavice se nejčastěji vyskytují na kůži, méně často i na sliznicích. Za svoji oběť si vybírají nejvíce končetiny, dlaně, chodidla, meziprstní prostory a někdy se nastěhují i do obličeje, do okolí nosu. Často jimi onemocní děti, mezi kterými se také nejsnáze roznáší.

Ano, jsou infekční…
Bradavice jsou virové onemocnění a inkubační doba, tedy doba od nakažení do projevů nemoci se pohybuje od několika týdnů až po několik měsíců. Budete-li tedy zpětně zkoumat, kdeže jste se nakazili, bude to asi hodně detektivní práce a nejspíše se výsledku nedoberete. Někteří z nás jsou k bradavicím, tedy přesněji, k infekci bradavicemi náchylnější. Jsou to lidé s citlivou kůží, třeba atopici, lidé s ekzémem nebo dokonce i lidé, kterým se kůže více potí. Snáze se také nakazíte ve chvíli, kdy je vaše obranyschopnost organismu nižší. Imunita vůbec hraje u bradavic velmi významnou roli. Někteří jedinci jsou proti infekcí imunní, jiní se nakazí prakticky okamžitě. Nakazit se můžete dotykem s pokožkou postiženého nebo pouze stykem s oloupanou kůží.
Léčba
Léčba je velmi obtížná a hlavně zdlouhavá. Klasickým léčebným postupem jsou různé leptavé roztoky, mražení dusíkem a jako poslední se používá chirurgické odstranění. Mezi modernější metody patří laserové odstraňování.

Občas se stane, že se bradavice samovolně ztratí, tedy se sama vyhojí. Stát se to může, ale rozhodně to není pravidlo a dotyčný se může řadit mezi šťastlivce. A stát se může i druhý extrém. A sice, že i chirurgicky odstraněná bradavice „se vrací“. Je to hlavně v případech, kdy má člověk také

problémy s imunitou.

Domácí tipy
Nejznámější bylinkou na bradavice je určitě vlaštovičník větší. Při utržení nebo poranění roní křiklavě oranžové mléko a možná právě to má varovat případné konzumenty. Vlaštovičník je totiž jedovatý. Toto oranžové mléko ale proti bradavicím působí a budete-li si jím natírat dvakrát denně postižené místo, může se bradavice navždy ztratit. Vlaštovičníkové tinktury můžete zakoupit v lékárně.
Dostupnější je také tea tree oil, který při pravidelném potírání působí proti bradavicím.
17.3.2009 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist