7 signálů, díky nimž odhalíš každého lháře

Máš pocit, že už ti ten tvůj věší nějakou dobu bulíky na nos a netušíš, jestli je to jen tvůj pocit nebo pravda? Vymlouvá se kamarádka, aby s tebou nemusela na kafe a její výmluvy jsou čím dál průhlednější? Víme, jak bezpečně poznáš lháře a naučíme tě to také.

Lež má krátké nohy? 

Ne tak úplně. Odhalit lež totiž není vůbec nic jednoduchého. A to navzdory tomu, že podle vědců z Chicaga se nám při každé lži zvětšuje nos jako pohádkovému Pinocchiovi. Šílenost, říkáš si? No, vědci přišli na to, že při lhaní se nám v těle vyloučí katecholamin, látka, která je odpovědná za zduření nosních sliznic. Díky tomu se nám nos nepatrně zvětší a začne také svědit. Zatímco zvětšení okem nepoznáš, svědění ano. Lháři se na nose často drbou.

Lež je stres

Skutečně, lhaní, a to i v případě, že jde o lež milosrdnou, která má našim blízkým pomoci, v nás vyvolává pořádný stres. Už když lež vypouštíme z úst, jde nám krevní tlak nebezpečně nahoru, začnou se nám potit ruce, dýchání se zrychluje a je mělké. Do tváře se nám nahrne krev, ale hlavně se prozrazujeme svými gesty. Takže, jak odhalit lháře? Tady máš malý manuál:

Signál č. 1: Změna hlasu

Lidé, kteří se nás snaží přesvědčit o něčem, co není pravda, mění nevědomky svůj hlas. Při lhaní mluví o poznání vyšším hlasem než normálně.

Signál č. 2: Kašel

Pokud ti ten tvůj lže, s největší pravděpodobností u toho bude pokašlávat. Snaží se tak zamaskovat nervozitu z toho, že jeho řeč je pravdě na hony vzdálená. Kašel je také dobrým zastíracím manévrem, když si potřebuje ujasnit nějaké detaily a lež lépe propracovat. Získává tak více času na vymýšlení.

Signál č. 3: Časté polykání

Díky zvýšenému stresu, který lhář při svém lhaní pociťuje, se stahují svaly kolem jícnu a lhář je nucený častěji polykat.

Signál č. 4: Časté olizování rtů

Olizování rtů souvisí s polykáním. Lhář má pocit neodstatku slin a zároveň se mu vysušuje sliznice rtů, kterou má potřebu neustále vlhčit jazykem. No, nechceme si představit, kolik si toho vylhal takový Sámer Issa.

Signál č. 5: Uhýbání očima

Možná tenhle signál měl být na prvním místě, protože to je první, čeho si u lháře všimneš. Jednoduše se ti není schopen podívat zpříma do očí.

Signál č. 6: Změna barvy ve tváři

Další signál, který velmi snadno odhalíš. Člověk, který se snaží maskovat pravdu, vlivem stresu nápadně červená v obličeji. Někteří lháři naopak blednou. Ovšem pozor, blednou také lidé, kteří se bojí, že jim pravdu neuvěříš. Takže trošku složitější na odhalení. Tady už musíš znát člověka, kterého máš před sebou.

Signál č. 7: Prozradí ho ruce

Většina lhářů si všelijak hraje s rukama. Někteří cupují na drobné kousky papírový kapesníček, další si okusuje nehty a jiní ruce schovávají za zády. Proč? Protože se při lhaní a stresu rozklepou.

Odhalit lháře není úplně jednoduché, ale s trochou cviku to určitě zvládneš. Ačkoliv podle vědců to dokáže pouhých 31 procent lidí, my ženy máme ještě jednu zbraň jako bonus navíc. A tou je silná intuice. Většinou i bez uvedených signálů velmi dobře víme, jestli nám dotyčný lže nebo ne. Jednoduše to vycítíme.

A jak to máš ty? Dokážeš odhalit lháře, nebo ti věší bulíky na nos kdekdo? A znáš ještě jiné finty, jak lháře odhalit? Napiš nám je do diskuze. 

Text: Petra Martišková

Foto: Shutterstock.com

5.4.2017 4:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist