6 překvapivých věcí, které škodí tvým zubům. Tohle nepodceňuj!

Myslíš si, že o zubní hygieně víš všechno? Nechceme ti kazit iluze, ale určitě netušíš, že sklovinu tvého chrupu ničí třeba plavání v bazénu, nebo popíjení vody s citronem! Co dalšího dokáže v puse způsobit pořádnou paseku? Budeš se divit!

Ach, ty zuby… I když je důkladně čistíš, pravidelně navštěvuješ zubaře a snažíš se o ně s láskou pečovat, stejně se občas objeví nějaký ten kaz. Uniká ti snad něco? Tohle jsou na první pohled nevinné záležitosti, které bez pardonu ubližují tvému krásnému úsměvu. Kterou z nich důvěrně znáš?

1. Piercing, moderní móda

Mládí vpřed. A dnešní generace si ráda zdobí tělo vším možným. Můžeme jí to vyčítat? Těžko. Jenže pozor, piercing v ústech nebo na rtu nadělá víc škody než užitku. Tato kovová okrasa poškozuje chrup, protože do něj neustále naráží. Tím se samozřejmě postupně ničí zubní sklovina, a než se nositel naděje, nevítané kazy může počítat na prstech ruky. Stojí to vůbec za to? To je otázka…

2. Špatný kartáček, nebezpečný omyl

Mnoho lidí v obchodě sáhne po kartáčku, který je jako z betonu. Tvrdé štětiny přece vyčistí všechno! Myslíš si to taky? Máš sice dobrý úmysl, ale dřeš si zuby i dásně víc, než je potřeba a tím sklovina dostává pořádně zabrat.

Stomatologové jsou toho názoru, že mnohem lepší variantou je měkká verze. Je šetrnější a vhodnější pro každodenní použití. Uděláš rychlou výměnu? Máme tip, co udělat se starým nástrojem. Neznáš náhodou někoho, kdo má doma želvu? Mrkni na video, tohle tě pobaví!

3. Koupaliště, letní radovánky

K létu plavání prostě patří a kdo alespoň párkrát nehupsne do bazénu, ten si prázdniny snad ani nemůže užít. Pokud i ty často navštěvuješ místní plovárnu, nezapomínej na to, že v tamní vodě je velké množství chloru. Nechceš podporovat kazivost zubů? Dbej na to, aby ti nějaká vlnka nevypláchla ústní dutinu. Chlor si s jejím zdravím fakt moc nerozumí, takže při rozplavbě pusu zavřít na zámek! A teď se přiznej, věděla jsi to?

4. Citrónová voda, danajský dar

Taky si každé ráno dopřeješ vodu s čerstvě vymačkaným citronem? A samozřejmě ho vyždímáš do poslední kapky? Ano, pro tvé útroby je to sice prospěšné, protože tenhle drink pořádně nakopne metabolismus, má to však jedno velké ALE. Kyselost narušuje zubní tkáň a nahrává poškozování zubů. Jestli se nechceš ranního nakopávače vzdát ani omylem, doporučujeme upravit poměr. Více vody, méně citrónové šťávy nebo… drink pít brčkem. Tím se nic nezkazí!

5. Led, vítané ochlazení

Jasně, venku je vedro jako blázen a klima zase stávkuje. Jak se osvěžit? Stačí sáhnout do mrazáku a pocumlat pár kostek ledu. Děláš tohle v parných dnech často? Ajaj, jdeš naproti dentální katastrofě. Tvrdost kostek totiž způsobuje popraskání zubů. Tím se v nich vytvoří mezery, ve kterých se zabydlují bakterie. Tihle prevíti celou zkázu dokonají! Nebude příště lepší studená sprcha?

6. Šumivé víno, oblíbený relax

Že si i jediná sklenka červeného ošklivě pohrává se zabarvením chrupu, to víme všichni. Kdo ho pije rád a hodně, ten těžko vycení hollywoodský úsměv, který hází prasátka. Jenže zbystři, ani to bílé není bez následků! Hlavně v případě, že v něm létají bublinky. Plyn v těchto alkoholických nápojích pořádně urychluje erozi zubní skloviny. Kam až jednoho dostane chuť na decku, co? K zubaři, nebo dokonce na chirurgii! Podívej se na video, ve kterém někteří exoti chtěli otevřít lahvinku šampaňského. A jak to dopadlo!

Kterou z těchto věcí máš, nebo děláš často? Věděla jsi, že tvůj chrup je kvůli tomu v ohrožení? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem! A mrkni také do fotogalerie, jak si lidé dobrovolně ničí zuby. 

Foto zdroj: shutterstock.com, pinterest.com, facebook.com

13.7.2016 6:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist