Femina.cz > Zábava > 7 nejdivnějších filmů, které musíš vidět
Potkají se, zamilují se, pohádají se, usmíří se, vezmou se. Jak krásné, jak romantické a jak předvídatelé. Naštěstí existují tvůrci, kteří se snaží filmařinu uchopit jiným, neotřelým způsobem. Pravda, většinou jsou výsledky tristní, ale najdou se výjimeční tvůrci, kterým...
Režie: Stanley Kubrick
Bitky, znásilňování, přepadávání slušných lidí - tak stráví svůj volný čas Alex (Malcolm McDowell) s bandou podobně založených výtržníků. Kromě toho Alex také miluje Beethovena, jehož hudba ho inspiruje k dalším erupcím násilí. Když je Alex lapen, podrobí se vymývání mozku, které má za úkol vymýtit jeho sklony k násilí. Převýchova se dokonale podaří a tak po propuštění mu nezbývá, než žít slušným životem. Jak má ale teď přežít v násilnické džungli velkoměsta?
Kubrickova adaptace šokujícího románu Anthonyho Burgesse může neznalého diváka z počátku zaskočit zdánlivě samoúčelnými výbuchy násilí. S plynoucím příběhem je ale jasné, že brutální scény měly svůj smysl a film nutí diváka přemýšlet. Nezapomenutelné obrazy, překvapivé hudební kontrapunkty, fascinující jazyk se ti vryjí do podvědomí natolik, že na film určitě nezapomeneš.
Zdroj: archiv redakce
Režie: Marc Caro a Jean-Pierre Jeunet
Představ si blíže neurčenou budoucnost po globální katastrofě, kde jídlo je vzácností a používá se jako měna. Příběh se odehrává v domě, jehož majitelem je řezník vlastnící krámek s delikatesami. I přes chronický nedostatek masa ho má vždycky dost. Svérázní obyvatelé domu si dají tuto skutečnost dohromady s faktem, že se v okolí ztrácí lidé. Do domu přichází na inzerát jako domovník Louison, jehož přítomnost ukončí krutovládu obávaného domácího. A nechybí ani milostná linka.
Prostředí filmu, i když se odehrává v postapokalyptické budoucnosti, vykazuje hodně prvků 30. a 60. let. Snímek vyniká bizardní atmosférou, pitoreskností a vysokou stylizací. Autoři prohlašují, že natočili takový film, na jaký by sami chtěli jít do kina.
Zdroj: archiv redakce
Režie: Darren Aronofsky
Na Manhattanu žije Max Cohen - matematik a počítačový machr. Má problém navázat lidský kontakt a trpí neustálými bolestmi hlavy. Je posedlý hledáním číselných vzorů a za pomoci vlastnoručně sestrojeného přístroje se pokouší zjistit, zda se nějak nedá předpovědět hodnota akcií na burze. Jeho skutečné cíle však míří ještě dál a chce pochopit nepochopitelné. Jeho aktivity začnou brzy zajímat představitele ortodoxní židovské sekty a vysoce postavené lidi z Wall Street...
Černobílé snímání a zrnitý obraz pomáhají budovat depresivní atmosféru rámovanou psychedelickými obrazy hlavního hrdiny. Darren Aronofsky se pokusil vtělit existenciální otázky do matematických vzorců a povedlo se mu to.
Zdroj: archiv redakce
Režie: David Lynch
Z filmů natočených mistrem podivna Davidem Lynchem bychom do žebříčku hodně divných filmů mohli zařadit většinu, rozhodli jsme se však pro Mulholland Drive, který je vystaven na principu snů. Nefunguje tu nic, co známe z klasických filmů – posloupnost děje, logika vyprávění či totožnost filmových postav. Teprve v průběhu sledování si divák skládá skutečný příběh, který se od toho na plátně hodně liší.
Mladá herečka Betty cestuje do Hollywoodu, kde je zatažena do temného spiknutí. Jiná žena je málem zavražděna a po nehodě ztratí paměť. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť a Betty se jí rozhodne pomoci pátrat po minulosti. Svou roli sehrají režisér Adam Kesher, modrá krabička a noční klub Silencio.
Zdroj: archiv redakce
Režie: David Cronenberg
Až budeme sestavovat žebříček divných knížek, tak v něm Nahý oběd Williama S. Burroughse nebude chybět. (Po vydání ve Spojených státech amerických byl autor zažalován za obscénnost díla, dnes je kniha považována za mistrovské dílo.) Až budeme sestavovat žebříček divných režisérů, tak určitě pojme i Davida Cronenberga. Takže tu nutně musí být i filmová adaptace Nahého oběda.
Hlavní postavou knihy je uživatel a dealer drog William Lee, který se hlouběji a hlouběji propadá do drogové závislosti a sestupuje do halucinací existence. Kolem něj oživují neskutečné obrazy a on se stává postavou špionážního příběhu.
Zdroj: archiv redakce
Režie: Lars von Trier
Dánský film Idioti nese podtitul Idiotský film o Idiotech pro Idioty. Od svého uvedení rozděluje publikum na dva nesmiřitelné tábory – jedni ho milují, druzí nenávidí.
Skupina intelektuálů se rozhodne reagovat na bezcílnou, nekreativní a neodpovědnou společnost zvláštním způsobem: když se ocitnou ve společnosti normálních lidí, předstírají mentálně postižené. Tím vnášejí anarchii do běžných situací a za každou cenu se snaží mainstreamovou společnost šokovat a zesměšňovat.
Zdroj: archiv redakce
Režie: Terry Gilliam
V orwellovské vizi budoucnosti Terryho Gilliama je obyvatelstvo zcela pod kontrolou státu, ale technologie jsou na úrovni roku 1970. Sam Lowry je státní úředník, který si jednoho dne všimne chyby na jednom úředním lejstře, které procházejí jeho kanceláří. Chyba vede k zatčení zcela nevinného člověka. Lowry se pokouší chybu napravit, ale nedaří se mu to. Stejně na prázdno vychází snaha najít vílu ze svých snů.
Gilliamův snímek v sobě spojuje satiru, parodii, fantaskní motivy i dadaisticky roztodivné citace do nesmírně působivého celku, jehož poselství v současnosti v této zemi nabývá stále více na aktuálnosti.
Tak co říkáš? Zkusíš nějaký, nebo už jsi zkusila? Nebo dáš raději přednost něčemu tak trošku normálnějšímu? Napiš nám do diskuze!
. Zdroj: archiv redakce